GDZIE KUPIĆ BILET NA SAMOLOT? / JAK DOLECIEĆ ?
Najtaniej oczywiście tanimi liniami 🙂 Im bardziej jesteśmy elastyczni co do terminu i im mniejszy mamy bagaż, tym tańszy bilet może udać się nam znaleźć.
Z Polski w tym momencie mamy do wyboru:
Katowice lub Warszawa Chopin do lotniska Tel Aviv i Eilat Ovda: latają linie Wizzair
By obniżyć cenę biletu możemy wykupić członkostwo w WIZZ Discount Club (ważne 1 rok, koszt 29,99 euro ważne dla dwóch osób , i na jednym bilecie otrzymamy zniżkę ok 10 euro na bilet lotniczy i około 5 euro na cenie bagażu)
Na trasie Kraków, Gdańsk, Poznań, Warszawa Modlin, – Eilat Ovda lata Ryanair
Ceny niższe niż Wizzairem , ale lądujemy na lotnisku Eilat Ovda, na środku pustyni (do Eilatu jest ponad 60 km) Jak się stamtąd wydostać, znajdziesz w jednym z następnych akapitów.
Z Polski trafiają się tez atrakcyjne oferty LOT- u (promocja Szalona Środa). Można też porównać ceny WizzAir z ofertami innych tanich linii latających do Tel Avivu od naszych sąsiadów:
EL AL UP (z Pragi , Berlina I Budapesztu tania linia El ALu ) :
lub tureckiej linii Pegasus ze Lwowa z przesiadką w Istambule:
Z kronikarskiego obowiązku dodam jeszcze ostatnią “tanią linię ” Air Berlin jak nie trudno się domyślić wylot z Berlina, ceny jednak niezbyt atrakcyjne
Dotarcie na lotnisko w KATOWICACH PYRZOWICACH, Warszawie i Krakowie
AUTOBUSEM MIEJSKIM Z Katowic: komunikacją miejską : PKM Katowice, bilet 27zł więcej info tutaj
inne autobusy ze Śląska – info tutaj
SAMOCHODEM z każdego miejsca w Polsce, wokół lotniska jest sporo parkingów na których można zostawić samochód, co jest opłacalne jeśli lecimy np w 2 osoby.
Przykładowy cennik: za 7 dni – 55zł, 10 dni – 70zł, sprawdzony przez nas parking, 5 minut piechotą od lotniska informacje tutaj, lepiej zarezerwować sobie miejsce mailowo lub telefonicznie
BUSEM Wizz Air lub podobnym z Krakowa : koszt ok 50zł za osobę, wcześniej kupiony bywa tańszy, ale zazwyczaj tuż przy wyjściu z Hali stoją inni przewoźnicy, którzy za podobną cenę dowożą do Krakowa
www.pyrzowiceekspres.pl
www.tigerexpress.eu
Na pozostałe lotniska wszystko pięknie zostało opisane na stronach lotnisk: Kraków Balice, Warszawa Chopin
AUTOSTOPEM: za darmo o dowolnej porze 🙂
ODPRAWA GRANICZNA na LOTNISKU W Tel Avivie i Eilat Ovda:
W punkcie kontrolnym ustawiamy się do stanowisk dla obcokrajowców (wszystko opisane jest w języku hebrajskim, angielskim i rosyjskim), oddajemy paszport i zazwyczaj odpowiadamy na pytania: PO CO i NA JAK DŁUGO? Czasem czy mamy bilet powrotny i pieniądze?
Polacy mogą przebywać w Izraelu bez wizy do 90 dni, ale tak naprawdę wszystko zależy od decyzji osoby kontrolującej nas na lotnisku . Trzeba zwrócić uwagę na daty podane na karteczce, którą otrzymujemy na wjeździe. Standardowo bez problemu dostaje się B2 na 90 dni . W tej chwili Izrael nie stosuje już pieczątek wjazdowych i wyjazdowych wbijanych do paszportu (zamiast tego dostaje się luzem karteczki na wjeździe i wyjeździe ), więc odpada problem późniejszych kłopotów w niektórych państwach arabskich, bo w paszporcie nie ma śladu po pobycie w Izraelu . UWAGA : Jeżeli ktoś ma w paszporcie wizy któregoś z najbardziej “wrogich” wobec Izraela państw muzułmańskich powinien się liczyć ze zdecydowanie dłuższą kontrolą przy wjeździe. Na podstawie doświadczeń osób, które miały wizę Iranu doliczylibyśmy 3-4 godziny czekania i dodatkowych pytań, zanim was wpuszczą . Przy wyjeździe cała kontrola bezpieczeństwa na lotnisku w Izraelu zajęła nam 2 godziny, a poszła nam wyjątkowo gładko.(uwaga na daktyle i rzeczy daktylopochodne – przy skanowaniu bagażu wychodzą jako jakieś tam niebezpieczne substancje i powodują dodatkową kontrolę, już ręczną:)).
Po kontroli granicznej odbieramy swój bagaż i w zależności od tego gdzie chcemy dojechać lub od zasobności portfela dobieramy sobie środek transportu.
Czym dojechać z lotniska Ben Guriona pod Tel Avivem do TEL AVIVU lub JEROZOLIMY?
a) Pociągiem:
Stacja izraelskich pociągów na lotnisku znajduje się na najniższym poziomie Terminalu 3. Zaraz przy zejściu na peron znajdują się maszyny biletowe, w których możemy zapłacić kartą lub szeklami. NA lotnisku znajdziemy kantor, ale kurs jest tam naprawdę kiepski, dlatego jeśli już musimy to wymieniamy tylko sumę potrzebną nam na bilet: do Tel Avivu ok 16 NIS za osobę. Pociągiem dojedziemy do Tel Avivu, Haify, a także do Jerozolimy ale w tym wypadku musimy się przesiąść. Podróż do Tel Avivu zajmuje około 18 minut.
Połączenia kolejowe po Izraelu możemy przejrzeć tutaj:
http://www.rail.co.il/EN/Pages/Homepage.aspx
b) autobusem:
Autobus nr 5 kursuje pomiędzy terminalami oraz odwozi z lotniska na przystanek, z którego już odjeżdżają autobusy do miast.
Połączenia autobusowe po Izraelu możemy przejrzeć tutaj:
http://www.egged.co.il/eng/ (połączenia Eggedu razem z aktualnymi cenami )
c) buso-taksówką czyli Sherut (busiki które odjeżdżają gdy zbiorą pełną obsadę, zawiozą nas pod drzwi miejsca, które jest naszym celem, cena zależna od trasy ). Przykładowo z lotniska do Jerozolimy około 70 NIS od osoby
d) standardową taksówką: drogo
Autobus z lotniska Eilat Ovda do Ejlatu – Czym się wydostać z lotniska na pustyni nad Morze Czerwone?
Z lotniska Eilat Ovda jeżdżą publiczne autobusy do centrum Ejlatu:
autobus 282, firma Egged, jeździ też w soboty, bilety można kupić u sprzedawcy wewnątrz hali przylotów (na stronie piszą, że można płacić i niego kartą) lub u kierowcy – za gotówkę w szeklach (http://www.egged.co.il/Article-4917-Transportation-from-Ovda-Airport.aspx),
cena biletu 21 NIS/osobę, dzieci poniżej 5 roku życia jadą za darmo (jeśli towarzyszą płacącemu dorosłemu: 1 dorosły=1 dziecko za darmo)
zawożą na rozkładowe przystanki lub na dworzec centralny w Ejlacie
ejlatshuttle: https://eilatshuttle.com/pl/
to autobusy dostosowane pod przylot, ale mają złe opinie, bilety trzeba kupić przez internet
bilet kosztuje 8$, za dzieci płaci się tyle samo, zawożą pod hotel
Wypożyczanie samochodu w Izraelu:
Miejscowa specyfika: wypożyczalnie są zamknięte w piątek po południu i w sobotę (tylko na lotnisku w Tel Avivie jest wypożyczalnia samochodów działająca 24/7) . Po wcześniejszym ustaleniu w niektórych wypożyczalniach da się tylko zwrócić samochód poza godzinami pracy biur.
W wielu terminach nie da się pożyczyć samochodu w Izraelu bez wysokiej kaucji/ blokady na karcie
Wypożyczenie samochodu na jeden dzień może być droższe niż na kilka dni. Niektóre wypożyczalnie doliczają sporą dopłatę za wynajem krótkoterminowy.
Nie da się wjechać samochodem z wypożyczalni do Jordanii i Egiptu. Wjazd na Zachodni Brzeg jest możliwy, ale na własne ryzyko (zazwyczaj nawet wykupienie pełnego ubezpieczenia nie pokrywa ewentualnych strat tam powstałych )
Wypożyczalnie doliczają wysokie opłaty manipulacyjne do mandatów i opłaty za przejazd jedyną w Izraelu płatną autostradą nr.6 (płatność elektroniczna, nie ma bramek ). Także lepiej unikać jednego i drugiego!
TANIE NOCLEGI w Izraelu
a) hotele i hostele
nocleg możemy zarezerwować sobie korzystając z booking.com:
Booking.com
wybieramy miasto, terminy i rodzaj noclegu, często portale te oferują dodatkową zniżkę, jakiej nie otrzymamy na miejscu. Płacimy zazwyczaj 10% opłaty rezerwacyjnej (proste przy pomocy karty płatniczej tej którą płaciliśmy za bilet lotniczy lub serwisu PAYPAL)
cena łóżka w hostelu zaczyna się od 60 zł za osobę za dzień, ale raczej spodziewajmy się min 75 zł
W Tel Avivie jest drożej niż w Jerozolimie, zazwyczaj najtańszą opcją jest spanie na dachu, przez sporą część roku w tym kraju idealne 🙂
b) Namiot
Poza rezerwatami/parkami narodowymi i niektórymi miastami (Tel-Aviv, Arad ) można się rozbijać praktycznie wszędzie a i w parkach narodowych często są wyznaczone miejsca, gdzie rozbicie się jest legalne (większość sensownych miejsc do rozbicie opiszemy w relacji ze szlaku ) . Z rozmowy którą odbyliśmy ze strażnikiem leśnym wynikało, iż w znacznie większe kłopoty możecie wpaść nie tyle rozbijając się w miejscu niedozwolonym, ale raczej paląc ognisko (podobno mandat za to wykroczenie to 750 szekli – informacja nie zweryfikowana ) . Nasze wrażenie jest jednak takie, że Izraelczycy nie bardzo przejmują się zakazami i palą ogniska gdzie im się żywnie podoba .
Cena na polu namiotowym ok 50NIS za osobę
c) couchsurfing
czyli za darmo, ale z tym nie mamy własnych doświadczeń, więc się nie wymądrzymy 😉
d) domy pielgrzymkowe, np.
http://elzbietankijerozolima.com/nowy_dom_polski.html
Izrael przewodniki, przykładowe:
- Adam Dylewski, Izrael. Praktyczny przewodnik, wyd. Pascal:
- Sue Bryant, Izrael. Przewodnik Last Minute, Wyd. Wiedza i Życie:
- Vanessa BEtts, Izrael Synaj i Petra. Top 10 Przewodnik Wyd. Lonely Planet:
- Daniel Robinson, Michael Kohn, Dan Savery Raz, Jessica Lee, Jenny Walker, Israel & The Palestinian Territories, Wydawnictwo Helion:
- Krzysztof Bzowski, IZRAEL. ZIEMIA TRZECH RELIGII, TRZECH MÓRZ I JEDNEGO SŁOŃCA. Przewodnik rekreacyjny „Bezdroży”
i miliony innych:) kieruje do Allegro
Przykładowe ceny w Izraelu:
a) na targach:
coś na kształt pizzerinki: 15NIS
duży jogurt: 14NIS
chleb: 5NIS
napój w kartonie:12NIS
3kg pomarańczy: 10NIS
duży karton truskawek: 50NIS
papierosy w foliowym woreczku, skręcane, strasznie mocne: 6NIS za 20sztuk
b) w sklepach:
chleb: 10-20NIS
5 chlebków typu pita: 11NIS
ser żółty: 15NIS za 250 gram
jogurt owocowy duży: 11-15NIS
3 soki w kartonie: 15NIS, 1 sok 6NIS
czekolada, z orzechami, kokosowa itp. 5-6NIS
masło czekoladowe lub chałwowe: 8-12NIS
chusteczki w opakowaniu nasączone: 8NIS za opakowanie
lody na patyku lub rożek: 6-15NIS
papierosy: od 27NIS
namiot, zwykły marketowy jednopowłokowy, który u nas kosztuje 50zł, tam 120-150NIS
namiot dwupowłokowy w sklepie specjalistycznym 600NIS
PRZELICZNIK WALUTOWY luty-marzec 2014: 100$ = 340-345NIS
nasz przelicznik: 1NIS=0,90zł
Generalnie możemy założyć, że trzeba polskie ceny produktów pomnożyć przez dwa i uzyskamy cenę izraelską, najdroższe są produkty mleczne i sery
Jak dojechać nad MORZE MARTWE ?
Z Jerozolimy nad Morze Martwe:
Bez problemu dojedziemy autobusem z Jerozolimy. Najlepiej wybrać się tam rano, by móc spędzić cały dzień
nr aurobusu 486 Jerozolima -Ein Bokek
cena biletu: 37,5 NIS
lub
do rezerwatu w Ein Gedi (plaża nad Morzem Martwym jest tu zamknięta)
Cena biletu: Jerusalem – Ein Gedi, 105 km, czas przejazdu 1 godz 15 min, cena 34 NIS
nr autobusu 487,start: Jerusalem Central Bus Station, meta: Ein Gedi Center
Z Tel Avivu nad Morze Martwe
autobusem 421, kursuje z Tel Aviv 2000 Terminal: bilet Tel Aviv – Ein Bokek (plaża nad Morzem Martwym) kosztuje 42,5 NIS
Jak dojechać autobusem do MASADY?
Masada (starożytna twierdza żydowska na płaskowyżu):
Dojazd: Autobusem z Jerozolimy: nr 486, 444, Jerusalem central Bus Station, platforma nr 5, odległość: 105 km, czas przejazdu: 1 godz 39 min, cena 37,5 NIS
ceny biletów wstępu: w zależności od opcji, którą wybierzemy:
wjazd kolejka linową na górę, zejście “wężową ścieżką” (łatwe, ok 45 minut, ale bez jednego kawałka cienia:)): bilet 45 NIS za osobę, w dwie strony mnożymy cenę razy 2
opcje “na bogato”: z posiłkami itp. od 165NIS za osobę, więcej informacji tutaj
Jak dojechać na Zachodni Brzeg: do Betlejem lub Hebronu:
do HEBRONU: autobus nr 160, z Jerusalem Central Bus Station , cena 9,5 NIS
do BETLEJEM: z małego dworca znajdującego się niedaleko Bramy Damasceńskiej, bus nr 21, czas przejazdu ok 30 minut, cena 7 NIS, zabieramy ze sobą paszport, po drodze przejeżdżamy przez punkt kontrolny między Izraelem a Zachodnim Brzegiem
Szlaki piesze w Izraelu
sporo postów na naszym blogu o Izraelskim Szlaku Narodowym – prawie 1000 km szlaku przez cały kraj 🙂
nasze posty o trekkingu po pustyni Negew, szlakach krótszych i wędrówkach w okolicy Ejlatu
Mapy tras pieszych w Izraelu/ trekking w Izraelu:
Czerwony Kanion , trasa bardzo łatwa orientacyjnie. W zupełności wystarczy mapka :
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Red-canyon-map-engl.jpg . Taka sama mapa jest na tablicy przed wejściem do kanionu
Timna Park , Mitzpe Ramon , Masada, Ein Gedi , Ein Avdat: Darmowe mapki otrzymuje się w kasach biletowych. (w odpowiednich postach u nas też są )
Bardzo dobre mapy sporej części południowego Izraela można też ściągnąć z internetu.W formie atlasów pdf wydał je kilka lat temu Abraham Path. Niestety w tej chwili zniknęły one z ich strony.
Żeby je ściągnąć, trzeba zarejestrować się w serwisie https://pl.scribd.com/ Mapy są darmowe, ale serwis już nie. Rejestrując się dostajecie darmowy dostęp na 30 dni i musicie podać dane karty / paypala. Trzeba pamiętać, żeby po ściągnięciu map zrezygnować z subskrypcji, bo inaczej będzie Wam pobierane z konta co miesiąc 8$ za dostęp do serwisu.
Mapy Izraela zawarte są w atlasach Abraham Path :
+Abraham Path-Craters Atlas v2.0
+Abraham Path-Arava Atlas v1.0
+Abraham Path-Arad Atlas v1.0
+Abraham Path – Beersheva Atlas v1.0
BILETY ZNIŻKOWE DO PARK NARODOWYCH/ REZERWATÓW PRZYRODY:
Uwaga !~Timna to jest park prywatny i poniższe bilety go nie obejmują. Karty zniżkowe nie obejmują tez wjazdu kolejką linową na Masadę.
Karta zniżkowa do parków występuje w kilku odmianach:
https://en.parks.org.il/Pages/SavingMoneyTickets.aspx
i niekoniecznie jest opłacalna. Jak już wiecie, które parki was interesują, to musicie sprawdzić na tej samej stronie koszty pojedynczych biletów i porównać z biletem łaczonym. Wszystko można sprawdzić klikając w poszczególne parki na tej mapie :
https://en.parks.org.il/ParksAndReserves/Pages/default.aspx
CO JESZCZE? Prawie wszyscy tu mówią po angielsku, wystarczy zapytać. Informacje turystyczne są dobrze zaopatrzone, można prosić o mapki, plany miast, wskazówki.
Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach 🙂
Dzień dobry,
Analizuję Wasze wpisy i na ich podstawie przygotowuję własny wypad do Izraela 🙂
Piękne opisy , superowe zdjęcia i w ogóle ogromny szacun za sam przemarsz Izraelskiego Szlaku Narodowego.
Mam parę pytań.
Jakie kartusze gazowe są najbardziej dostępne?- pytam bo nie wiem jaki zabrać palnik.
Gdzie można kupić zniżkową kartę do parków narodowych? Na miejscu czy on- line?
Czy przy plaży Almong Beach w Ejlacie, gdzie polecacie nocleg, jest fajna rafa nadająca się do snoorkowania czy trzeba jechać gdzie indziej?
pozdrawiam
Tomek
1) najbardziej popularne są nabijane, ale nakręcane też da się kupić (np : w Eilacie w sklepach turystycznych w Big Shopping Center
2) lista miejsc, gdzie są dostępne karty zniżkowe jest na tej stronie : https://www.parks.org.il/en/article/money-saving-tickets/
3) Nie wiem co to dla Ciebie fajna. Na tej plaży to był nasz pierwszy snorkeling i bardzo nam się podobało . 1,5 km na północ od plaży jest Eilat Coral Beach Nature Reserve (wstęp płatny )i podobno rafa jest tam sporo większa/wyższa
Wspaniała strona. Mnóstwo informacji. Można nie szukać nigdzie dalej. Myślimy o tym żeby wybrać się na przełomie stycznia i lutego. Chielibyśmy polecieć z Warszawy do Eilatu i dalej już “wędrować” na północ. Trochę treckingu, trochę zwiedzania. Chcielibyśmy zobaczyć oprócz okoli Eilatu m.in Jerozolimę i Morze MArtwe. Trochę Tel Aviv, ale wrócilibyśmy na samolot do Eilatu. Mamy namiot plecaki i ogromne chęci na autostop. Jak myślicie jaka pogoda może nas przywitać? Ale co najważniejsze co sądzicie jednak o ostrzeżeniu jakie pojawiło się na stronie MSZ?
Z tą pogodą to nigdy nie wiadomo, szczególnie z takim wyprzedzeniem. Na przełomie stycznia i lutego powinno być już fajnie, ale to się okaże. A propo ostrzeżeń MSZ, tto cyklicznie takie pojawiają się na ich stronie ostrzeżenia co do Bliskiego Wschodu i Izraela. I tak od lat. Zazwyczaj są przesadzone, ale oczywiście trzeba uważać.
Ja jednak wybrałam opcję wyjazdu z biurem podróży, bo wszystko jest już fajnie zorganizowane i nie trzeba się o to martwić. Izrael to ciekawy kraj łączący mieszankę kulturową, gdzie jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Ja zdecydowałam się na wyjazd z biurem Konsorcjum na wycieczkę Mozaika Izraela, która trwała siedem dni. W ciągu tego tygodnia zobaczyłam przede wszystkim Tel Awiw i Jerozolimę oraz inne miejsca. Cieszę się, że zdecydowałam się na wyjazd z biurem bo wszystko było super zorganizowane i w pełni wykorzystaliśmy czas spędzony w Izraelu. A co do samego państwa to mają na pewno pyszne jedzenie, piękną pogodę i niepowtarzalny klimat, który trzeba poczuć na własnej skórze.
Wylatuje 18.03.2018 z Gdanska do Ovdy, mam zamiar przejść przez granicę izraelsko-jordańską i w tym samym dniu dojechać do Petry, może ktoś ma podobny plan. kontakt bhpkrzysiek@wp.pl.
Pozdrawiam, Krzysiek.
Hej, mam pytanie/problem dotyczący transportu, otóż pojutrze jedziemy do izraela i mamy w planach we wtorek wyjechać rano z jerozolimy, pojechać na masadę i nad morze martwe i potem do eilatu bo o 17 musimy być na granicy z jordanią gdzie odbierze nas “przewodnik” po jordanii. Jest nas 5 osós, wszyscy w wieku 22 lata (jest i taki co ma międzynarodowe prawko na izrael). I teraz pytanie, czy jest jakas wypożyczalnia która wynajmie nam samochód na takich warunkach i nie skasuje jak za zboże? czy leszpą i tańszą opcją jest jakiś transport publiczny? co polecacie? szukamy wypożyczalni ale wszędzie chcą karty kredytowej albo cenią się po 200 usd. pomożecie?
Autobusem może być trudno zrobić trasę Jerozolima – Masada (rozumiem, że chcecie jechać na górę kolejką i zjechać czy wjechać i zejść z Masady?) – Morze Martwe (pod drodze darmowa plaża to byłaby to w Ein Bokek) – potem Ejlat/granica z Jordanią. Możecie zaryzykować w ten sposób: jak najwcześniej rano z Jerozolimy do Masady, potem autostopem. Powinno być szybciej niż autobusem, bo sam autobus Jerozolima – Ejlat jedzie 4,5 godziny. I tak jak Ci wkleiliśmy link w naszej grupie: spróbuj przekopać się przez wątek na forum fly4free o wypożyczaniu samochodów w Izraelu – kilkanaście stron – może dasz radę 😉 Jest jeszcze dosyć droga opcja prywatnych wycieczek – jest Was pięć osób więc możecie spróbować zapytać mailem ile to będzie kosztowało: https://www.touristisrael.com/tours/private-tour-masada-dead-sea/ ?
czy na stacjach benzynowych mozna płacić gotówką czy tylko kartą?
Jak najbardziej można gotówką!
Trochę może szalone pytanie… ale co myślicie o dostaniu się z lotniska do tel awiwu pieszo? Lot mam ze znajomymi w sobotę, a wtedy z transportem słabo. Studenci biedni chcą zaoszczędzić na taxi, a z tego co wiem pociągi kursują od 19, trochę szkoda nam całego dnia na lotnisku spędzić
Zastrzeliłaś mnie :). Nigdy nie szedłem z lotniska Ben Guriona na piechotę, aż popatrzyłem na mapę. Łatwo wyjść z lotniska nie będzie, ale jest to możliwe. Tyle że potem będzie słabo: popatrz na mapę: same dwupasmówki i brak dróg równoległych. Może lepiej spróbujcie autostopu? Widzę 2 opcje:
1) opisaną tutaj : http://hitchwiki.org/en/Ben_Gurion_International_Airport
2) dojście pieszo do przystanku autobusowego :https://www.google.pl/maps/place/El-Al+Junction/@31.9899365,34.9051867,303m/data=!3m1!1e3!4m8!1m2!2m1!1sben+gurion+junction!3m4!1s0x1502cad5f2e7e0c5:0x98f90a98bb76bf7d!8m2!3d31.9887463!4d34.9061897 W obu przypadkach bardzo przyda się kartka z napisem Tel Aviv;)
Pięknie dziękuję super informacje !
Polecamy się na przyszłość 😉 Dzięki!
Witajcie
Wielkie dzięki za tak obszerne opisy i piękne zdjęcia. Właśnie Wasza strona zachęca mnie by na kolejne trekkingi wybrać Jordanię lub Izrael. Te pustkowia i kaniony mają niesamowity urok. Poproszę Was o podpowiedź, czy terminy końca grudnia lub drugiej połowy lutego będą odpowiednie na wycieczki po pustyniach, kraterach i kanionach? Dodam, że planuję spać pod namiotem. Czy luty będzie ewidentnie lepszy pogodowo? A może kiedy indziej planować Izrael a kiedy indziej Jordanię?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam serdecznie
Piotr
Staramy się omijać grudzień-styczeń. W lutym jest już mniejsza szansa na opady (w kanionach może to być szczególnie istotne ze względu na flash floody). My byśmy zaczeli od Izraela, a Jordanię zostawili na nastepny raz. W Izraelu jest po prostu łatwiej, szlaki są znakowane, wiadomo gdzie jest woda itp. Do Jordanii najlepiej jechać na przełomie marca/kwietnia, wtedy można już zazwyczaj wchodzić bezpiecznie do Wadi nad Morzem Martwym, a 1 kwietnia otwierają Wadi Mujib – naszym zdaniem atrakcja nr 1 Jordanii.
Witajcie. Wybieramy się za 2 tygodnie w 4 osoby 2 ojców i 2 dzieci pod namiot. Wypożyczamy samochód. Chciałem zapytać o noclegi. Możecie coś polecić, gdzie spaliście. Słyszałem że można na plaży ale tam co chwile jest chyba park narodowy lub rezerwat, nie chcielibyśmy zapłacić mandatu. Czy tam sa jakieś tablice albo ogrodzenia aby wiedzieć czy tu już park czy tez można sie rozbić. W swojej relacji pisaliście że czasami pytaliście strażników parku. Ale można ich jakoś znaleźć, czy po prostu sie napatoczyli? Również słyszałem i nawet kilka sobie wynotowałem że są tzw. parkingi nocne i tam można rozbić namiot. Niektóre jednak wyglądają na zdjęciach jak zwykły parking z kilkoma stołami, wiec nie wiem czy tak po prostu mogę tam zanocować?
Będę wdzięczny za podpowiedź.
Jedziemy z Tel Aviv-u chcemy zacząć od Judei, potem wzdłuż wybrzeża do Galilei a na końcu, przez dolinę jordanu na południe do Eliatu.
Tak plaża jest rezerwatem, ale nie zmienia to faktu, że to jedyne miejsce w Ejlacie gdzie można legalnie rozbić namiot na dziko (tylko nie na wąskich wyznaczonych zejściach do wody). Plaża zaczyna się ok. 2 km przed granicą z Egiptem ciężko ją przeoczyć. Rozbijajcie się na początku, bo tylko tam są krany z wodą i knajpa, w której można iść do toalety i pod prysznic (to powszechna praktyka, na teren knajpy można wejść 24/7).
Na tej mapie https://www.tiuli.com/map/around-me można znaleźć większość campingów i miejsc wyznaczonych do nocowania na dziko w Izraelu. Po kliknięciu znaczek namiotu wyświetlą się dodatkowe informacje (trzeba włączyć opcję tłumacznia google) znaczek szekla – camping płatny , kran – jest woda i czy da się dojechać zwykłym samochodem.
Mapa nie nie wyczerpuje tematu. Nie ma na niej nie tylko plaży w Ejlacie, ale też parku w Mitzpe Ramon za stacją benzynową, albo dzikiej plaży nad Morzem Martwym przy posterunku wojskowym między Zachodnim Brzegiem a Izraelem. W zasadzie, jeśli widzicie jakieś miejsce piknikowe w parku/lesie poza miastem i nie ma wyraźnego znaku zakazu, to możecie założyć, że można się rozbić. W północnej części Izraela zakaz widzieliśmy tylko raz na miejscu piknikowym pod górą Meron.
Zdecydowanie polecam pić wodę z kranów, zaoszczędzicie fortunę.
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Dzięki z tiuli, już ją gdzieś znalazłem i przejrzałem, mam nadzieję że jest ok bo część tych kempingów z tego co się zdążyłem zorientować to są po prostu parkingi, wiec mam nadzieję ze nie będzie problem aby tam się rozbić. Mam jeszcze pytanie o ta dziką plażę nad Morzem Martwym, czy możesz wskazać na Googlach w którym miejscu jest taka plaża? Czy tam gdzieś można zostawić samochód?
Sami nigdy tam nie spaliśmy, info potwiedzone z kilku źródeł, także przez miejscowych. To nie jest miejsce oficjalnie przeznaczone do spania ale od lat tolerowane. Co roku przez całą zimę mieszka tam spora grupa ludzi. Jadac z Ein Gedi kiedy dojedziecie do posterunku kontrolnego między Zachodnim Brzegiem a Izraelem tuż przed nim po prawej stronie trzeba zostawić samochód i zejść do plaży. Dwa lata temu jak przejeżdzaliśmy stało tam 6-8 samochodów. Można też próbować w Ein Bokek ale nie wiemy jaka jest tam sytuacja. W 2016 plaża publiczna była w większości w remoncie i były na niej znaki zakazu campowania. Spaliśmy i zwinęliśmy się wcześnie rano. Znajomi którzy też tam spali o 9 rano zostali obudzeni i poproszono ich o zwinięcie namiotu, manadatu nie było :), Ostanjo tez czytałem że w Ein Bokek można się rozbić mniej więcej na tych kordach 31.205275, 35.361246 do sprawdzenia.
Jeszcze jedno pytanko. Czy możecie polecić fajne miejsce do nocowania nad Morzem Śródziemnym, tam niestety też żadnych bezpłatnych kempingów na tiuli nie znalazłem.
Nie znamy takiego miejsca. Między Hajfą a TA na pewno nie ma żadnego oficjalnego campu.. O tej porze roku zdecydowanie odradzamy nocleg na plaży. Nie dość że może byc zimno, to jak zaskoczy wasz burza to macie dużą szansę że stracie maszty. wiemy coś o tym 😉 Burze są krótkie ale bardzo gwałtowne .
Dzięki za wszystkie uwagi. Szczerze powiedziawszy to myslałem że nad morzem bedzie najcieplej, ale jesli sa wiatry w nocy to prawda że może trochę nam dokuczyć już o burzy nie mówiąc. Znalazłem kilka kampingo/parkingów na tiuli, blisko morza powyżej Akko, może spaliście gdzieś w tych okolicach?
Powyżej Akko byliśmy tylko w mikronacji Akhzivland tuż obok rezerwatu w którym zaznaczony jest jeden z kempingów na mapie. Wato wpaść choćby po to żeby odbić sobie pieczątkę “graniczną”. Właściciel pozwala też na rozbicie namiotu na swoim terenie ale cena była bardzo wysoka, dawno tam byliśmy i tak z pamięci to coś ok 120zł/os.
Mam pytanie odnośnie biwakowania na plaży w Eilacie. Czy to jest to miejsce i ta knajpa: https://www.google.pl/maps/place/Aviv+Camping/@29.4998819,34.9145757,3a,15y,54.55h,89.35t/data=!3m9!1e1!3m7!1sbtUNm9FmrvBvaqF2hxIi0w!2e0!7i13312!8i6656!9m2!1b1!2i48!4m12!1m6!3m5!1s0x15007385b3a6d377:0xff8e700d3f04e37e!2sAviv+Camping!8m2!3d29.5001679!4d34.9150083!3m4!1s0x15007385b3a6d377:0xff8e700d3f04e37e!8m2!3d29.5001679!4d34.9150083 ?
Tak , tylko nigdy nie było tak pusto jak na tych zdjęciach 🙂 . W końcu marca w szabat ledwo się zmieściliśmy.
Dzięki za info. A znacie może plażę koło granicy z Jordanią? Orientujecie się może, czy da się tam rozbić namiot i czy są jakieś prysznice / toalety /krany z wodą?
.Ostatnio chyba na fb ktoś pisał że rozbił się w Ejlacie na wschód od “dzielnicy hotelowej” tuż przy granicy z Jordanią ale nie mam pojęcia czy to wersja legalna czy nie i jakie tam miał warunki. Po drugiej stronie w Jordanii można się rozbijać oficjalnie na Public Beach nr.4 jakieś 8/10 km od centrum Akaby jest tam woda+wc i prysznice na wolnym powietrzu dla Panów.
Wybieram się w drugiej połowie stycznia 2016 na tydzień. To pierwszy wyjazd do Izraela więc chciało by się wszystkiego spróbować po trochu. Chcemy (jadę wspólnie z kolegą) dwie noce spędzić “w terenie” – myślę by jedną w kraterze Ramon a drugą w Ein Gedi. Mamy zarezerwowany samochód tak więc z miejscem do spania problemów nie będzie (już to praktykowaliśmy). Mam pytanie (a właściwie dwa). Jakie miejsce w kraterze Ramon byście polecili na nocleg (żeby dało się dojechać zwykłym samochodem). A drugie – czy możecie bliżej opisać gdzie nocowaliście w Ein Gedi i czy da się tam dojechać autem. Pozdrawiam Roman.
Przepraszam za tak długie oczekiwanie na odpowiedź, ale chcieliśmy jej udzielić porządnie:
EIN GEDI (przypominam, że to pojemna nazwa : Spa Ein Gedi , rezerwat przyrody , Kibuc i plaża, nie do końca leżą w tym samym miejscu ). Jeśli chodzi o plażę:
W marcu 2015 kawałek drogi nr 90 był zamknięty i nie było możliwości dojazdu samochodem (przynajmniej oficjalnie, bo kilka samochodów jakoś się tam dostało ) do parkingu przy plaży . Raczej już skończyli remont, więc parking powinien działać (mam nadzieję, że pozostanie on bezpłatny) . Znajduje się on tuż przy darmowej plaży (płatna jest toaleta z prysznicami i przebieralnią ). Woda pitna jest w kranach przy plaży , rozbijanie namiotu bezpłatne . Dojazd jest świetnie oznakowany, skręcacie tuż przy stacji benzynowej :
https://www.google.pl/maps/@31.457918,35.3961942,3a,75y,31.34h,71.67t/data=!3m6!1e1!3m4!1sPfikzlvVc8ee2t7EtWg2oA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1
Mitzpe Ramon – krater, to rezerwat przyrody i rozbijanie się jest dozwolone tylko w miejscach oznaczonych namiotem na tej mapce :
http://www.parks.org.il/sigalit/DAFDAFOT/ramonEn.pdf
My osobiście z wygodnictwa rozbilibyśmy się w samym Mitzpe Ramon. Legalnie można się rozbić w parku (nazywanym tam lasem) mniej więcej za stacją benzynową. W jednym z kranów jest woda . A na jednym z końców nawet zmęczone życiem toalety . Najczęściej turyści zwiedzają krater schodząc z miejscowości Mitzpe Ramon i kończąc przy drodze nr 40 . Tam łapią stopa lub autobus do Mitzpe. W zależności od wybranego szlaku taka wycieczka to od 1 do 8 godzin
Jeśli chcielibyście bardziej poczuć klimat pustynny to wydaje nam się, że w tej okolicy Saharonim Night Camp byłby fajny . (Oprócz przygotowanych miejsc do rozbicia namiotu i na ognisko nic tam nie ma , jedzenie, wodę i ewentualnie opał na ognisko musicie sami przytargać – do palenia popularne są europalety:) ) Na powyższej mapce SNC jest oznakowany, ale bez nazwy . To ten na wschód od drogi nr 40, wiedzie do niego zielony szlak przez Nahal Gevanim . Te 2,5-3 km to droga szutrowa , dobrze oznakowana. Widzieliśmy na niej małe busy z wycieczkami, więc raczej bez problemu przejdziecie . Skręca się z drogi 40 tutaj :
https://www.google.pl/maps/@30.5855271,34.891448,3a,75y,115.3h,61.44t/data=!3m6!1e1!3m4!1sNCU3BuPNGtmCOXJEjhTyRA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1
Pozdrawiamy , jeśli masz jeszcze jakieś pytania, pisz 🙂
Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź. Co do pierwszego noclegu to jeszcze się zastanawiam. Niestety ograniczony czas powoduje że trzeba będzie coś wybrać. Najpewniej Negev zrobimy przejazdem – ruszymy wcześnie rano z Eilatu żeby dotrzeć nad Morze Martwe późnym wieczorem. Będziemy mieli cały dzień w Ein Gedi to i będzie można coś zobaczyć. Miałbym jeszcze jedno pytani – gdzie w Eilacie najlepiej (i w miarę możliwości najtaniej) zrobić zakupy prowiantu na drogę.
Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Najtańszy powinien być chyba sklep sieci Shufersal ( nazwa na budynkach tylko po hebrajsku : שופרסל ) pod tą marką kryją się różne rodzaje sklepów. Od położonych w centrum małych sklepików do dużych supermarkaetów na obrzeżach (coś jak różne rodzaje Tesco u nas ). Te ostatni rodzaj Shufersal Deal w Eilacie znajduje się tutaj :
https://www.google.pl/maps/@29.56808,34.959681,3a,75y,324.73h,85.02t/data=!3m6!1e1!3m4!1sw_0sOXFXrcomd1kncB2g4g!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1
Nawiasem mówiąc jeśli zabieracie palnik gazowy to tuż obok w sporym (jak na miejscowe warunki ) centrum handlowym BIG Eilat (http://www.bigcenters.co.il/index.aspx?id=4288 ) znajduje się sklep turystyczny sieci Riskushet : http://www.rikushet.co.il/ Jest jedyne znane nam miejsce w Eilacie gdzie można kupić kartusze nakręcane do butli
Jeszcze raz dzięki za pomoc, za tydzień wyjazd. Może zdążę zapytać o jeszcze jedno. Gdzie można kupić karty zniżkowe do parków narodowych. Z tego co wyczytałem już od 3 się opłaca i a ja właśnie tyle planuję zaliczyć (z murami Jerozolimy które ponoć w to wchodzą). Z tego co widziałem jest niebieska karta na tydzień za 60NIS – akurat dla mnie. Jeszcze raz pozdrawiam – Roman
Nigdy nie kupowaliśmy tej karty, ale z opisów rzeczywiście wynika, że niebieska kosztuje 78 NIS, ważna jest dwa tygodnie i pozwala wejść do 3 miejsc.
Oficjalna strona z cenami kart i pojedyńczych wejść wszystkich parków narodowych w Izraelu :
http://www.parks.org.il/parks/ParksAndReserves/Pages/entranceFees.aspx
Zaczynacie w Eilacie to chyba powinniście bez problemu kupić kartę przy wejściu do Coral Beach:
http://old.parks.org.il/BuildaGate5/general2/data_card.php?Cat=~25~~410455042~Card12~&ru=&SiteName=parks&Clt=&Bur=363
Jednak dla pewności spytalibyśmy na FB : https://www.facebook.com/IsraelNaturParks albo mailem : moked@npa.org.il
Miłego wyjazdu
Już po wycieczce. Było super, jak zwykle nie ominęły nas niespodzianki. Niestety mam złe wiadomości. Pole namiotowe o którym piszecie w Ein Gedi jak i plaża i spory kawałek terenu (między innymi parking) jest niedostępne . Cały teren od wysokości drogi do kibucu do drogi do parkingu przy wejściu do parku narodowego jest zamknięty i częściowo ogrodzony (w aplikacji MapsMe widać aktualny stan dróg). Droga omija go bardziej w głębi lądu. wszędzie napisy “Danger Open Pits” tak więc wina zapadlisk. Chcieliśmy wejść ale z rozmowy z miejscowym dowiedzieliśmy się że wstępu nie ma i pilnuje policja. Z góry widzieliśmy białego pickupa a pobliżu plaży – być może i to prawda. My nocowaliśmy w samochodzie na parkingu przy wejściu do parku – nikt nas nie niepokoił ale kilkukrotnie w ciągu nocy przejeżdżały w naszym pobliżu pickupy parku. Nie widać by na zamkniętej części trwały jakiekolwiek prace – tak więc nie wiadomo czy i kiedy będzie otwarte.
Mam jeszcze jedno pytanie. Jak wygląda sprawa z latającymi insektami i innymi przeszkadzajkami typu skorpiony i węże (zwłaszcza na pustyni Negev)? Ja biorę ze sobą tylko materac, śpiwór i bivi bag a niezbyt lubię jak “coś” po mnie zaczyna łazić (zwłaszcza w nocy) albo przyczaja się np. w bucie 🙂
Szczerze, to przez całą pustynię zdarzyło nam się spotkać jednego martwego małego węża 😉 Też nie lubię gdy coś po mnie chodzi, dlatego wymogłam zabranie z nami namiotu, byle jakiego, ale by był. Ale tak naprawdę nie był on potrzebny. Oczywiście w przewodniku po Izraelskim Szlaku Narodowym przestrzegają, by zawsze trzepać buty, zanim się je włoży, ale naprawdę na samej pustyni spędziliśmy jakiś miesiąc i nic nas nie zaatakowało. Najbardziej na pustyni daje się we znaki pył i kamienie na podłożu: lepiej przyjrzeć się swojemu materacowi w tym kontekście, udało nam się przeciąć i podłogę w namiocie w kilku miejscach i coś na kształt dmuchanej karimaty.
Super! Dziękuję za info. Pozdrawiam.
W razie jakichkolwiek pytań, proszę pisać 😉
Wybieram sie w kwietniu 2016 z rowerem na 11 dni. Interesuje mnie sprawa telefonow komorkowych. Gdzie i jaka najlepiej kupic karte sim? Macie jakies doswiadczenia? Dzieki.
Tak kupowaliśmy kartę sim izraelską w internetem, głównie zależało nam na internecie, wybraliśmy opcję za około 60zł (w tym była karta sim z numerem, 2GB internetu i z tego co pamiętam około 20zł na rozmowy i sms-y), ważność środków była miesięczna. Tylko trzeba uważać, bo ten miesiąc liczył się od 1go do 30go danego miesiąca. Kupić taki pakiet można w każdym (najdziwniej) wyglądającym punkcie z telefonami i kartami, tyle że najlepiej poprosić sprzedawcę (angielski lub rosyjski przydatny) o aktywowanie pakietu. Tylko raz kupowaliśmy izraelski numer, tak naprawdę w większych miejscowościach jest darmowe wi-fi, a na dodatek oni rozmowy w abonamencie mają tak śmiesznie tanie, że zawsze można kogoś poprosić o zadzwonienie (rozmowy lokalne oczywiście).
wlasnie wrocilem z Izraela kraj jest faktycznie drogi , trzeba uważać zanim się ustali przed wyjazdem budżet na wycieczkę , w tel avivie za lunch na plaży trzeba szykować 200-300 zl na dwie osoby (danie główne , piwko plus jakiś napój) alkohol jest bardzo drogi piwo ok 30 nis mocniejsze trunki ok 50-70 nis , za hotel w centrum tel avivu za 3 noce 450 euro w pokoju 2 osobowym . taksówki też drogie akurat sami nie placilismy za nie bo robiła firma którą odwiedzaliśmy . Co do samego kraju jak ktoś kiedykolwiek był np w stanach to bez problemu sie tam odnajdzie , ulice dobrze opisane trzeba się tylko na początku przyzwyczaic do 3 jezyków obok siebie 🙂 ludzie są bardzo mili i pomocni (Tel Aviv) sporo starszych osob zna polski wiec trzeba uważacz czasami co sie mowi . W Jerozolimie jak ktoś się lubi targować to będzie mógł sobie poszaleć . mi na pamiątkę krzykneli 150 nis a na koniec oddawał za 15 euro więc okolo polowy ceny wyjsciowej . Mieszanka kulturowa raczej ciężka do odnalezienia w innymi miejscu na świecie . Kraj warty zwiedzenia i kazdy znajdzie cos dla siebie
Ciekawa jestem co powiedzieliście, że ktoś się ujawnił z tym polskim 😉 Fajnie, że spędziliście dobrze czas. Pozdrawiam
Szisiaj spróbuję sprawdzić. Lecę za 6 godzin.
Dziękuję i pozdrawiam…
Zbyszek/zarost2
Pozdrawiam, bezpiecznej podróży i wszystkiego dobrego życzę 🙂