Potwór z Ayia Napa to taki Yeti: nikt go nie widział, a wszyscy na Cyprze w niego wierzą. Rybacy winią go za porwane sieci. Najczęściej podobno przebywa w głębinach Morza Śródziemnego przy Cape Greco. I nie ma się co śmiać. Istnieje kryptozoologia, która zajmuje się poszukiwaniem i badaniem istnienia kryptyd, czyli właśnie takich hipotetycznie istniejących zwierząt. 

 

sea Caves, Jaskinie Morskie, Ayia Napa, Cypr

 

Ayia Napa – o wiosce przemienionej w kurort

W Kokkinochoria (czyli dosłownie “czerwonych wioskach”, od koloru żelazistej ziemi) rolnicy 3 razy do roku zbierali ziemniaki. I tylko pojedynczy turyści odwiedzani miejscowy XVI- wieczny klasztor Agia Napa, wiejskie kośioły Liopetri, Sotira i Frenaros, kościół Agios Angonas i osadę Liopetrię znaną z wyplatanych tam koszy. Spokojne życie przerwał konflikt w 1974 roku i podział Cypru. Uciekinierzy z Famagusty (która znalazła się po tureckiej stronie) zamieszkali na południu. Zaczęła się budowa hoteli i niekontrolowany rozwój turystyki. Ayia Napa z zabitej dechami wsi przeistoczyła się w tłoczny nadmorski kurort z okropnymi hotelami.

 

Co można zobaczyć w Ayia Napa?

  • klasztor Aya Napia: Ayia po grecku znaczy święty, a napa znaczy dolina. Łatwo więc się domyślić, że Ayia Napa to święta dolina. Według legendy w tutejszej zalesionej dolinie stał klasztor, w którym myśliwy z psem znaleźli ikonę Bogurodzicy Napy  z VII-VIII wieku. Ikona przyciągnęła nowych pielgrzymów i pieniądze. Klasztor się rozbudował. Do  1668 roku był to klasztor żeński i nie wiadomo co spowodowało jego zamianę na męski. W każdym bądź razie mnisi też nie pomieszkali w klasztorze zbyt długo, bo po niespełna 100 lat. Ale Kościół pozostał otwarty. Potem wokół klasztoru uciekający przed epidemią dżumy Grecy zbudowali wieś. A klasztor przekształcili w cerkiew parafialną obrządku wschodniego. To ważne miejsce kultu maryjnego na Cyprze. Codziennie przybywają do świętej ikony kobiety bezdzietne i mające problemy z zajściem w ciążę i urodzeniem dzieci. Przychodzą, aby pomodlić się i opasać czyniącym podobno cuda pasem Ayia Napa. 
  • Aquapark Waterworld i Delfinarium- dla miłośników tego typu atrakcji;
  • Miejskie Muzeum Marynistyczne Thalassa – dosyć młode morskie muzeum, znajduje się tutaj m.in. wrak okrętu pochodzący z czasów Aleksandra Wielkiego.
  • Groby Makronissos – archeologiczne miejsce z czasów neolitu (tuż za złocistymi plażami o tej samej nazwie)
  • złociste plaże: wzdłuż całego wybrzeża rozciągają się piękne plaże w zatoczkach: Nissi Bay, Grecian, Makronissos Bay, Landa, Pantachou, Glyki Nero i wiele innych.

 

Jaskinie morskie / Sea Caves

Jaskinie morskie znajdują się na wschód od Ayia Napa, niedaleko Parku Cape Greco. To chyba najbardziej znane miejsce na Cyprze. I naprawdę ładne. Może dlatego, że nie widać stąd żadnych hoteli. Prostota i piękno przyrody. I woda tak intensywnie lazurowa! Piękna! Chociaż może być trochę zatłoczone i trzeba odczekać chwilę, to warto!

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez @wapniakiwdrodze

 

Miejscowi nazywają je “Kamiennymi zamkami Cape Greco“. Południowe wybrzeże od Cape Greco do Ayia Napa jest zbudowane z jasnego miękkiego piaskowca. Fale morskie, sztormy i wiatr dzień po dniu rzeźbiły przez dziesiątki lat groty, jaskinie, łuki, kolumny i labirynty (długość największej jaskini osiąga około 900 metrów) i dalej rzeźbią. Jasne klify i lazurowe morze tworzy tu przepiękny krajobraz. Na dodatek oczywistym wydaje się, że w morskich jaskiniach muszą znajdować się pirackie skarby. Generalnie skakanie z klifów i kąpiel tutaj jest zabroniona, jednak wiele osób nie może powstrzymać się przed zanurkowaniem w lazurowej wodzie. I przed poszukiwaniami złota piratów.

 

Ayia Napa, Jaskinie morskie, Cypr

 

Cape Greco, czyli Narodowy Park Leśny Przylądka Greco

Kavo Greco to ptasi raj. 20 gatunków ptaków tu robi sobie własnie pierwszy przystanek. podczas migracji na południe czy też podczas powrotu z niej. Występuje tu 400 gatunków roślin, w tym 15 endemicznych dla Cypru. 71 gatunków zwierząt. W 1993 roku utworzono tu park narodowy. Można się tu wylegiwać na złocistej plaży, pływać, nurkować albo spacerować. Jeśli zdecydujecie się na piesze wycieczki macie do wyboru kilka szlaków turystycznych. Szkoda jednak, że w najbardziej atrakcyjnym miejscu Przylądka Greco znajduje się baza wojskowa i można sobie jedynie pomarzyć o tym, by spróbować z końca Cypru wypatrzyć brzegi Libanu czy światła Hajfy w Izraelu.

 

plaża Konnos, Cypr

 

Szlaki rozpoczynające się na plaży Konnos

Konnos jest jedną z najładniejszych plaż na Cyprze. Nie jest duża: ma tylko 35 metrów szerokości i 200 metrów długości. Jest za to dobrze osłonięta od silnych wiatrów, woda w zatoce dzięki temu jest spokojna, bez wielkich fal. Kiedy znudzi się Wam leżakowanie, możecie wybrać się na przyjemną krótką wycieczkę do okolicznych atrakcji:

  • ścieżka do Jaskini Cyklopów: trasa okrężna długości ok 3 km  km zajmuje około  godziny. Z plaży Konnos wąska ścieżynka wiedzie do jaskiń. Szlak jest częścią międzynarodowego szlaku długodystansowego E4 z Cypru na Gibraltar. Jak zapewne pamiętacie z mitologii greckiej, Cyklopi byli olbrzymami z jednym okiem pośrodku czoła. Zajmowali się pasterstwem i budową ogromnych murów. Parking znajduje się przy zejściu na plażę Konnos. Ma on kilka poziomów na każdym zakręcie wąskiej drogi.

 

Jaskinia Cyklopów, Cypr

 

  • ścieżka do kościoła Agioi Anargyroi: to trasa okrężna, długości 4,8 km, zajmuje około 2 godzin. Szlak ten prowadzi wybrzeżem pośród typowej dla Cypru roślinności: jałowców, drzew oliwnych i świętojańskich. Celem jest kościółek Agioi Anargyroi, wybudowany nad jaskiniami w którym żyli asceci święci Anargyrioi. Dalej trasa prowadzi do naturalnego mostu skalnego Kamara tou Koraka i centrum informacyjnego dla turystów (tuż po naszym pobycie otwarto je dla zwiedzających, podobno bardzo ciekawe miejsce, wstęp 2 euro). Do kościółka i mostu skalnego można też podjechać po prostu samochodem (parking tuż obok). Niedaleko znajduje się miejsce piknikowe ze stołami. 

 

kośiół Agioi Anargyroi, Cape Greco, Cypr

kościół Agioi Anargyroi, Cape Greco, Cypr

Agioi Anargyroi, Cape Greco, Cypr

 

  • Z kościoła Agioi Anargyroi można pójść szlakiem dalej, wzdłuż wybrzeża i dotrzeć przez cypryjską Błękitną Lagunę i Przylądek Cape Greco do Jaskiń Morskich i do samej Ayi Napy, zaliczając po drodze wszystkie piękne plaże południowego Cypru. I dodatkowo Pomnik Pokoju (Monument of Peace) i “Canyon” – wcięcie w linii brzegowej (nam udało się go przegapić). Wycieczka taka zajmie Wam ponad trzy godziny. Pomiędzy plażą Konnos a Ayia Napa kursuje co 30 minut autobus numer 101 lub 102.

 

most skalny, przylądek Cape Greco

 

Na północny- wschód od Ayia Napa: Protaras – co warto zobaczyć?

Protaras to kolejny kurort w tej części Cypru, oczywiście z pięknymi plażami m.in. Fig Tree (piaszczysta z łagodnym zejściem do morza, popularna wśród rodzin z dziećmi) i dziesiątkami innych. Zatoka tu długa. Poza plażami warto zajrzeć w dwa fajne miejsca:

  • kaplica proroka Eliasza: stoi na wzniesieniu nad Protaras. Poświęcona jest prorokowi Eliaszowi ze Starego Testamentu (najczęściej na obrazach malowane jest jego wniebowzięcie). Wokół kościółka na drzewach zobaczycie dziesiątki wstążeczek zawieszonych na gałęziach. Takie wstążeczki można też kupić na dole w sklepikach z pamiątkami. Według tradycji należy napisać na nich modlitwy, a Eliasz zanosi je do nieba. Kaplica w Protaras została zbudowana na szczycie stromej skały w 1984 roku. Zastąpiła starszą i mniejszą. Tłoczno tu zwłaszcza w dniu święta Proroka Eliasza 20 lipca. 

 

Protaras, kaplica św. Eliasza, Cypr

Cypr, Protaras, kaplica św. Eliasza, wnętrze

 

  • kościół Agioi Saranta w Jaskini. Saranta w języku greckim oznacza 40. Kościół poświęcony jest 40 świętym żołnierzom armii Likiniou z Grecji. Ich dzień to 9 marca. Da się tu dojechać drogą szutrową zwykłą osobówką, chociaż droga jest w nie najlepszym stanie Miejsce jest urocze. Słońce wpada do środka przez otwory w skale. W środku mnóstwo obrazków i próśb modlitewnych. 

 

Cypr, Protaras, Agioi Saranta

Cypr, Protaras, Agioi Saranta

 

Mapa atrakcji i szlaków Ayia Napa, Cape Greco i Protaras

 Generalnie szlaki i ich opisy (te o których tu pisałam i inne) znajdziecie w książeczce wydanej przez Wydział Leśnictwa Ministerstwa Rolnictwa Cypru “Cyprus Naure Trails“. My przespacerowaliśmy się szlakiem do Jaskini Cyklopów (zaznaczony na mapie poniżej na niebiesko). Do reszty podjeżdżaliśmy samochodem (wszędzie się da, chociaż często są to drogi szutrowe). Połączenie niebieskiego do Jaskini Cyklopów i jasnoniebieskiego daje w sumie około 15 km i można to obejść w 1 dzień. Droga nie jest trudna. Można zaparkować albo przy plaży Konnos, przy miejscu piknikowym, przy Visitor Center lub przy Jaskiniach Morskich. W ten sposób obejdziecie niemal całe Cape Greco. 

 

 

Bibliografia:

Cypr. Podróże marzeń, Warszawa 2007

Rolf Goetz, Cyprus South & North. The fines coastal and mountains walks, Rother 2015

http://www.isotech.com.cy/wp-content/uploads/2014/07/odigos-english.pdf

http://www.visitcyprus.com/files/Routes/nature_trails/Cyprus_Nature_Trails_2013_EN.pdf

 

Pytania, interpelacje, postulaty, sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?