Jednym z elementów charakterystycznych dla berlińskiego krajobrazu jest górująca nad wszystkim wieża telewizyjna (Fernsehturm). Na Alexanderplatz w 1964 roku (wówczas Berlin Wschodni, NRD) ówczesny sekretarz partii komunistycznej postanowił wybudować wieżę TV. Według początkowego projektu Hermanna Henselmanna w latach 1965-69 postawiono wysoką na 365 metrów budowlę (w 1990 postawiono na niej nowy maszt dodając jej 3 metry wysokości). Złośliwi nazywają ją “tele-szparagiem“. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga do 42 km.
Wieżę otwarto uroczyście 3 października 1969 roku, na krótko przed 20-tąrocznicą powstania NRD. Dla Waltera Ulbrichta, ówczesnego przewodniczącego Rady Państwa NRD, stanowiła ona jeden z najważniejszych symboli przewagi socjalistycznego społeczeństwa. Budowa berlińskiej wieży telewizyjnej była potwierdzeniem tego, że na Wschodzie budowano lepszą przyszłość (!):). W srebrnej kuli o średnicy 32 metrów znajduje się 7 poziomów, ale tylko dla z nich udostępnione są zwiedzającym: na wysokości 203 metrów mieści się taras widokowy, ana 207 metrze restauracja Sphere.
Ciekawostką jest, że na kopule wieży, pokrytej płytkami z nierdzewnej stali, pojawia się krzyż, gdy świeci słońce. Ten niezamierzony przez architektów efekt został przez Berlińczyków nazwany “zemstą Papieża”.
Mur Berliński i East Side Gallery
Najbardziej jednak z Berlinem powojennym kojarzy się nam Mur. Od 13 sierpnia 1961 roku (kiedy to rozpoczęto jego budowę) do 9 listopada 1989 roku (kiedy to go zburzono, jak wiemy) oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego. W języku propagandy NRD zwany był “antyfaszystowskim wałem ochronnym”. Więcej o Murze Berlińskim znajdziecie w naszej relacji z rowerowej trasy “szlakiem muru berlińskiego“. Współcześnie turystycznie odwiedzane są dwa punkty związane z murem: Checkpoint Charlie i fragmenty zachowanego muru oraz liczącą 1300 m East Side Gallery, czyli galeria-pomnik dla wolności stworzony przez artystów z całego świata na fragmencie muru niedaleko Dworca Wschodniego. Składa się ona z około 106 obrazów. Pierwsze obrazy zostały stworzone przez Christine Mac Lean w grudniu 1989 zaraz po upadku Muru. Kasra Alavi, Kani Alavi, Jim Avignon, Thierry Noir, Ingeborg Blumenthal, Ignasi Blanch i Gisbert i inni poszli wkrótce potem w jej ślady tworząc galerię obrazów na świeżym powietrzu.
Check Point Charlie:
INFO:
o murze : http://www.berliner-mauer-gedenkstaette.de/en/
o wieży: http://www.tv-turm.de/
Pytania, interpelacje, postulaty, sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach
jak ja lubię Berlin! 🙂
Też uwielbiamy! chyba czas się tam wybrać ponownie 😉