Comino, Blue Lagoon

 

Comino, jedna z Wysp Maltańskich,  zajmuje zaledwie 2,5 km kw. Jest tak mała, że można ją obejść dookoła na piechotę w 3 godzin. I prawie z całego jej terenu widać Gozo, trzecią Wyspę Maltańską. Podobno mieszka tu na stałe tylko jedna rodzina, cztery osoby. Podczas trekkingu po wyspie widzieliśmy więcej tu i ówdzie zaparkowanych  samochodów, niż osób. Z całą pewnością mieszkańcy Comino istnieją. Nazwa wyspy pochodzi od kminku, który niegdyś gęsto tu rósł. Musiało to być bardzo dawno temu, albo ja nie umiem rozpoznać kminku (istnieje taka możliwość). Dziś wyspa słynie głównie z Błękitnej Laguny (Blue Lagoon) i Kryształowej Laguny (Crystal Lagoon), obie z piękną lazurową wodą i białym piaskiem. Nie brak tutaj również naturalnych łuków skalnych i kilku fortyfikacji.

 

Błękitna Lagunna, Comino

 

Blue Lagoon i Cominotto – najpiękniejsza cieśnina Wysp Maltańskich

Błękitna Laguna rozciąga się między Comino i Cominotto. To cieśnina z białym piaskiem na dnie i szmaragdową wodą. Piękne miejsce do pływania, trochę mniej do plażowania. To tutaj też przybijają do brzegu łodzie z turystami. Jestem w stanie sobie wyobrazić to miejsce w szczycie sezonu – kiedy to wpływające do cieśniny łódki lawirują między kąpiącym się tłumem. W listopadzie było tutaj dosyć pusto. Ani tak dobrze, ani źle. Teraz nie zaryzykowaliśmy kąpieli w morzu, a latem można się w lagunie zapewne nie zmieścić między ludźmi. Jak żyć? A była grupa Polaków (i nie tylko), która kąpała się w błękitnej wodzie w listopadzie, pływając pomiędzy Comino a Cominotto. 

 

Comino Malta

 

Trekking dookoła Comino – szlakiem największych atrakcji wyspy

Większość ludzi przypływających na Comino porusza się pomiędzy Blue Lagoon i Crystal Lagoon, oddalonych od siebie nie więcej niż na 1 km. Warto jednak przespacerować się dookoła wyspy. Drogi są szutrowe i szerokie. Spacer nie jest zbytnio wyczerpujący fizycznie. Przydadzą się Wam jednak buty z mocniejszą podeszwą 😉 Co zobaczyć?

Kaplica pod wezwaniem ucieczki Św. Rodziny do Egiptu pochodzi z początku XVI wieku. Kiedy tam dotarliśmy była zamknięta na cztery spusty. Msze odbywają się tutaj podobno regularnie dla mieszkańców i latem dla turystów z jedynego na Comino hotelu.

Kaplica Comino

St. Marija Bay – zatoczka z piaszczystą plażą, miejscem do biwakowania i hotelem, a także z budynkiem policji. 

ruiny farmy świń -wielki budynek z chlewami, wszystko opuszczone i zrujnowane.

hodowla świń Comino urbex

Bateria św. Marii: Wybudowana w 1716 roku posiadała 8 armat

Bateria św. Marii Comino Malta

Wieża św. Marii (można ją zwiedzać wtedy, gdy flaga powiewa na maszcie). Kręcono tutaj część filmu Hrabia Monte Christo.

Wieża św. Marii Comino

szpital zakaźny  w Ill-Palazz (w pałacu), szpital z czasów kolonialnych. Poddawano tu kwarantannie żołnierzy. Często używany jako plan zdjęciowy. Kiedy my tam byliśmy  kręcono jakiś western.

szpital zakaźny Comino urbex

 

Z drogi zbaczamy trochę w dolinę Il – Wied ta’Skalanova (dolina nowego portu), która doprowadzi nas do szerokiej na 20 metrów dziury w skałach. To L-Ghar ta’ Bla Saqaf, czyli Jaskini bez dachu. W piaskowcowej jaskini zawaliła się niegdyś jej górna część i dziś mamy tu piękny łuk skalny. Wędrując tędy należy bardzo uważać.

 

Jaskinia bez dachu, Comino

Kryształowa Laguna, przez lokalsów nazywana Il- Bejta tal – Fenek, czyli królicza jama. 

Crystal Lagoon, Comino

 

Błękitna Laguna, czyli Blue Lagoon, miejsce do którego przypłynęliśmy łodzią na początku, i skąd też odpłyniemy na Maltę.

Blue Lagoon, Malta

 

Comino – mapa szlaków pieszych i atrakcji:

 

 

Informacje praktyczne:

Jak dojechać? Łodzie na Comino kursują z Marfa jetty (naprzeciwko hotelu Riviera). Tuż obok jest duży parking, na którym można zostawić samochód albo z Cirkewwa. Zimą łodzie do Błękitnej Laguny kursują co pół godziny pomiędzy 9 a 15.50, powrót jest możliwy też co pół godziny między 9.30 a 15.50, latem jeszcze są dodatkowe kursy powrotne o 16, 17 i 18. Zimą pływają co godzinę od 9 do 15, ostatni powrotny prom jest o 15.30. Cena biletu to 10 euro (bilet w dwie strony). Dzieci poniżej 10 roku życia płacą połowę tej ceny.

W Błękitniej Lagunie są dwa kioski z jedzeniem (fast food, picie, słodycze)

Kaplica na FB: Kappella Ta Kemmuna: msza w każdą sobotę od listopada do kwietnia o godz. 16

wypożyczalnia sprzętu plażowego: parasolka 5€, leżak 7,5€, zestaw parasolka+leżak 12,5€

mapa+przewodnik po szlaku Comino dostępne w punktach informacji turystycznej na Malcie

 

Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?