Afrodyta,  bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności to symbol urody życia w czystej postaci. Chociaż Hezjod opisał jej narodziny jako dosyć brutalny akt. Według niego powstała ona z nasienia tryskającego z odciętych genitaliów Uranosa okaleczonego przez Tytanów (bogów z pokolenia olbrzymów istniejących przed bogami olimpijskimi). Cypryjczycy jednak hołdują piękniejszej opowieści. Ich zdaniem Afrodyta wyłoniła się z morskiej piany u brzegów greckiej wyspy Kytera (na południe od Peloponezu). Jednak Kytera była skalista i nie przypadła jej do gustu. Bogini wsiadła na muszę i popłynęła nią na Cypr. Zobaczcie jak pięknie wyglądają jej narodziny na obrazie Botticelli’ego:

 

Sandro Botticelli - La nascita di Venere - Google Art Project - edited.jpg

źródło:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sandro_Botticelli_-_La_nascita_di_Venere_-_Google_Art_Project.jpg

Ładna muszla, nieprawdaż? 😉

 

Pétra tou Romioú – Skała Afrodyty, gdzie bogini wyłoniła się z morza

 

Dlaczego Skała Afrodyty tak naprawdę nazywa się Skały Romejów? Romejami nazywano Greków z cesarstwa bizantyjskiego. I taki jeden legendarny Romej – Dígenis Akrítas wyrwał parę skał i cisnął nimi w statek muzułmanów. Statek poszedł na dno, a głazy pozostały. Dziś nazywa się je Skałą Afrodyty. Czyja by ta skała nie była – pięknie ją widać z drogi łączącej Pafos i Limassol. 

 

Petra tou Romiou, Skała Afrodyty, Cypr

 

Należy zaparkować przy restauracji i sklepiku z pamiątkami, przejść pod autostradą i szukać miłości. Aby ją znaleźć trzeba nocą opłynąć sterczącą w Morzu Śródziemnym skałę trzy razy. Niestety dziś miłość chyba nie jest w cenie. Większość przybywa tu w środku dnia, robi sobie selfie i wybywa dalej. Niektórzy szukają jeszcze kamieni w kształcie serca. Taki kamień podarowany komuś łączy miłością na wieki! No i jest jeszcze jedna legenda. Ponieważ Afrodytę nazywano również Ambalogerą (oddalającą starość) należy skałę opłynąć znów trzy razy w świetle księżyca, by zyskać młodość i urodę. Niestety nie wiadomo, w którą stronę płynąć, a jeśli zrobi się to w nieodpowiednim kierunku, czar działa w drugą stronę. I nic na tę przemianę nie pomoże… Gdyby połączyć legendy to najlepiej opłynąć skałę Afrodyty w nocy, jeśli nie pomoże na starość, to może chociaż na miłość 😉

 

Petra tou Romiou, Skała Afrodyty, Cypr

 

Kouklia – Świątynia Afrodyty w Palaia Paphos

15 km od Pafos znajdują się ruiny miasta – państwa Palaia Paphos (Starego Pafos). Znajdują się tutaj ruiny najstarszej świątyni na Cyprze poświęconej Afrodycie (istniało już w XII wieku p.n.e.). Byłą czczona pod postacią czarnego kamienia. Kult Afrodyty spopularyzował syn mitologicznego króla Pigmaliona. Zakochał się on w posągu kobiety. A Afrodyta ożywiła mu tę rzeźbę. I tak Galatea została królową Cypru i urodziła chłopca. Władca założył miasto Pafos i zbudował na wzgórzu sanktuarium Afrodyty. Do tej świątyni przybywały panny przed zamążpójściem, by odbyć rytualny akt miłosny z nieznanym pielgrzymem. Hołd bogini składali tu też żeglarze, bo jako Anadyomene (Wyłoniona z Fali) strzegła ich na morzu. No a jako Limnesia (Opiekunka Portów) czuwała nad portami. Myślę, że tych żeglarzy to bardziej te panny przed zamążpójściem ściągały do świątyni, ale co tam ja wiem…

 

Akamas – łaźnie Afrodyty i szlaki piesze

 

Łaźnie Afrodyty to małe jeziorko zasilane wodą ze źródła tryskającego w grocie skalnej w zatoce Chrysochou za kurortem Lakki. Przy grocie rośnie stare drzewo figowe. Całość nie wywiera jakiegoś porażającego wrażenia. Ani koloru, ani zapachu 😉 Ot, cieknąca woda. Ale za to historia przednia 😉 Legendarny Akamas, ateński książę, wracając z polowania napił się wody z tego źródła. I zakochał się w Afrodycie, które w te pędy mu się objawiła nago. Miłość kwitła: raz w jeziorku, innym razem przy Źródle Miłości (Fontana Amorosa) 6 km dalej na końcu półwyspu. W końcu Zeus zdenerwował się romansami Afrodyty i nakazał jej wracać na Olimp. A zakochany lecz porzucony Książę został tu tak długo, aż nazwano jego imieniem półwysep. Akamas to przede wszystkim fajne miejsce trekkingowe. Znajduje się tu kilka szlaków o mitologicznych nazwach. Warto pojechać też do Wąwozu Avakas i znajdującej się niedaleko niego plaży Lara.

 

Łaźnie Afrodyty, Akamas, Cypr

 

Szlak Afrodyty – ścieżka młodości i lazurowej wody (żółty okrężny na mapie poniżej)

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez @wapniakiwdrodze

 

Szlak zaczyna się tuż za Łaźniami Afrodyty. Można iść najpierw ścieżką bliżej morza, ale my polecamy skręcić w ścieżkę w górę. Idąc w tym kierunku w drugie części mamy piękny widok na półwysep Akamas i lazurowe wody zatoki. Według legendy tym szlakiem Afrodyta wędrowała z kąpieli do wieży i dębu na odpoczynek. Przejście całego szlaku zajmuje około 3 godzin

 

Szlak Afrodyty, Półwysep Akamas, Cypr

Szlak Afrodyty, Półwysep Akamas, Cypr

Szlak Afrodyty, Półwysep Akamas, Cypr

 

Szlak Adonisa – Szlak urody (fioletowy kolor na mapie)

Zaczyna się w tym samym miejscu co szlak Afrodyty i początkowo biegną razem. Dopiero rozchodzą się na górze: Afrodyty idzie w prawo ku morzu, a Adonisa w lewo. Zajmuje około 2,5 godzin.

 

Szlak Afrodyty, Półwysep Akamas, Cypr

 

Jak dojechać do Łaźni Afrodyty i na początek szlaków Afrodyty i Adonisa?

Samochodem: Z Polis drogą E713 na zachód. Znajduje się tu parking dla samochodów tuż przy wejściu. 

Autobusem: Z Polis kursuje codziennie autobus nr 622

 

Szlak Smigies i kopalnie magnezu

Szlak Smigies na Półwyspie Akamas (na mapce poniżej na czerwono) biegnie wokół góry o takiej samej nazwie co trasa. Zaczyna się na fajnym miejscu piknikowym. Biegnie przez cyprysowy las w górę kamienistego pagórka. Jest tu kilka fajnych punktów widokowych na skały Smigies i na  cały Akamas. Prowadzi również obok białej wieży – to pozostałości po kopalni megnezu i przez mostek nad źródłem Kefalovrisia. Przejście szlaku zajmuje około 2 godzin.

 

Szlak Smigies, Akamas, Cypr

Szlak Smigies, Akamas, Cypr

 

Jak dojechać na Szlak Smigies?

Samochodem: Za Latsi skręcamy z drogi E713 w kierunku wsi Neo Chorio i kaplicy Św. Minasa.  Droga jest asfaltowa, ale wąska. Za kaplicą jedziemy jeszcze dalej jakieś 500 metrów do miejsca piknikowego. Parking darmowy.

 

kaplica św. Minasa, Cypr

kaplica św. Minasa, Cypr

 

Mapy miejsc związanych z Afrodytą a poniżej mapa  szlaków na Półwyspie Akamas :

 

 

Oprócz szlaków pieszych, opisanych  powyżej na mapce mamy jeszcze propozycję dla tych z większą ilością wolnego czasu i zacięciem trekkingowym. Na niebiesko zaznaczyliśmy około 20 km przechadzkę po całym półwyspie Akamas , aż do jego końca na przylądku Arnaoutis. Na mapce szlak zaznaczony na niebiesko.

 

 

Bibliografia:

Rolf Goetz, Cyprus South & North. The fines coastal and mountains walks, Rother 2015

http://www.visitcyprus.com/index.php/en/discovercyprus/nature-3/nature-trails

Cypr. Podróże marzeń, Warszawa 2007

 

Pytania, interpelacje, postulaty, sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach 🙂