W wielkim skrócie: Abchazja to w praktyce państwo niepodłegłe  od 1992 roku , ale nieuznawane na arenie międzynarodowej. Międzynarodowe towarzystwo uważa je za autonomiczną republikę wchodzącą w skład Gruzji. Stolicą Abchazji jest Suchum (Abchazowie są bardzo wrażliwi na używanie tej formy nazwy stolicy. Nazwa Suchumi, czyli “i” na końcu to gruzińska wersja nazwy tego miasta). Mieszka tu około 240 tysięcy osób. 

 

przekraczanie granicy abchasko - gruzińskiej

 

Jak wjechać do Abchazji? Przekraczanie granicy

Sytuacja polityczna Abchazji powoduje dla turystów kilka konsekwencji:

Gruzini uznają Abchazję za cześć swojego państwa (zgodnie z prawem międzynarodowym), w związku z tym na granicy  abchasko-gruzińskiej  jest tylko policja gruzińska, która nie wbija pieczątek wyjazdowych. Tutaj też zbija bąki Misja Obserwacyjna Unii Europejskiej w Gruzji (EUMM Gruzja).

W praktyce wjeżdżacie na terytorium Rosji , płacicie rublami , na granicy (po stronie abchaskiej) są rosyjscy pogranicznicy. Rosja nie ogłosiła jednak oficjalnie inkorporacji Abchazji, stąd jeśli ktoś wjeżdża od strony Rosji potrzebuje wizy rosyjskiej wielokrotnego wjazdu. Jako że wiza rosyjska do najtańszych i najprostszych do zdobycia nie należy, nieliczni turyści z Unii Europejskiej wjeżdżają do Abchazji niemal wyłącznie z Gruzji.

Wjeżdżając do Abchazji musicie ją opuścić wracając do tego samego kraju, z którego przyjechaliście. Jeśli ktoś wjedzie od strony Rosji i będzie próbował wjechać do Gruzji grozi mu wysoka kara za nielegalny wjazd na terytorium Gruzji (podobno ok 1000 $)

Wjeżdżając od strony Gruzji i jadąc do Rosji możecie się spodziewać  nieprzyjemności przy następnej wizycie w Gruzji (przy wjeździe do Abchazji wasz paszport został zeskanowany, nie macie też pieczątki wyjazdowej)

W razie jakichkolwiek problemów. Np. zgubienia paszportu nie macie co liczyć na pomoc polskiej ambasady. Słyszeliśmy o przypadku zgubienia paszportu w Abchazji, po długich perturbacjach turysta opuścił Abchazję dzięki pomocy czerwonego krzyża.

Do Abchazji można się  dostać na kilka sposobów:

+ drogą lądową z Gruzji (granicę można przekroczyć tylko na piechotę !!!)

+ z Rosji (kursują pociągi , autobusy, promem , można tez samochodem pożyczonym w Soczi) 

 

Jak dostać wizę do Abchazji? Procedura wizowa 

Polacy tak jak obywatele niemal wszystkich państw potrzebują wizy do Abchazji. Wizę wyrabia się po przyjeździe na miejscu w Suchum / Suchumi (budynek na zdjęciu, szczegóły w dalszej części tekstu). Wcześniej jednak trzeba otrzymać od abchazkiego MSZ pozwolenie na wjazd. Da się to na szczęście załatwić dość prosto przez internet.

 

Suchum - stolica Abchazji

 

1. Wypełniamy wniosek na stronie abchaskiego ministerstwa:

UWAGA! Żeby przekroczyć granicę wymagane jest otrzymanie od miejscowego MSZ  pozwolenie na wjazd . W tym celu wypełniamy wniosek na stronie:

http://mfaapsny.org/en/consular-service/permission/

Prosty wniosek. Wypełniacie dane z paszportu i dołączacie skan lub zdjęcie strony z paszportu (my zrobiliśmy zdjęcie telefonem). Jedyny punkt którego wypełnienie trzeba dobrze przemyśleć to okres na jaki chcecie wjechać do Abchazji. My wpisaliśmy konkretny przedział czasowy od do na 10 dni , przy czym wjeżdżaliśmy w połowie wnioskowanego okresu. Spotkany na granicy Polak mieszkający w Suchum powiedział nam, że nie ma to żadnego znaczenia.  Jednak przy wyrabianiu wizy urzędnik początkowo chciał nam wystawić wizę od daty wjazdu do daty wyjazdu wskazanej na wniosku. Dopiero po krótkiej dyskusji i szerokim uśmiechu wystawił nam wizę na 10 dni od daty wjazdu. Dlatego nawet jeśli jedziecie na krótko na wszelki wypadek radzimy wpisać  20/25 dni na wniosku.

Pozwolenie na wjazd powinno przyjść do Was e-mailem w ciągu 7 dni. W naszym przypadku przyszło dokładnie 7 dnia. Trzeba je koniecznie  wydrukować w dwóch kopiach (jedną zabiorą wam na granicy, a druga na wszelki wypadek do wglądu przy wyrabianiu wizy)

2. Przekraczamy granicę abchasko – gruzińską z wydrukowanym pozwoleniem na wjazd

Dojazd do granicy na rzece Inguri:

Z Zugdidi do granicy kursują marszrutki (2 Lari). Na mapie na końcu tego tekstu zaznaczyliśmy miejsce, skąd odjeżdżają te busy oraz kantory w Zugdidi.

Uwaga ! Zugdidi jest też ostatnim miejscem, gdzie możecie kupić ruble. Na samej granicy nie ma kantoru. Z całą pewnością obrotni taksówkarze po abchaskiej stronie wejdą z Wami w jakiś układ a propos wymiany pieniędzy, ale nie ręczę, że będzie się Wam to opłacało.

 

przekraczanie granicy Abchazja - Gruzja

 

Granica otwarta jest w godzinach 8-19 miejscowego czasu (W Abchazji obowiązuje czas moskiewski, czyli o 1 godzinę wcześniej niż w Gruzji, a godzina później niż w Polsce). Radzimy jednak rozpocząć jej przekraczanie jak najwcześniej, bo równie dobrze może wam to zająć 1,5 h jak i pół dnia. Nie ma na to żadnej reguły. 

Marszrutka kończy swój bieg niedaleko  posterunku gruzińskiej policji. Policjanci zabierają nasze paszporty skanują , gdzieś dzwonią i … czekacie. Nas puszczono dalej po 15 minutach, ale  można czekać nawet kilka godzin. Na szczęście są tu budki z jedzeniem :). Kiedy wreszcie was przepuszczą do przejścia macie  ponad 1 km przez most na drugą stronę rzeki Inguri.  Można też tą trasę przejechać na wozem  konnym (1 lari), ale ten odjeżdża dopiero jak się zapełni i może to trwać dużo dłużej niż dojście na piechotę. 

 

most na rzece Inguri, granica abchasko - gruzińska

 

Zaraz po drugiej stronie mostu zostaniecie zatrzymani przy budce abchasko/rosyjskiej. Dajecie paszport + kopia pozwolenia na wjazd i znów czekacie. To kontrola wstępna. Następnie po kilkudziesięciu metrach dochodzicie do ostatniej przeszkody. Kontroli celnej i paszportowej. Stoicie w kolejce (miejscowych przepuszczają do innych okienek), otwieracie plecaki, które zostaną poddane  rewizji. Potem pojedynczo podchodzicie do okienka, gdzie dajecie paszport + kopię pozwolenia na wjazd do Abchazji. Kilka pytań po rosyjsku: po co jedziecie. Zabierają Wam tutaj jedną kartkę z pozwoleniem na wjazd. Koniec formalności, witamy w Abchazji.

Dojazd z granicy do stolicy Abchazji: Suchum

Zaraz za przejściem kłębi się tłum taksówkarzy i stoją marszrutki. Po 12 nie było już bezpośredniego autobusu do Suchum, trzeba było jechać z przesiadką w Gal/Gali

Marszrutka do Gal/Gali odjeżdża jak się zapełni (50 rubli ). Czekaliśmy na odjazd dłużej niż przekraczaliśmy granicę. 

Z Gal  do Suchum marszrutki odjeżdżają dla odmiany o konkretnych godzinach 13 , 15 , i ostatnia o 17 . Koszt 200 rubli 

 

3. Abchazja wiza i formalności do załatwienia w Suchum

Wliczając w to dzień kiedy przekroczyliście granicę macie teraz 3 dni robocze żeby stawić się w Suchum i wyrobić  wizę. 

W Suchum musicie pójść do Ministerstwa na ulicy Sacharowa 33, do budynku ze zdjęcia powyżej. Na parterze po lewej stronie od wejścia znajduje się odpowiedni pokój. Godziny urzędowania: 9-17 z przerwą mniej więcej 13-14. Urzędnik mówi po angielsku. Za wizę można zapłacić kartą!

Wyrobienie wizy zajmuje 10 minut . Urzędnik wklepuje wasze dane do komputera drukuje wizę, płacicie 350 rubli kartą i koniec. 

Cennik i rodzaje wiz do Abchazji  znajdziecie tutaj

 

Abchazja wiza, wiza do Abchazji

 

Powrót z Abchazji do Gruzji.

W drodze powrotnej przekroczenie granicy jest szybsze. Przy pierwszej kontroli po stronie abchaskiej zabierają Wam wizę (nie pomogą błagania ;)). Później znów możecie podjechać przez most zaprzęgiem konnym, gdzie  Gruzini kontrolują Wam paszport. 

 

Mapa miejsc związanych z tematem: Abchazja wiza

 

Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach 🙂