Szlak Jordański Wadi Hasa

 

Zapewne gdy słyszycie o gorących źródłach to przychodzi Wam na myśl miły obrazek, jak to siedzicie w jakiejś parującej dziurze na Islandii. Wokół hula wiatr  i lekko zacina deszcz, a Wy z uśmiechniętą gębą wystającą ponad poziom wody rozprawiacie na jakieś na pewno istotne tematy. I w życiu by Wam nie przyszło do głowy, żeby wybrać się na takie cieplutkie kąpiele na Bliski Wschód. Nam też nie przyszło to do głowy, ale po tylu dniach wędrowania po skałach Szlaku Jordańskiego gdzieś tam w głowie powstał pomysł, by się umyć. A mycie się na pustynnych terenach nie jest rzeczą prostą i oczywistą. Zapewne zgadniecie dlaczego? Tak, właśnie, z powodu braku wody, a jakże. Bo jak ona już jest to raczej człowiek ma ochotę wypić jej hektolitry, a potem taki napęczniały i najczęściej najedzony leży na skale i wzdycha. O myciu się nie ma mowy. Tak więc doszliśmy do zaplanowanego (planowanie polegało na postawieniu kropki na mapie, ale zawsze) postoju. Naszym celem były Hammamat el Burbeita. Czy to nie brzmi jak raj?

Tak, raj. Jak to w całej Jordanii, był to raczej raj dla mężczyzn. Ale całe szczęście już nauczyłam się korzystać z tych męskich rajów.

 

Wadi Hasa, Jordania

 

Szlak Jordański i gorące źródła Burbeita

Jordańczycy dopiero przyszli do pracy, kiedy my już staliśmy u bram basenów termalnych gotowi na kąpiel. W sumie to wędrowaliśmy tego dnia razem ze wstającym słońcem te brakujące 15 km Szlaku Jordańskiego. Byliśmy gotowi na odpoczynek. Byliśmy jak sprinterzy w blokach startowych. Napięte mięśnie czekamy tylko na sygnał startu. A oni? Usadzili nas na ławce i zaproponowali herbatę! Brytyjskie zwyczaje rozmów o niczym. Widziałam już te baseny na wyciągnięcie ręki! Herbata była dobra i oni mili, ale … W końcu jeden z nich ruszył do pracy. Rozebrał się i poszedł do wody, do gorących źródeł. Czyścić je. Taka jego praca. 

 

gorące źródła Jordania

 

A my? Rozbiliśmy namiot. Zrobiliśmy pranie w ciepłym źródle. Zjedliśmy śniadania i obiad. Przeczytaliśmy po kawałku książki. Jordańczyk skończył pływanie w basenach.

 

Jak się ubrać? Jak Europejka powinna się ubierać w Jordanii?

Baseny termalne Burbeita składały się z części męskiej i żeńskiej. Oba z oddzielnymi wejściami. Grube mury.  Dosyć zrujnowane. Bez nawet prymitywnego prysznica, czy przebieralni. Zwykła ławka. W sumie po co by tu była przebieralnia. W Jordanii nawet morze nie zrównuje pozycji kobiety i mężczyzny. Kobiety się nie rozbierają, a mężczyźni mogą się rozbierać gdzie chcą. Mimo tego, że gorące źródła tego dnia nie były oblegane, to i tak pozostałam w mojej wersji burkini. Legginsy i koszulka. W Jordanii, szczególnie poza dużymi miastami lepiej nie zwracać uwagi swoim ubiorem. Nawet moje decathlonowe koszulki trekkingowe bywały zbyt obcisłe. Trudno potem by tutejsi faceci odlepili od kobiecych kształtów swój wzrok. Jeśli więc jesteś wrażliwa na tego typu sytuacje to weź przykład z muzułmanek. Nie ma wymogu, aby zachodnia kobieta zakrywała włosy. Ale postuluję szerokie rzeczy 😉

 

Jordania gorące źródła

 

Jordania gorące źródła i baseny termalne

 

W Jordanii gorące źródła znajdziecie w kilku miejscach. Spora ich część to dzisiaj już płatne baseny albo nawet całe centra SPA:

Hammamat Ma’in / Ma’in Hot Springs – najbardziej znane gorące źródła i SPA w Jordanii. Znajduje się między MAdabą a Morzem Martwym. Temperatura wody w basenach i wodospadach (!) 45-60 stopni. Woda zawiera potas, magnez i wapń

lokalizacja:Ma’inMa’in 17173, Jordan

czynne od 9 do 21 

bilet do gorących źródeł: 15 JOD

strona www tutaj

Afra Hot Spring (o których Jordańczycy mówili (marzec/kwiecień 2017), że są zamknięte)

Hammamat el Burbeita (na Szlaku Jordańskim), dwa małe baseny, korzystają z nich raczej miejscowi

bilet wstępu: 5 JOD/os, rozbicie namiotu na noc 5 JOD/os

-mała kałuża ciepłej bąbelkującej wody nad Morzem Martwym na darmowym kawałku bardzo brudnej plaży

 

Gorące źródła Jordania – mapa

Szlak Jordański – informacje praktyczne

Dzień 14:  Ma’tan – Burbeibta Hot Springs

odległość: 10 km

czas przejścia: 2 godziny

Woda i jedzenie:

+woda przy gorących źródłach, u pracowników basenów można kupić papierosy, batoniki, ciasteczka i napoje

 

Zajrzyjcie też po informacje do naszego przewodnika online Jordania

 

Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?