Mojżesz wyprowadził swój lud z niewoli egipskiej i przez 40 lat wędrował z nimi po pustyni (swoją drogą musieli nieźle krążyć).  Jahwe obiecał mu, że przed śmiercią z daleka zobaczy cel wędrówki. I zgodnie z tą zapowiedział Mojżesz z Góry Nebo (wzgórze na 802 m n.p.m. wysokie) zobaczył dolinę Jordanu, Morze Martwe, Palestynę i Izrael, czyli Ziemię Obiecaną. Do Jerozolimy stąd jest zaledwie 45 km w linii prostej . Przy dobrej pogodzie powinno być ją widać (nie nastawiałabym się na to, nad pustynią i Morzem Martwym ciągle unosi się pełna soli mgiełka). Zgodnie z zapowiedzią Mojżesz nie wszedł do Ziemi Obiecanej. 

 

Bazylika Mojżesza, Góra Nebo, Jordania 

 

Góra Nebo, Mojżesz i cytat z odpowiedni Biblii

“Mojżesz wstąpił ze stepów Moabu na górę Nebo, na szczyt Pisga, naprzeciw Jerycha. Pan zaś pokazał mu całą ziemię Gilead aż po Dan, całą – Neftalego, ziemię Efraima i Manassesa, całą krainę Judy aż po Morze Zachodnie, Negeb, okręg doliny koło Jerycha, miasta palm, aż do Soaru. 
Rzekł Pan do niego: “Oto kraj, który poprzysiągłem Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi tymi słowami: Dam go twemu potomstwu. Dałem ci go zobaczyć własnymi oczami, lecz tam nie wejdziesz”. 
Tam, w krainie Moabu, według postanowienia Pana, umarł Mojżesz, sługa Pański. I pochowano go w dolinie krainy Moabu naprzeciw Bet-Peor, a nikt nie zna jego grobu aż po dziś dzień. W chwili śmierci miał Mojżesz sto dwadzieścia lat, a wzrok jego nie był przyćmiony i siły go nie opuściły” (Pwt 34, 1-8)

 

Dolina Jordanu, Jordania

 

Tak więc Góra Nebo (po arabsku Dżabal Naba) to miejsce śmierci Mojżesza. Miejsce ważne nie tylko dla chrześcijan. Mojżesz uznawany jest za wielkiego proroka także w islamie. W czasach cesarstwa bizantyjskiego miejsce to stało się celem pielgrzymek. Do XIII wieku wędrowano do Jerozolimy, Jerycha, Źródła Mojżeszowego i na górę Nebo, a potem do gorących źródeł Ma’in (relaks po trudach pielgrzymki). PW XVI wieku podróżnicy zastali tu już tylko ruiny. Dopiero w 1932 roku Franciszkanie z Jerozolimy wykupili to miejsce i rozpoczęli wykopaliska i odbudowę.

 

Droga Pokoju, Góra Nebo

 

Góra Nebo w Jordanii i Bazylika

Bazylika na Górze Nebo nie jest jakimś specjalnie spektakularnym budynkiem. Wrażenie robi raczej jej umiejscowienie na wysokiej górze górującej nad okolicą. Zabytkowa część budynku pochodzi z VI-VII wieku, ale i starsze mury tworzące kaplicę, baptysterium i pomnik Mojżesza zostały w nią włączone. Najważniejsza mozaika, którą trzeba zobaczyć, to ta znajdująca się w baptysterium, pochodząca z 531 roku (na lewo od głównego wejścia). Przedstawia sceny myśliwskie i pasterskie ze zwierzętami, które do początku XX wieku jeszcze występowały w Jordanii (lew, struś, łaciaty wielbłąd, zebra).  Ponadto znajdziecie tu wiele innych ciekawych mozaik. Wybudowano tu również muzeum, a w nim umieszczono zdjęcia okolicy i przedmioty z tutejszych wykopalisk. Najpiękniejszy w całym kompleksie jest widok z tarasu na Dolinę Jordanu. W marcu 2000 roku przyjechał tu papież Jan Paweł II. Z tej okazji postawiono tu charakterystyczny pomnik: krzyż opleciony przez węża symbolizujący laskę Mojżesza. Wykonał go Giovanni Fantoni, artysta z Florencji.

 

Jordan, Mount Nebo

Jordania, Góra Nebo, mozaiki

krzyż i laska Mojżesza, pomnik, Góra Nebo

 

Wielbicieli Indiany Jonesa może zainteresować historia o zaginionych skarbie. Z Górą Nebo wiąże się bowiem żydowska legenda zapisana w 2 Księdze Machabejskiej 2,4-6. Według niej to właśnie tutaj miałaby zostać ukryta po najeździe babilońskim (początek VI w. p.n.e.) Arka Przymierza. Gotowi na przygodę?

 

Mount Nebo i Bazylika Mojżesza – zwiedzanie

Góra Nebo, Jordania

 

Jak dojechać z Madaby?

– taksówką za około 5 JOD

– autostopem (10 km)

Madaba to wygodna miejscówka noclegowa, dla zwiedzania okolicy. Sama również ma sporo zabytków do obejrzenia, o których pisaliśmy tutaj

Godziny otwarcia: maj-wrzesień 8-18, październik – kwiecień 8-16

Cena biletu: 2 JOD

Mapkę miejsca znajdziecie na odwrocie biletu wstępu: Zaznaczono na niej: Drogę Pokoju, pomnik milenijny (autorstwa Vincenzo Bianchi), Muzeum, Bazylikę Mojżesza i pomnik symbol/krzyż z wężem.

Wybierasz się do Jordanii samodzielnie? Zajrzyj do naszego wpisu Jordania – przewodnik

 

Góra Nebo, Madaba i okolice: mapa

 

 

Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach 🙂