GDZIE KUPIĆ BILET NA SAMOLOT? / JAK DOLECIEĆ ?

Najtaniej oczywiście tanimi liniami 🙂 Im bardziej jesteśmy elastyczni co do terminu  i im mniejszy mamy bagaż, tym tańszy bilet może udać się nam znaleźć. 

Z Polski w tym momencie mamy do wyboru:

Katowice lub Warszawa Chopin do lotniska Tel Aviv i Eilat Ovda: latają linie  Wizzair 


By obniżyć cenę biletu możemy wykupić członkostwo w 
WIZZ Discount Club (ważne 1 rok, koszt 29,99 euro ważne dla dwóch osób , i na jednym bilecie otrzymamy zniżkę ok 10 euro na bilet lotniczy i około 5 euro na cenie bagażu)

Na trasie Kraków, Gdańsk, Poznań, Warszawa Modlin,  – Eilat Ovda lata Ryanair

Ceny niższe niż Wizzairem , ale lądujemy na lotnisku Eilat Ovda, na środku pustyni (do Eilatu jest ponad 60 km) Jak się stamtąd wydostać, znajdziesz w jednym z następnych akapitów.

Z Polski trafiają się tez atrakcyjne oferty LOT- u (promocja Szalona Środa). Można też porównać ceny WizzAir z ofertami innych tanich linii latających do Tel Avivu od naszych sąsiadów:

EL AL UP (z Pragi , Berlina I Budapesztu tania linia El ALu ) :

http://www.flyup.com

lub tureckiej linii Pegasus ze Lwowa z przesiadką w Istambule:

http://www.flypgs.com/en/

Z kronikarskiego obowiązku dodam jeszcze ostatnią “tanią linię ” Air Berlin jak nie trudno się domyślić wylot z Berlina, ceny jednak niezbyt atrakcyjneDotarcie na lotnisko w KATOWICACH PYRZOWICACH, Warszawie i Krakowie

AUTOBUSEM MIEJSKIM Z Katowic: komunikacją miejską : PKM Katowice, bilet 27zł więcej info  tutaj

inne autobusy ze Śląska – info tutaj

SAMOCHODEM z każdego miejsca w Polsce, wokół lotniska jest sporo parkingów na których można zostawić samochód, co jest opłacalne jeśli lecimy np w 2 osoby.
Przykładowy cennik: za 7 dni – 55zł, 10 dni – 70zł, sprawdzony przez nas parking, 5 minut piechotą od lotniska informacje tutaj, lepiej zarezerwować sobie miejsce mailowo lub telefonicznie
BUSEM Wizz Air lub podobnym z Krakowa : koszt ok 50zł za osobę, wcześniej kupiony bywa tańszy, ale zazwyczaj tuż przy wyjściu z Hali stoją inni przewoźnicy, którzy za podobną cenę dowożą do Krakowa

www.pyrzowiceekspres.pl
www.tigerexpress.eu

Na pozostałe lotniska wszystko pięknie zostało opisane na stronach lotnisk: Kraków Balice, Warszawa Chopin

 AUTOSTOPEM: za darmo o dowolnej porze 🙂ODPRAWA GRANICZNA na LOTNISKU W Tel Avivie i Eilat Ovda:

W punkcie kontrolnym ustawiamy się do stanowisk dla obcokrajowców (wszystko opisane jest w języku hebrajskim, angielskim i rosyjskim), oddajemy paszport i zazwyczaj odpowiadamy na pytania: PO CO i NA JAK DŁUGO? Czasem czy mamy bilet powrotny i pieniądze?

Polacy mogą przebywać w Izraelu bez wizy do 90 dni, ale tak naprawdę wszystko zależy od decyzji osoby kontrolującej nas na lotnisku . Trzeba zwrócić uwagę na daty podane na karteczce, którą otrzymujemy na wjeździe. Standardowo bez problemu dostaje się B2 na 90 dni . W tej chwili Izrael nie stosuje już pieczątek wjazdowych i wyjazdowych wbijanych do paszportu (zamiast tego dostaje się luzem karteczki na wjeździe i wyjeździe ), więc odpada problem późniejszych kłopotów w niektórych państwach arabskich, bo w paszporcie nie ma śladu po pobycie w Izraelu . UWAGA : Jeżeli ktoś ma w paszporcie wizy któregoś z najbardziej “wrogich” wobec Izraela państw muzułmańskich powinien się liczyć ze zdecydowanie dłuższą kontrolą przy wjeździe. Na podstawie doświadczeń osób, które miały wizę Iranu doliczylibyśmy 3-4 godziny czekania i dodatkowych pytań, zanim was wpuszczą . Przy wyjeździe cała kontrola bezpieczeństwa na lotnisku w Izraelu zajęła nam 2 godziny, a poszła nam wyjątkowo gładko.(uwaga na daktyle i rzeczy daktylopochodne – przy skanowaniu bagażu wychodzą jako jakieś tam niebezpieczne substancje i powodują dodatkową kontrolę, już ręczną:)).

Po kontroli granicznej odbieramy swój bagaż i w zależności od tego gdzie chcemy dojechać lub od zasobności portfela dobieramy sobie środek transportu.

Czym dojechać z lotniska Ben Guriona pod Tel Avivem do TEL AVIVU lub JEROZOLIMY?

a) Pociągiem:

Stacja izraelskich pociągów na lotnisku znajduje się na najniższym poziomie Terminalu 3. Zaraz przy zejściu na peron znajdują się maszyny biletowe, w których możemy zapłacić kartą lub szeklami. NA lotnisku znajdziemy kantor, ale kurs jest tam naprawdę kiepski, dlatego jeśli już musimy to wymieniamy tylko sumę potrzebną nam na bilet: do Tel Avivu ok 16 NIS za osobę. Pociągiem dojedziemy do Tel Avivu, Haify, a także do Jerozolimy ale w tym wypadku musimy się przesiąść. Podróż do Tel Avivu zajmuje około 18 minut.

Połączenia kolejowe po Izraelu możemy przejrzeć tutaj:

http://www.rail.co.il/EN/Pages/Homepage.aspx

b) autobusem:

Autobus nr 5 kursuje pomiędzy terminalami oraz odwozi z lotniska na przystanek, z którego już odjeżdżają autobusy do miast.

Połączenia autobusowe po Izraelu możemy przejrzeć tutaj:
http://www.egged.co.il/eng/ (połączenia Eggedu razem z aktualnymi cenami )

c) buso-taksówką czyli Sherut (busiki które odjeżdżają gdy zbiorą pełną obsadę, zawiozą nas pod drzwi miejsca, które jest naszym celem, cena zależna od trasy ). Przykładowo z lotniska do Jerozolimy około 70 NIS od osoby

d) standardową taksówką: drogo

Autobus z lotniska Eilat Ovda do Ejlatu – Czym się wydostać z lotniska na pustyni nad Morze Czerwone?

Z lotniska Eilat Ovda jeżdżą publiczne autobusy do centrum Ejlatu:

autobus 282, firma Egged, jeździ też w soboty, bilety można kupić u sprzedawcy wewnątrz hali przylotów (na stronie piszą, że można płacić i niego kartą) lub u kierowcy – za gotówkę w szeklach (http://www.egged.co.il/Article-4917-Transportation-from-Ovda-Airport.aspx),

cena biletu 21 NIS/osobę, dzieci poniżej 5 roku życia jadą za darmo (jeśli towarzyszą płacącemu dorosłemu: 1 dorosły=1 dziecko za darmo)

zawożą na rozkładowe przystanki  lub na dworzec centralny w Ejlacie

ejlatshuttle: https://eilatshuttle.com/pl/

to autobusy dostosowane pod przylot, ale mają złe opinie, bilety trzeba kupić przez internet

bilet kosztuje 8$, za dzieci płaci się tyle samo, zawożą pod hotel

 

Wypożyczanie samochodu w Izraelu:

Miejscowa specyfika: wypożyczalnie są zamknięte w piątek po południu i w sobotę (tylko na lotnisku w Tel Avivie jest wypożyczalnia samochodów działająca 24/7) . Po wcześniejszym ustaleniu w niektórych wypożyczalniach da się tylko zwrócić samochód poza godzinami pracy biur.

W wielu terminach nie da się pożyczyć samochodu w Izraelu bez wysokiej kaucji/ blokady na karcie

Wypożyczenie samochodu na jeden dzień może być droższe niż na kilka dni. Niektóre wypożyczalnie doliczają sporą dopłatę za wynajem krótkoterminowy.

Nie da się wjechać samochodem z wypożyczalni do Jordanii i Egiptu. Wjazd na Zachodni Brzeg jest możliwy, ale na własne ryzyko (zazwyczaj nawet wykupienie pełnego ubezpieczenia nie pokrywa ewentualnych strat tam powstałych )

Wypożyczalnie doliczają wysokie opłaty manipulacyjne do mandatów i opłaty za przejazd jedyną w Izraelu płatną autostradą nr.6 (płatność elektroniczna, nie ma bramek ). Także lepiej unikać jednego i drugiego!

 

TANIE NOCLEGI w Izraelu

 

a) hotele i hostele

nocleg możemy zarezerwować sobie korzystając z booking.com:

 Booking.com


wybieramy miasto, terminy i rodzaj noclegu, często portale te oferują dodatkową zniżkę, jakiej nie otrzymamy na miejscu. Płacimy zazwyczaj 10% opłaty rezerwacyjnej (proste przy pomocy karty płatniczej tej którą płaciliśmy za bilet lotniczy lub serwisu PAYPAL)

cena łóżka w hostelu zaczyna się od 60 zł za osobę za dzień, ale raczej spodziewajmy się min 75 zł

W Tel Avivie jest drożej niż w Jerozolimie, zazwyczaj najtańszą opcją jest spanie na dachu, przez sporą część roku w tym kraju idealne 🙂

 

b) Namiot
Poza rezerwatami/parkami narodowymi i niektórymi miastami (Tel-Aviv, Arad ) można się rozbijać praktycznie wszędzie a i w parkach narodowych często są wyznaczone miejsca, gdzie rozbicie się jest legalne (większość sensownych miejsc do rozbicie opiszemy w relacji ze szlaku ) . Z rozmowy którą odbyliśmy ze strażnikiem leśnym wynikało, iż w znacznie większe kłopoty możecie wpaść nie tyle rozbijając się w miejscu niedozwolonym, ale raczej paląc ognisko (podobno mandat za to wykroczenie to 750 szekli – informacja nie zweryfikowana ) . Nasze wrażenie jest jednak takie, że Izraelczycy nie bardzo przejmują się zakazami i palą ogniska gdzie im się żywnie podoba .
Cena na polu namiotowym ok 50NIS za osobę

 

c) couchsurfing
czyli za darmo, ale z tym nie mamy własnych doświadczeń, więc się nie wymądrzymy 😉

 

d) domy pielgrzymkowe, np.

http://elzbietankijerozolima.com/nowy_dom_polski.html

 

Izrael przewodniki, przykładowe:

  • Adam Dylewski, Izrael. Praktyczny przewodnik, wyd. Pascal:
  • Sue Bryant, Izrael. Przewodnik Last Minute, Wyd. Wiedza i Życie:
  • Vanessa BEtts, Izrael Synaj i Petra. Top 10 Przewodnik Wyd. Lonely Planet:
  • Daniel Robinson, Michael Kohn, Dan Savery Raz, Jessica Lee, Jenny Walker, Israel & The Palestinian Territories, Wydawnictwo Helion:
  • Krzysztof Bzowski, IZRAEL. ZIEMIA TRZECH RELIGII, TRZECH MÓRZ I JEDNEGO SŁOŃCA. Przewodnik rekreacyjny „Bezdroży”

i miliony innych:) kieruje do Allegro

Przykładowe ceny w Izraelu:

a) na targach:
coś na kształt pizzerinki: 15NIS
duży jogurt: 14NIS
chleb: 5NIS
napój w kartonie:12NIS
3kg pomarańczy: 10NIS
duży karton truskawek: 50NIS
papierosy w foliowym woreczku, skręcane, strasznie mocne: 6NIS za 20sztuk

b) w sklepach:
chleb: 10-20NIS
5 chlebków typu pita: 11NIS
ser żółty: 15NIS za 250 gram
jogurt owocowy duży: 11-15NIS
3 soki w kartonie: 15NIS, 1 sok 6NIS
czekolada, z orzechami, kokosowa itp. 5-6NIS
masło czekoladowe lub chałwowe: 8-12NIS
chusteczki w opakowaniu nasączone: 8NIS za opakowanie
lody na patyku lub rożek: 6-15NIS
papierosy: od 27NIS
namiot, zwykły marketowy jednopowłokowy, który u nas kosztuje 50zł, tam 120-150NIS
namiot dwupowłokowy w sklepie specjalistycznym 600NIS

PRZELICZNIK WALUTOWY luty-marzec 2014: 100$ = 340-345NIS
nasz przelicznik: 1NIS=0,90zł

Generalnie możemy założyć, że trzeba polskie ceny produktów pomnożyć przez dwa i uzyskamy cenę izraelską, najdroższe są produkty mleczne i sery

 

Jak dojechać nad MORZE MARTWE ?

Z Jerozolimy nad Morze Martwe:

Bez problemu dojedziemy autobusem z Jerozolimy. Najlepiej wybrać się tam rano, by móc spędzić cały dzień

nr aurobusu 486 Jerozolima -Ein Bokek 

cena biletu: 37,5 NIS

lub

do rezerwatu w Ein Gedi (plaża nad Morzem Martwym jest tu zamknięta)

Cena biletu: Jerusalem – Ein Gedi, 105 km, czas przejazdu 1 godz 15 min, cena 34 NIS

nr autobusu 487,start: Jerusalem Central Bus Station, meta: Ein Gedi Center

 

Z Tel Avivu nad Morze Martwe

autobusem 421, kursuje z Tel Aviv 2000 Terminal: bilet Tel Aviv – Ein Bokek (plaża nad Morzem Martwym) kosztuje 42,5 NIS


Jak dojechać autobusem do MASADY?

Masada (starożytna twierdza żydowska na płaskowyżu):

Dojazd: Autobusem z Jerozolimy: nr 486, 444, Jerusalem central Bus Station, platforma nr 5, odległość: 105 km, czas przejazdu: 1 godz 39 min, cena 37,5 NIS

ceny biletów wstępu: w zależności od opcji, którą wybierzemy:

wjazd kolejka linową na górę, zejście “wężową ścieżką” (łatwe, ok 45 minut, ale bez jednego kawałka cienia:)): bilet 45 NIS za osobę, w dwie strony mnożymy cenę razy 2

opcje “na bogato”: z posiłkami itp. od 165NIS za osobę, więcej informacji tutaj


Jak dojechać na Zachodni Brzeg: do Betlejem lub Hebronu:

do HEBRONU: autobus nr 160, z Jerusalem Central Bus Station , cena 9,5 NIS

do BETLEJEM: z małego dworca znajdującego się niedaleko Bramy Damasceńskiej, bus nr 21, czas przejazdu ok 30 minut, cena 7 NIS, zabieramy ze sobą paszport, po drodze przejeżdżamy przez punkt kontrolny między Izraelem a Zachodnim Brzegiem

 

Szlaki piesze w Izraelu

sporo postów na naszym blogu o Izraelskim Szlaku Narodowym – prawie 1000 km szlaku przez cały kraj 🙂

nasze posty o trekkingu po pustyni Negew, szlakach krótszych i wędrówkach w okolicy Ejlatu

 

Mapy tras pieszych w Izraelu/ trekking w Izraelu:

Czerwony Kanion , trasa bardzo łatwa orientacyjnie. W zupełności wystarczy mapka :
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Red-canyon-map-engl.jpg . Taka sama mapa jest na tablicy przed wejściem do kanionu

Timna Park , Mitzpe Ramon , Masada, Ein Gedi , Ein Avdat:  Darmowe mapki otrzymuje się w kasach biletowych. (w odpowiednich postach u nas też są )
Bardzo dobre mapy sporej części południowego Izraela można też ściągnąć z internetu.W formie atlasów pdf wydał je kilka lat temu Abraham Path. Niestety w tej chwili zniknęły one z ich strony.
Żeby je ściągnąć, trzeba zarejestrować się w serwisie https://pl.scribd.com/ Mapy są darmowe, ale serwis już nie. Rejestrując się dostajecie darmowy dostęp na 30 dni i musicie podać dane karty / paypala. Trzeba pamiętać, żeby po ściągnięciu map zrezygnować z subskrypcji, bo inaczej będzie Wam pobierane z konta co miesiąc 8$ za dostęp do serwisu.

Mapy Izraela zawarte są w atlasach Abraham Path :

+Abraham Path-Craters Atlas v2.0
+Abraham Path-Arava Atlas v1.0
+Abraham Path-Arad Atlas v1.0
+Abraham Path – Beersheva Atlas v1.0

 

BILETY ZNIŻKOWE DO PARK NARODOWYCH/ REZERWATÓW PRZYRODY:

Uwaga !~Timna to jest park prywatny i poniższe bilety go nie obejmują. Karty zniżkowe nie obejmują tez wjazdu kolejką linową na Masadę.

Karta zniżkowa do parków występuje w kilku odmianach:
https://en.parks.org.il/Pages/SavingMoneyTickets.aspx
i niekoniecznie jest opłacalna. Jak już wiecie, które parki was interesują, to musicie sprawdzić na tej samej stronie koszty pojedynczych biletów i porównać z biletem łaczonym. Wszystko można sprawdzić klikając w poszczególne parki na tej mapie :
https://en.parks.org.il/ParksAndReserves/Pages/default.aspx

 

CO JESZCZE? Prawie wszyscy tu mówią po angielsku, wystarczy zapytać. Informacje turystyczne są dobrze zaopatrzone, można prosić o mapki, plany miast, wskazówki.

 

Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?