W Izraelu byliśmy kilka razy, razem i osobno, na przestrzeni ostatnich ośmiu lat (nie będę sięgać do prehistorii, kiedy to Piotr 21 lat temu przejechał Izrael i Strefę Gazy na stopa w podróży dokądś). Zwiedzaliśmy miasta i kibuce, północ i południe. Czasem klasycznie, a czasem nietypowo. Spotykaliśmy różnych ludzi, z rzadka zwierzęta. Przeszliśmy ten kraj na piechotę z północy na południe. I na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo w tym temacie.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Jeśli szukacie informacji praktycznych, takich jak: jak samodzielnie zorganizować sobie wyjazd do Izraela, czym lecieć, jak się poruszać na miejscu (autobusy, pociągi), lotniska, wiza, waluta i ceny w Izraelu, noclegi (szczególnie te tanie) to czytajcie tutaj
Jeśli jesteście zainteresowani przejściem całości lub fragmentu Izraelskiego Szlaku Narodowego (Israel National Trail) to podstawowe informacje i porady znajdziecie w oddzielnym wpisie, który znajduje się tutaj
CO WARTO ZWIEDZIĆ W IZRAELU?
Podstawowe miejsca, które naszym zdaniem powinniście zobaczyć za pierwszym razem w Izraelu to:
Jerozolima:
Stare Miasto Jerozolimy zostało w 1981 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce kluczowe pod względem religijnym dla wyznawców chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. W dzielnicy chrześcijańskiej zapewne zechcecie wejść do Bazyliki Grobu Pańskiego. W arabskiej przyciąga Wzgórze Świątynne z meczetem Al-Aksa, Kopułą na Skale , u stóp, których rozpościera się Ściana Płaczu. Większość z Was pewnie powędruje stacjami Via Dolorosa, czyli drogi krzyżowej, wąskimi uliczkami miasta. Całość otoczona jest murami miejskimi z ośmioma bramami, po których również można urządzić sobie spacer. Poza murami znajduje się Ogród Oliwny, Bazylika Agonii i Grobu Marii Panny. W tym ostatnim w mroku będzie nam towarzyszył ostry zapach kadzideł. Po ostrym targowaniu się na arabskich targowiskach, zwanych sukami, możemy przejść się po nowej części Jerozolimy, współczesnej, z kawiarniami rodem z Nowego Jorku czy Warszawy.
Tel Aviv:
To miasto, to centrum finansów i diamentów (z muzeum diamentów) i nowoczesny Izrael. Mało religijny na co dzień. Z całodobowymi tańcami. Z plażą pełną młodych ludzi uprawiających przeróżne sporty. Z wieżowcami wyrastającymi wprost z piasku. Z starą dzielnicą, zwaną Małym Paryżem i setkami budynków zbudowanych w stylu bauhaus. I z portem w Jaffie u boku.
Morze Martwe:
Bo chyba każdy chciałby poczuć jak to jest unosić się na wodzie (może nie da się po niej chodzić …). Tę sól na skórze, tę gęstość wody i pieczenie w małych rankach, których nawet nie było widać. Pobyć w depresji (takiej zdrowej). Podobno słońce tu nie opala, ale przynajmniej mnie zarumieniło, więc tak do końca nie wiem jak to jest. I jeszcze za darmo wysmarować się leczniczymi upiększającymi glinkami … Tuż obok Rezerwat Ein Gedi, z wodospadami i źródłami. Oaza na pustyni.
Masada
Starożytne miasto żydowskie na samotnym płaskowyżu na skraju Pustyni Judejskiej. Mury bez cienia. Z wężową ścieżką biegnącą na szczyt. No i oczywiście z kolejką, dla tych których stać i nie lubią słońca. Odrobina historii z widokiem na Morze Martwe.
Pustynia Judejska i Negev
Piękne, zupełnie niegroźne, jeśli je z szacunkiem i respektem potraktować. Przygotować się odpowiednio do panujących tam warunków. Cudowne kratery, kaniony, wniesienia i nawet piaskowe wydmy! Pełne szlaków, które nas poprowadzą bezpiecznie przez najpiękniejsze fragmenty. Z miejscami historycznymi, z oazami i miastami wyrastającymi w środku niczego.
Eilat
Na samym południu nad Morzem Czerwonym znajduje się Ejlat. Kurort z wiecznym słońcem i z rafą koralową. Tu raczej przyjedźcie wypocząć, poleżeć nad morzem i ponurkować. Stąd też możecie zrobić sobie krótkie wycieczki na pustynię, w góry. Dobre miejsce na pobyt z dziećmi.
Wzgórza Golan
Na dalekiej północy Izraela znajduje się najwyższa góra w tym państwie, czyli Hermon. To tutaj znajduje się izraelski ośrodek narciarski (tak pada tu śnieg, jeździ się tu na nartach i jest to dość popularne). Prócz tego jak każde góry i te są piękne i znajduje się tu sporo szlaków. Swego czasu przeszliśmy Szlak Wzgórz Golan i trochę o tym napisaliśmy.
Nazaret
Wiele nie trzeba tłumaczyć. Miasto uznawane za miejsce dorastania Jezusa. Z ważną dla katolików Bazyliką Zwiastowania Pańskiego. Natomiast prawosławni udadzą się do Cerkwi Archanioła Gabriela i źródła Marii. Muzułmanie natomiast odwiedzą najstarszy w mieście Biały Meczet. A mieście głównymi językami ulicy jest arabski i rosyjski (przynajmniej dla mojego ucha). Trochę o Nazarecie napisaliśmy w relacji z Izraelskiego Szlaku Narodowego.
Akka
Kolejne miejsce w Izraelu wpisane na światową listę zabytków UNESCO. Pojawia się na niej zespół starej zabudowy Akki otoczonej murami. Fortyfikacje, cytadela, podziemne miasto krzyżowców, stary seraj (pałac muzułmański)z komnatami i haremem, synagogi i meczety rozpalą wyobraźnie niejednego wędrowca. Naprawdę polecam.
Haifa
No i jeszcze na koniec miasto portowe również z zabytkiem z listy UNESCO. Tu z kolei znajduje się centrum bahaizmu, a zabytkiem jest Mauzoleum Baba położone na wzgórzu w przepięknych ogrodach. Trzeba sobie dobrze rozplanować pobyt tutaj, ponieważ wcześnie je zamykają, a jest po czym spacerować.
Nie piszę tu o Betlejem i Palestynie, chociaż te miejsca zazwyczaj znajdują się na drodze wycieczek. A robię to dlatego, że uważam Autonomię Palestyńską za odrębne państwo.
Jeśli masz jakieś pytania, możesz je zadać tutaj, w komentarzu pod postem lub dołącz do naszej grupy na Facebooku o podróżowaniu po Bliskim Wschodzie, gdzie znajdziesz wielu specjalistów w tej dziedzinie 😉
Mapa postów i opisywanych przez nas miejsc:
Na mapce poniżej znajdziecie zaznaczone czerwonymi kropkami miejsca, w których byliśmy i opisaliśmy je. Zielone kropki to miejsca opisane w innych postach (Tu chodzi głównie o Izraelski Szlak Narodowy). Pod kropkami kryją się linki do postów na naszym blogu. Systematycznie będą się pojawiać też odnośniki do nowych wpisów.
Nawigujcie i czytajcie!