Szlak Zabytków Techniki nie mógł pominąć i miasteczka zwanego Pszczyną. Ale nie dla samej szlakowej pieczątki warto tu zajrzeć. Można tu spędzić naprawdę miło czas, a dla wnikliwych slow travelingowców znajdzie się coś na cały weekend 😉 Jest tu i Zamek, i Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej, i Pokazowa Zagroda Żubrów, no i oczywiście Muzeum Prasy Śląskiej.  W tym poście przeszukamy pszczyńskie tereny zielone, a przynajmniej ich część.
Patrząc na mapę centrum Pszczyny wydaje się ona być złożona z małego rynku i wielkiego terenu zielonego wrzynającego się, gdzie się tylko da. Park Pszczyński zajmuje ogromną powierzchnię 156 hektarów:

źródło: https://wapniakiwdrodze.pl/wp-content/uploads/2020/03/park.jpg

Składa się z trzech części: parku właściwego, zamkowego, wokół rzeczonego zamku (o którym w innym poście), mniejszy Park Dworcowy (kolejowy), ciągnący się wzdłuż rzeki Pszczynki i jeszcze tzw. Dzika Promenada, zwana czasem Zwierzyńcem (to mniej zagospodarowane tereny leśno – parkowe, które powstały po osuszeniu trzy wieki temu stawu miejskiego). Tym razem zwiedzimy peryferia parkowe, czyli skansen znajdujący się w Parku Dworcowym oraz żubry na terenie Zwierzyńca.

Zagroda Wsi Pszczyńskiej Skansen

W drugiej połowie XX wieku w dramatycznym tempie znikały z krajobrazu Polski budynki drewniane, genialne przykłady budownictwa ludowego. Mało było osób, które doceniały ich urok i piękno. Całe szczęście, że znaleźli się ludzie, którym udało się uratować trochę tych budynków i zorganizować je w muzea na wolnym powietrzu – skanseny. Jeden taki w 1975 roku powstał właśnie w pszczyńskim parku. Każdy eksponat przywieziono tu z innej strony, z innej wsi położonej wokół Pszczyny. Każdy ma swoją odrębną historię. Miejsce to ciągle się rozbudowuje, także nie skorzystamy z dawnego wejścia do muzeum biegnącego przez starą bramę prowadzącą niegdyś na cmentarz w Golasowicach, ale mijamy je po drodze wzdłuż ogrodzenia do karczmy i kas i nowej bramy wejściowej. Po wejściu na teren skansenu, czyli do zagrody wiejskiej (typu otwartego – w jednym obejściu znajdują się budynki o różnym przeznaczeniu, ale wolno stojące) od razu zapragniecie, by zostać wieśniakiem, tak tu sielsko – anielsko.

 

 

W skansenie znajduje się (uwaga na pszczoły;)) pasieka, złożona z przeróżnego kształtu i wielkości uli ze Śląska. Możemy również obejrzeć wystawę w sumie z historii pszczelarstwa w jednym z budynków, taką  jeszcze w budowie, co widać po odręcznie wykonanych opisach eksponatów 😉

 

Miodu w sprzedaży jednak brak ….
Najważniejszym punktem każdej zagrody jest oczywiście dom, w tym wypadku jest to chałupa z 1831 roku pochodząca z Grzawy, znajdująca się tuz przy starym wejściu do skansenu (dawne kasy biletowe mieściły się w szopie na siano z Frydku).

 

 

Chałupa dwutraktowa, trzyosiowa, z czterema pomieszczeniami wypełniona po brzegi oryginalnym sprzętem z pięknymi malowanymi szafami! Cudo!
Tuż obok znajdziemy XVIII – wieczne budynki: spichlerz z Rudołtowic – Dębiny oraz stodołę z Kryr:

W regionie pszczyńskim na spichlerze mówi się sypanie, jest przykładem konstrukcji wieńcowej z przepołowionych bali łączonych na zamek. Przed nim znajduje się tzw. ławka, która pomagała w załadunku worów ze zbożem. Czyli tak: mamy już gdzie mieszkać, przechowywać siano, słomę, zboże, młyn do otrzymywania mąki, potrzeba jeszcze woda – tę czerpano oczywiście ze studni:

Sprzętu rolniczego nie brakuje, ale przydały by się w takim gospodarstwie zwierzęta. Mamy tu jedynie zagrody dla zwierząt, obory żadnej. Ale za to jest wozownia, masztalnia i kuźnia, czyli konie były i miały dach nad głową;). W wozowni znajdziecie nawet karawan!

Generalnie bardzo przyjemnie jest pospacerować sobie po tymże skupisku zabytków kultury materialnej ludowej. I porównać z zabudową innych regionów Polski, powypatrywać różnic pomiędzy konstrukcjami. Ale tak naprawdę dopiero, gdy zakończą te przeróbki i trochę uporządkują wnętrza, będzie naprawdę sympatycznie. Na razie (maj 2015) sporo tam bałaganu.

Pokazowa Zagroda Żubra

Na terenie parku, w części zwanej Zwierzyńcem, na prawie 10 hektarach wybudowano zagrody, w których zamieszkały żubry. I można je oglądać z tarasu widokowego. Lub zza mocnego ogrodzenia. Towarzyszą im w innych zagrodach muflony, daniele, łosie, bażanty, gęsi i podobno dziki (tych nie widzieliśmy). Być może jest to edukacyjne miejsce , ale wielkiego wrażenia, ani obejście, ani zwierzaki nie robią. Chociaż są piękne.

 

 

 

W budynki znajdują się wypchane zwierzęta z tabliczkami z nazwami, można dodatkowo zapłacić i obejrzeć film. W godzinach: 10,12,14,16 można podpatrzeć karmienie żubrów. Z dziećmi – super!

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej:

strona www skansenu http://www.skansen.pszczyna.pl/

godziny otwarcia:
styczeń, listopad, grudzień 9-16
luty, październik 9-17
marzec,wrzesień 9-18
kwiecień-sierpień 9-19

cennik: 
normalny 7zł
ulgowy 5zł
rodzinny 22zł (rodzice + maksymalnie 3 dzieci)

Zagroda Żubra:

godziny otwarcia, takie jak skansenu:
cennik:
normalny: 9zł
ulgowy:6zł
rodzinny 27zł (jak wyżej)
sala kinowa 3zł

UWAGA: można kupić za 12 zł bilet łączony – do obydwu obiektów!!

Można zdobyć również PTTK-owską odznakę tzw. Pszczyńską Odznakę Turystyczną: jakie warunki trzeba spełnić? Wszystko znajdziecie tutaj