mozaiki, atrakcje Madaby, Jordania

Madaba w Jordanii to miasto w sporej części zamieszkane chrześcijan. Ściągają tutaj pielgrzymki, których celem jest Góra Nebo (Mojżesz), Betania (miejsce chrztu Jezusa) i właśnie mozaiki z czasów bizantyjskich w Madabie. Bliskość Ammanu (40 km) czyni z niej także fajną bazę do zwiedzania północnej części Jordanii. 

 

Madaba – co warto zobaczyć? Zabytki

–  mapa z Madaby – grecka cerkiew św. Jerzego (Church of St. George/ Church of the Map)

Cerkiew św. Jerzego znajduje się w samym centrum Madaby. Zbudowano ją na miejscu bizantyjskiego kościoła.

 

mapa z Madaby, mozaika, cerkiew św. Jerzego

 

Na podłodze w nawie głównej i bocznej znajduje się mozaikowa mapa Ziemi Świętej. Jest to główny cel większości wycieczek odwiedzających Madabę. Pochodzi ona z bizantyjskiej świątyni z około 560 roku. Powstawała  przez sześć lat z dwóch milionów kawałków (wymiary 16 na 6 metrów). Przestawiono na niej ziemie od Libanu do delty Nilu, od Morza Śródziemnego po Pustynię Arabską. Do dziś przetrwał kawałek na którym jest Jerozolima, łodzie na Morzu Martwym, ryby w rzece Jordan i  Jerycho. Każda miejscowość została podpisana w języku greckim. To najlepsza topograficzna mapa sprzed powstania współcześnie znanej kartografii. Znajduje się na niej 157 miast i wsi , które istniały między 542 a 570 rokiem n.e. Mozaika ta jest zarazem najstarszą zachowaną mapą Ziemi Świętej. Szczegółowo przedstawia Jeruzalem z czasów Bizancjum: mury miasta, Bramę Damasceńską, Bramę Złotą , Cytadelę Dawida, Bazylikę Grobu Pańskiego, Bab Sittnah Maryam, Bab an-Nabi Daoud.

Dosyć ciekawie prezentuje się ten zabytek w otoczeniu jaskrawych ikon na ścianach z wytartym dywanem u boku, którym jest przykrywana poza godzinami zwiedzania.

godziny otwarcia 8-17, ale może być zamknięte w porze nabożeństw rano w piątek i niedzielę

bilet wstępu: 1 JOD

mapa z Madaby, mozaika, Madaba

mapa z Madaby, mozaika, Madaba

 

– Park Archeologiczny (Madaba Archeological Park)

zatrzęsienie mozaik z 3 bizantyjskich kościołów: Maryi Dziewicy z salą Hipolita (z piękną mozaiką na podłodze), kościoła św. Eljasza i krypty św. Elianusa. W innej części parku zgromadzono mozaiki przedstawiające życie codzienne, część “drogi rzymskiej”, czy też wizerunek bogini Tyche. Obok muzeum znajduje się Szkoła Mozaiki (Madaba Institute for Mosaic Art and Restoration), która uczy sztuki układania kamyków w obrazy.

godziny otwarcia : czerwiec-sierpień 8-19 od soboty do czwartku, w piątki 10-19, kwiecień-maj 8 -17.30, lato: 8-18.30, w Ramadan 8-15.30

bilet wstępu 3 JOD (to bilet łączony do 3 miejsc: parku archeologicznego, kościoła Apostołów i Madaba Museum)

 

Park archeologiczny, Madaba, Jordania

Park archeologiczny, Madaba, Jordania

 

Madaba, mozaiki

 

– kościół św. Apostołów (Church of the Apostles)

Świątynia ta została wybudowana w południowej części Madaby w VI wieku n.e. W 1902 roku odkryto tu na podłodze mozaiki z około 578 roku i wzniesiono nad nimi specjalną halę. Zwróćcie uwagę na medalion z Thalassą (grecka bogini mórz) znajdujący się w centrum mozaiki z ptakami, dzikimi kwiatami i owocami na białym tle. W prezbiterium znajdują resztki mozaiki z apostołami. Wyzwaniem jest zobaczenie ładnych mozaik w północnej części kościoła, których z pomostu po prostu nie widać

godziny otwarcia : czerwiec-sierpień 8-19 od soboty do czwartku, w piątki 10-19

bilet 3 JOD (to bilet łączony do 3 miejsc: parku archeologicznego, kościoła Apostołów i Madaba Museum)

 

– Madaba Museum

Zostało utworzone, by chronić mozaiki podłogowe z VI wieku znalezione w różnych miejscach. 

godziny otwarcia : czerwiec-sierpień 8-19 od soboty do czwartku, w piątki 10-19

bilet 3 JOD (to bilet łączony do 3 miejsc: parku archeologicznego, kościoła Apostołów i Madaba Museum)

 

– kościół męczenników (Martyrs Church)

Wchodzi się tutaj przez sklep widoczny na zdjęciu, wstęp wolny.

Madaba, zabytki

 

– Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela (Church od the Beheading of John the Baptist)

Świątynia ta została wybudowana w 1913 na szczycie Acropolis historycznej Madaby w 1913 (oczywiście na ruinach innego kościoła). Na ulotkach o tym kościele deklarują iż jest to najstarszy kościół, w którym msze/obrzędy religijne są wykonywane bez przerwy (nie precyzują, czy najstarszy w Jordanii/na Bliskim Wschodzie/ na świecie?). W środku znajduje się wystawa fotografii , na którym obserwujemy jak zmieniała się Madaba w latach 1902-1911. Ponadto w podziemiach (Acropolis) jest źródło wody z czasów Moabitów (3000 lat stare), mozaiki, model Madaby w VI wieku i namiot Ruth.  Można też wejść na wieżę kościelną, skąd można pooglądać miasto z góry.

godziny otwarcia: zimą 9-17, latem 9-19

bilet 1 JOD

kościół ścięcia Jana Chrzciciela, Madaba, Jordania

Kościół Jana Chrzciciela, Madaba, widok z wieży

 

Madaba – informacje praktyczne

Informacja turystyczna:

Madaba Visitors Center, czyli coś na kształt informacji turystycznej znajduje się na ul. Abu Bakr al-Seddiq (tuż obok Parku Archeologicznego), jednak znajduje się tu tylko kilka ulotek (więcej znaleźliśmy w naszych hotelu).  oficjalnie czynne codziennie 9-17

Jak dojechać?

Madaba  jest świetlni skomunikowana z Ammanem. Można do niej dojechać z każdego dworca w stolicy.

Gdzie nocować?

Podczas przedłużania wizy spędziliśmy dwie noce w hotelu Queen Ayola Hotel, z bardzo miłym właścicielem (angielski, rosyjski). Później w drodze nad Morze Martwe niespodziewanie przyszło nam nocować w Madabie, poszliśmy do tego samego hotelu i chociaż nie było wolnych pokoi, rozbiliśmy namiot na dachu. 

Madaba, centrum

 

Madaba – mapa atrakcji i zabytków, o których mowa w tekście:

 

 
Co warto zobaczyć w okolicy? 

– Góra Nebo, o której napisaliśmy oddzielny tekst tutaj

Mukawir: nie byliśmy tutaj

32 km na południowy zachód Drogą Królewską na wzgórzu o wysokości 720 m n.p.m. znajdują się ruiny zamku Heroda Wielkiego.Miejsce to bardziej znane jest z tego, że to właśnie tutaj został ścięty Jan Chrzciciel. Sam zamek został wybudowany w 1 w p.n.e. przez Aleksandra Jannaja, by powstrzymać Nabatejczyków. Szybko został zniszczony i wielokrotnie odnawiany. Aż w 70 roku n.e. Rzymianie zniszczyli go ostatecznie. Mam sporo wątpliwości czy wizyta tutaj jest warta zachodu. Bilet wstępu 2 JOD

– Bethany beyond the Jordan: Miejsce chrztu Jezusa– nie byliśmy tutaj, więcej informacji znajdziecie na stronie tutaj

Zajrzyjcie też do naszego przewodnika po Jordanii online

 

Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?