W wielkim skrócie: Większość państw muzułmańskich bojkotuje istnienie państwa Izrael. W praktyce oznacza to, że obywatele Izraela nie są wpuszczani na ich terytorium. Ponadto też istnieje grupa państw, które odmawiają wjazdu osobom posiadającym w swoich paszportach izraelskie pieczątki graniczne. I nie tylko pieczątki: czasem wystarczą nawet jakiekolwiek ślady bytności w Izraelu – pieczątki egipskie lub jordańskie z przejść granicznych z Izraelem a nawet koszulki z nadrukiem hebrajskim odkryte w waszych bagażach.

 

koszulka don't worry be Jewish

 

Izraelska pieczątka graniczna a wjazd do krajów muzułmańskich

 

Z wizą izraelską w paszporcie masz dużą szansę na odmowę wjazdu do takich państw jak :

Iran, Liban, Syria, Arabia Saudyjska, Sudan, Jemen, Syria,  Libia, Irak (ale nie Kurdystan Iracki)

Minimalne problemy z wjazdem  pieczątki izraelskie mogą Wam sprawić na granicy takich państw jak: Kuweit, Algieria, Oman,  ZEA, 

Z pieczątkami izraelskimi wjedziecie bez problemu do: Maroka, Tunezji, Egiptu, Jordanii, Turcji 

Pamiętajcie jednak, że nie da się na 100% stwierdzić czy wjedziecie czy do danego kraju muzułmańskiego, bo Izrael ozdobił Wasz paszport swoimi pieczątkami. Wszystko zależy od strażnika granicznego, którego spotkacie na granicy. W internecie znajdziecie sporo opowieści osób, które wjechały z pieczątkami z Izraela do Arabii Saudyjskiej czy Iranu bez problemu  ale… zawsze jest ten strażnik graniczny, który może mieć inne zdanie 🙂

 

Czy można uniknąć kłopotów z wjazdem do krajów muzułmańskich po wizycie w Izraelu ?

Są tylko trzy sposoby :

1) należy uniknąć wbicia pieczątek izraelskich na granicy 

 Izrael od dłuższego czasu nie stempluje już paszportów. Zamiast tego skanowana jest pierwsza strona naszego paszportu i automat wypluwa małą karteczkę, która zastępuje pieczątkę/ wizę izraelską w paszporcie. Dlatego też jeżeli Was samolot przylatuje i odlatuje z  lotniska Ben Guriona w Tel Avivie, to nie będziecie mieć żadnych śladów bytności w Izraelu w swoich paszportach (oprócz naklejki z kontroli bezpieczeństwa na okładce – łatwa do zerwania)

 

wiza izraelska, pieczątki izraelskie, Izrael

 

System działa już na wszystkich przejściach!

Na 100%  posługują się nim na lotnisku Ben Gurion w Tel Avivie, przejściu lądowych  z Jordanią  w Eilacie  i na Allenby Bridge. Od grudnia 2017 także wizę na oddzielnym wydruku dostaje się na lotnisku w Eilat-Ovdzie. 

Dawniej trzeba było prosić o nie stemplowanie paszportu (jak tego się nie zrobiło to pieczątki izraelskie z wizą wbijano Wam do paszportu). Pani/pan w okienku dawał formularz do wypełnienia (przydawał się długopis!), na którym przybijana była pieczątka wjazdowa i wyjazdowa z Izraela.

 

wiza do Izraela

 

Jeśli ktoś z Was przekracza granice lądową izraelsko -jordańską, to Jordańczyków trzeba poprosić o specjalną karteczkę/ formularz wizowy, na którym przybijane są pieczątki jordańskie. Jeśli tego nie zrobicie, to wbiją Wam pieczątkę jordańską, któa będzie świadczyć o Waszym pobycie w Izraelu (mimo braku pieczątek izraelskich). Wszystko o przekraczaniu granicy izraelsko – jordańskiej i o wizie do Jordanii pisaliśmy TUTAJ

 

Jordania wiza do Jordanii

W ten sposób można uniknąć fizycznych śladów Waszej wycieczki do Izraela w paszporcie.

 

2) wymienić paszport

Jeśli już macie pieczątki izraelskie w swoim paszporcie, to można ten paszport wymienić.  Motywując potrzebę przedwczesnej wymiany tegoż dokumentu np. chęcią wizyty w Libanie, powinno się udać zapłacić tylko cześć opłaty za nowy paszport: za niewykorzystane lata do końca ważności).

 

3) posiadanie dwóch paszportów, w jednym pieczątki izraelskie, w drugim wiza irańska

Sporo krajów pozwala swoim obywatelom na posiadanie dwóch paszportów. Niestety w Polsce ta procedura jest upierdliwa, drugi paszport jest droższy i wydawany jest tylko na dwa lata. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie ministerstwa TUTAJ

 

Wiza irańska w paszporcie (lub inne z krajów muzułmańskich) a wjazd do Izraela

 

A co w odwrotną stronę? Czy wiza irańska lub ślady waszych wycieczek do innych państw, niekoniecznie będących w kręgu przyjaciół Izraela mogą spowodować problemy na granicy izraelskie lub przyczynić się do odmowy wjazdu na teren Izraela? 

Internet pełen jest historii o tym jak to pogranicznicy przetrzymywali polskiego turystę w oddzielnym pomieszczeniu kilka godzin. I przepytywali. Albo też godzinami sprawdzali mu paszport. I są to historie prawdziwe. Czasem Twój brodaty wygląd może wydać im się podejrzany, czasem długość pobytu w jakimś kraju. Nas na przykład wypytywali, dlaczego tyle razy byliśmy w Izraelu i na dodatek dwa razy przebywaliśmy u nich po miesiącu!

 

Czy wjadę z wizą irańską w paszporcie do Izraela?

Tu odpowiedź jest prosta: TAK. 🙂 Będziecie mieć oczywiście drobne problemy na granicy izraelskiej. Możecie się na pewno spodziewać, to wydłużonej kontroli bezpieczeństwa. Np : Osoby z wizą irańską spędzają średnio na granicy 1,5-4 godziny. Są wypytywane o to kiedy tam były, jak długo, po co, czy mają tam jakiś znajomych itp. I oczywiście o to po co jadą do Izraela, na jak długo, czy mają tu znajomych itp. Także przy opuszczaniu Izraela możecie się spodziewać bardziej wzmożonej kontroli. 

Dr Michał Kosiński, współautor algorytmu, który na podstawie naszych m.in. lajków na FB tworzy naszą charakterystykę, powiedział: jeśli stoisz w kolejce na lotnisku, i celnik powie Ci, że zostałeś losowo wytypowany do kontroli, to wiedz, że z losowością to nie ma nic wspólnego. Na granicach używane są systemy typujące osoby z jakiegoś powodu podejrzane. A Izrael przoduje we wszelakich nowinkach 😉

Dlatego też jeśli Was nie wpuszczą do Izraela, to nie z powodu samej wizy irańskiej czy innej w paszporcie, ale dlatego, że zostaliście uznani za zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela:)

 

Pytania, interpelacje, postulaty, sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?