Lądujecie na lotnisku Ovda na pustyni Negew. Stąd droga najlogiczniej, najprościej i najbliżej droga prowadzi na Ejlat nad Morze Czerwone. Piękna to droga. Przez bezdrożach pełnych różnokolorowych skał, gdzieniegdzie poprzetykanych izraelskimi bazami wojskowymi i beduińskimi wioskami. Najpiękniejszy jest ostatni odcinek trasy kilkanaście kilometrów przed Ejlatem. Droga tutaj tak pięknie wije się serpentynami miedzy skałami, a dole widać błękitne morze. Cudo. Takie widoki na pewno sprawią, że obudzi się w Was duch przygody i potrzeba pieszych wędrówek. Nawet trochę śladami Mojżesza, który to te 40 lat po pustyni błądził. Pewnie nie macie aż tyle czasu, dlatego proponujemy wam kilka opcji krótkich tras trekkingowych w południowym Izraelu. 

 

trekking w Izraelu, szlaki na pustyni Negew

 

Ejlat i okolice – Trekking po południowej części pustyni Negew

 

Poniżej zamieściliśmy kilka propozycji tras jednodniowych. Część tras znajduje się w parkach narodowych do których wstęp jest płatny.

1)  Szlak Ejlat – Mt. Zefahot

Szlak prowadzi z miasta Ejlat, z okolic plaży i Rezerwatu Rafy Koralowej na górę Zefahot. To ok. 6 km  krótka trasa okrężna z niezłym widokiem na zatokę Akaba. Na mapie zaznaczyliśmy ją kolorem żółtym. Na początek szlaku dojedziemy z miasta autobusem nr.15 (wysiadamy na przystanku Ejlat Field School), powrót z tego samego przystanku autobusem nr 16 (to tak naprawdę ten sam autobus, ale kiedy jedzie z Ejlatu na granicę z Egiptem to ma numer 15, kiedy wraca z granicy do miasta to ma numer 16).

2) Szlak Wadi Gishon – Ejlat

Odcinek pierwszy albo ostatni Izraelskiego Szlaku Narodowego o długości 14 km. Trasa linearna. Na naszej mapie poniżej zaznaczyliśmy go kolorem niebieskim. Najlepiej jednak nie zaczynać w Ejlacie, ponieważ trzeba będzie pokonać duże przewyższenia (start z poziomu morza). Najlepiej dojechać na początek szlaku z dworca autobusowego w Ejlacie linią 392. Trzeba powiedzieć kierowcy, gdzie chcecie wysiąść (początek szlaku na Nahal Gishon, dawniej był tam posterunek wojskowy, kierowcy mogą pamiętać). Nie ma tam oficjalnego przystanku. Wodę i jedzenie na całą trasę trzeba zabrać ze sobą. Przez sporą cześć trasy nie ma żadnego zacienionego miejsca.  Na końcu szlaku , tuż przy drodze głównej i plaży jest sklep (z zimnymi napojami) i przystanek autobusu nr.16  jadącego do centrum.  Opis przejścia znajdziecie TUTAJ.

 

Izraelski Szlak Narodowy, pustynia Negew, Ejlat szlaki

 

3) Czerwony Kanion w Izraelu

W  zależności od wersji 1-3 godziny.  Treking można wydłużyć  o ok 2 godziny wspinając się   na górę  Neshef.  Opis szlaku, szczegółowe informacje na temat dojazdu i mapę znajdziecie w napisanym przez nas poście TUTAJ

4) Timna Park (wstęp płatny) .

Olbrzymi teren na którego obejście przydałyby się dwa dni. Opis szlaków, mapa i relacja przejścia  czarnym szlakiem  TUTAJ Jeśli ktoś nie ma samochodu możliwe jest opuszczenie Timny “tylnymi drzwiami” Szlakiem idącym od jeziorka na południe i skręcenie potem do kibucu Ber Ora (8 km) . W Timna Park można też wypożyczyć rowery.

kaniony na pustyni Negew, trekking, Izrael

 

Środkowy Negew – kaniony Barak i Vardit – trekking

5) Kaniony Barak i Vardit. 

Trasa w dwóch wersjach. Bez samochodu to szlak długości ok 30 km.  Przy drodze nr 90 nie ma w tym miejscu przystanku. Trzeba powiedzieć kierowcy wcześniej, gdzie chcecie wysiąść. Z drugiej strony przystanek jest ok 2 km od końca szlaku na skrzyżowaniu dróg 40 i 13 . Namiot można robić w miejscach, które zaznaczyliśmy na mapie. Na trasie nie ma dostępu do wody pitnej. Posiadając samochód można wjechać dużo głębiej na pustynię do miejsca, które zaznaczyliśmy na mapie i  stamtąd obejść oba kaniony. W tej wersji do przejścia szlakiem jest ok 22 km. Opis przejścia TUTAJ.

 

Szlaki w Mitzpe Ramon

6) trekking w Makhtesh (Krater) Ramon.

Z Mitzpe Ramon schodzimy na dno krateru szlakiem  niebieskim albo czerwonym i potem np czarnym dochodzimy do drogi nr 40 gdzie łapiemy stopa/autobus z powrotem do Mitzpe Ramon.Trasa łatwa na kilka godzin. Opis  zejścia szlakiem czerwonym TUTAJ. Mapa szlaków w kraterze Ramon TUTAJ.

7) Park Narodowy Ein Avdat (wstęp płatny).

Bardzo fajny park położony w pobliżu Mitzpe Ramon. Krótka max 1 godzinna trasa. Można dojechać autobusem do Midreszet Ben Gurion  i stamtąd dojść na piechotę. Po przejściu całej trasy trzeba dojść do drogi nr.40. Można tez przedłużyć nieco przechadzkę idąc dalej na południe w stronę ruin Avdat /Obody. Wstęp na sam teren ruin jest płatny. Osoby posiadające samochód muszą pamiętać, żeby nie wchodzić w Ein Avdat na schody na końcu trasy – zabronione jest schodzenie po nich. Trzeba wrócić po własnych śladach do samochodu. Mapa parku Ein Avdat znajduje się TUTAJ.

8) Wspinaczka na górę Akev i do źródeł Akev.

Trasa okrężna Cała trasa ok 20km. Zaczynamy w Midreszet Ben Gurion i tam kończymy. Opis przejścia w trochę innej wersji niż pokazana na poniższej mapie  znadziesz w drugiej części posta TUTAJ

 

Ein Akev, źródła, pustynia Negew, Izrael trekking

 

Północy Negew – Izraelski Szlak Narodowy przez Mały Krater

9) trekking przez HaMakhtesh HaKatan / Mały Krater.

Dużo rzadziej odwiedzany prze turystów niż krater Ramon a szkoda, naszym zdaniem dużo ładniejszy. Do przejścia ok 20-25 km. Na mapie pokazaliśmy dwa przykładowe szlaki. Okrężny dla posiadaczy samochodu i linearny dla pozostałych . Jedynym sposobem dostania się droga 227 do brzegu krateru jest autostop. Na końcu szlaku na drodze 40 jeżdżą autobusy. Kilkaset metrów od miejsca biwakowego które zaznaczyłem na mapie stoi cysterna z wodą . Woda jest przeznaczona dla piechurów. Relację z przejścia tej trasy w przeciwnym kierunku znajdziecie TUTAJ

Morze Martwe, Izrael – trekking w En Gedi

10) Park Narodowy En Gedi (wstęp płatny).

Park składa się z dwóch kanionów Nachal David i Nachal Arugot. Obejście obu  to ok 15-20 km i  spokojnie można na nie poświęcić cały dzień.  Więcej informacji i mapę znajdziecie TUTAJ

 

Schematyczna mapa z oznaczeniem szlaków opisanych powyżej:

Do zilustrowania proponowanych szlaków użyliśmy śladów gps ze strony www.wikiloc.com

 

Przydatne strony do planowania wycieczek po pustyni Negew:

Mapa szlaków pieszych w Izraelu.

+ Mapa Izraelskiego Szlaku Narodowego  52 mapki . Po kliknięciu w link pobieracie cały folder w formacie zip.

+ Mapa na której zaznaczono miejsca gdzie można rozbijać namiot. Zarówno płatne jak  i bezpłatne. Niebieskie ikonki z namiotem – trzeba włączyć google translate jeśli nie znacie hebrajskiego.

+https://www.negevtrails.com/ . Doskonała strona prowadzona przez właścicieli hostelu w Mitze Ramon. Dużo propozycji tras w tym rejonie ze szczegółowym opisem.

I na koniec mapa  z  przebiegiem Izraelskiego Szlaku Narodowego  ze znanymi nam miejscami gdzie można uzupełnić zapasy wody/jedzenia  na południe od  Aradu.

 

Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?