Raz w roku zazwyczaj niedostępne do zwiedzania miejsca w Małopolsce otwierają swe podwoje w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. W tym roku zorganizowano je pod hasłem 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej “Wielki wybuch 1914-1918“. Nie omieszkaliśmy obejrzeć kilku z nich. Szczególnie, że w tym roku rzeczywiście wszystko zostało pięknie zorganizowane, fajne mapki, dwie darmowe, świetnie wydane książki – przewodniki oraz akcja zebrania pieczątek ozdobnych (aż 10 nowych do naszej kolekcji!). Na pierwszy ogień poszedł hangar lotniczy na lotnisku Kraków – Rakowice, obecnie teren jednostki wojskowej.

Jest to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych hangarów lotniczych z czasów Wielkiej Wojny w Europie. W środku przygotowano dla zwiedzających wystawę oraz wykład na temat historii lotnictwa.

Wyeksponowano również szkielet modelu sterowca Schutte-Lanz SL-II o imieniu “Liegnitz”, który latem 1914 roku wykonał wielki lot patrolowy z Legnicy nad Lublin, Kraśnik i Przemyśl.

 

 

Model, autorstwa Wojciecha Klimka i Piotra Łopalewskiego, gdy zostanie ukończony zostanie przekazany do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

 

 

 

PRAKTYCZNIE: 
strona imprezy tutaj