Lądujesz w Izraelu, bo można tam dolecieć tanimi liniami z Polski. Tym razem jednak nie zamierzasz zwiedzać tego państwa, tylko traktujesz je jako tranzyt. Poniższe rady pomogą i Ci w sprawnym przekroczeniu granicy izraelsko – jordańskiej. Zebraliśmy dane o wszystkich przejściach granicznych. O tym jak do nich dojechać. Jak z nich odjechać. Jak je przekroczyć. I ile to wszystko kosztuje, czyli odpowiedź na hasło: Jordania wiza, jak to zrobić tanio. Czytajcie, by nic Was nie zdołało zaskoczyć (jeśli to w Jordanii możliwe ;))

UPDATE z 3.05.2019: Ryanair od zimy 2018/2019 lata z Warszawy Modlin i Krakowa do Ammanu, będą tanie loty bezpośrednie, co da możliwość tanich lotów do stolicy Jordanii. Na lotnisku w Ammanie można dostać wizę za 40 JOD bez problemu (spójrzcie na koniec tego posta, tam są informacje). Jeśli będziecie mieli zamiar odwiedzić w czasie tego wyjazdu Petrę stanie się opłacalne kupienie Jordan Pass.

Jordania, Aqaba, pustynia

 

Przekraczanie granicy  Izrael – Jordania ogólne zasady: 

Przejścia graniczne pomiędzy Izraelem a Jordanią nie są otwarte całą dobę. Na granicach obowiązuje  opłata wyjazdowa przy opuszczaniu Izraela (zawsze) i Jordanii (nie zawsze). Bardzo często też po terenie granicy i/lub jej okolicach, nie można poruszać się na piechotę. Trzeba też uwzględnić spory zapas czasowy na przekraczanie granicy, szczególnie na tych przejściach, gdzie jeździ autobus między terminalami (w skrajnym przypadku można czekać nawet godzinę).

My przekraczaliśmy granicę w obie strony w Aqabie. Wszelkie pozostałe  informacje podane poniżej uzyskaliśmy od osób spotkanych w Jordanii i z różnych forów internetowych. Należy  je traktować  orientacyjne, chociaż naprawdę się staraliśmy i podajemy je rzetelnie (Każdą informację sprawdziliśmy wielokrotnie u różnych źródeł). Przepisy  w Jordanii jednak mogą się zmienić błyskawicznie, a informacje podawane w internecie, nawet na oficjalnych stronach mogą nie być zgodne z prawdą (np. na rządowej stronie Visit Jordan ciągle znajduje się nieprawdziwa  informacja, iż w Aqabie od 2016 nie można otrzymać darmowej wizy. Przez chwilę było to rzeczywiście niemożliwe, ale bardzo szybko przywrócono darmową wizę w trochę zmienionej formie i teraz można!!!!

Znacznie lepiej jest po stronie izraelskiej . Wszelkie aktualne  informacje dotyczące godzin otwarcia przejść granicznych (a także dni kiedy mogą być zamknięte!  ), wysokości aktualnych opłat wyjazdowych  z Izraela można sprawdzić tutaj  (p.s. Jordańczycy podają trochę inne godziny otwarcia tych granic tutaj, ale bardziej wierzymy Izraelczykom). Szczególnie ważne jest sprawdzenie, czy w dzień kiedy planujecie przekroczyć granicę przejście jest normalnie otwarte .  Po przejściu na stronę podaną powyżej należy rozwinąć  -“Land Border” wybrać dowolne  przejście potem  rozwinąć “Operating hour” i tam znajdziemy plik pdf z datami wg kalendarza gregoriańskiego kiedy które  przejście graniczne może być zamknięte, bądź pracować w innych niż zwykle godzinach.  

Transport w Izraelu: W  szabat (piątek wieczór do soboty wieczór ) nie jeżdżą wszystkie pociągi i większość autobusów ( poniżej opisaliśmy wyjątek: to autobus 282 i arabski transport z Jerozolimy, o tym szczegółowo dalej).   W Jordanii większość autobusów nie jeździ w piątki. 

 

Jordania wiza :

Polacy potrzebują wizy do Jordanii. Na szczęście w praktyce oznacza to tylko tyle, że musimy zapłacić na granicy odpowiednią sumę pieniędzy za przybicie pieczątki wjazdowej. Ile, to już zależy od tego, którym przejściem wjeżdżamy i na jak długo . Oficjalna cena wynosi 40 JOD ale w momencie pisania tego tekstu na przejściach lądowych obowiązują zniżki . Ile to już zależy od tego którym przejściem wjeżdżamy i na jak długo Więcej informacji znajdziesz poniżej . Możliwe jest też kupienie Jordan Pass – co to jest i komu się opłaca napisaliśmy ww oddzielnym poście, który znajdziecie TUTAJ

 

Izrael – Jordania: pieczątki graniczne i jak ich uniknąć 

Pieczątki graniczne izraelskie ,a także wszelkie inne ślady waszej bytności w Izraelu (czyli np. pieczątki egipskie albo jordańskie z przejść granicznych z Izraelem) mogą być przyczyną tego, że nie zostaniecie wpuszczeni do sporej liczby krajów muzułmańskich. Podobno szczególnie  w Iranie i Libanie bardzo dokładnie sprawdzają paszporty.

Izrael, od pewnego czasu nie stempluje już paszportów, zamiast tego skanowana jest pierwsza strona naszego paszportu i automat wypluwa małą karteczkę, która zastępuje pieczątkę w paszporcie (nie zgubcie jej!). Niestety ten system nie działa jeszcze na wszystkich przejściach, które nas interesują. Jest na lotnisku Ben Guriona w Tel Avivie, przejściu w Eilacie i na granicy na Allenby Bridge. Nie ma go na lotnisku w Ovdzie i prawdopodobnie nie ma go też na Jordan River Border . Jak uniknąć pieczątek? W Ovdzie trzeba prosić o nie stemplowanie paszportu: dostaje się formularz do wypełnienia, na którym przybijana jest pieczątka wjazdowa:  EDIT: Od XI 2017 w Ovdzie i Jordan River też już skanują paszporty i dają karteczkę.

wiza do Izraela

Po stronie jordańskiej  postępujecie tak samo. Trzeba poprosić o specjalną karteczkę na której zostanie przybita pieczątka wjazdowa (Jordania wiza) i wyjazdowa:

wiza do Jordanii, formularz 

Kurs orientacyjny 37zł = 10$ =7 JOD = 35,5 NIS JOD = dinar jordański NIS – szekel izraelski

 

TABELA: Informacje praktyczne o przekraczaniu granicy izraelsko – jordańskiej:  (rozwinięcie opisowe tematu wiza Jordania poniżej )

 

Przejście graniczne

Sheikh Hussein Bridge / Nahar Hayarden (Jordan River Border)

The Allenby  /the King Hussein Bridge 

Wadi Araba border / Icchak Rabin Rabin (Eilat-Aqaba )

Queen Alia Airport (Amman) 

Standardowe godziny otwarcia

Niedziela – Czwartek – 7:00-20.30
Piątek i Sobota 8:30-18.30

Niedziela – Czwartek – 8:00-21.00/24.00
Piątek i Sobota 8:00-15.00/12.00

Niedziela – Czwartek – 6:30-20.00
Piątek i Sobota 8:00-20.00

Podatek wyjazdowy (opłata wyjazdowa ) z Izraela/ os

(+ prowizja ok 5 NIS/grupa)

100 NIS

174 NIS

100 NIS

Podatek wyjazdowy z Jordanii

Przy pobycie krótszym niż 3 noce/4 dni : 10 JOD

4 dni i dłużej : zwolnieni – być może tylko przy wyjeździe przez Aqabę

Wliczony w cenę biletu

Wiza jordańska na granicy

10/40 JOD

Nie można otrzymać

0/40/60 JOD

40 JOD

Poruszanie się między terminalami – koszty obowiązkowe

autobus :

do Jordanii :

5,5 NIS/os

do Izraela:

10 NIS lub 1.6 JOD/os

autobus :

7,5 JOD/os

+

bagaż 1,5 JOD

na piechotę

Koszy dojazdy do przejścia tam gdzie nie da się poruszać na piechotę

taxi z jordańskiej odprawy – do wyjścia z przejścia – 1,5 JOD

Najtańszy bus granica izraelska – Jerycho 13 NIS

taxi

Granica-Aqaba 10

JOD (za całą)

w drugą stronę ok 7 JOD

Czy trzeba prosić o pieczątkę izraelską na oddzielnej kartce

raczej tak

nie

nie

Czy trzeba prosić o pieczątkę jordańską na oddzielnej kartce

tak

nie

tak

 


Przejście graniczne  Ejlat – Aqaba  – Wadi Araba border / Icchak Rabin  border

Transport do/z granicy  po stronie izraelskiej  :

+ Lądując w Ovdzie można  skorzystać z usług :

https://eilatshuttle.com: Za 12$/1os zostaniecie dowiezieni z lotniska bezpośrednio   na przejście graniczne z Jordanią. W stronę powrotną zapłacicie także 12 $. Z tą samą firmą można też pojechać “bezpośrednio” do Aqaby  za 25$ . W praktyce dojedziecie  i tak tylko do granicy, którą przekroczycie na piechotę, a po drugiej stronie będzie czekał na was nowy bus. Ale ostrzegamy: w 2018 roku firma ta ma fatalną opinię wśród osób, które korzystały z ich usług, szczególnie w drodze powrotnej (z granicy na lotnisko w Ovdzie). Busy potrafią nie pojawić się na granicy i spanikowani klienci musza wziąć taksówkę, by zdążyć na samolot (cholernie drogą). 

Inne opcje :

Z lotniska w Ovdzie (Ejlat Ovda) dojeżdżamy za 21,5 NIS  do Ejlatu autobusem nr 282 (jeździ w szabat, czyli miejscową niedzielę ). Wysiadamy na Dworcu autobusowym w Ejlacie i wsiadamy do dowolnego autobusu  (niemal wszystkie  trzycyfrowe ) jadącego do przystanku Rabin Border Terminal/Rd90 . Cena biletu to 4,2  NIS. Od przystanku do granicy jest jeszcze ok 1,5 km na piechotę.

Aktualny rozkład i ceny  można sprawdzić tutaj. (Miasto wyjazdu i przyjazdu podajemy Ejlat. Przystanki Central Bus Station i Rabin Border Terminal/Rd90)

Z Ejlatu można też oczywiście  wziąć taksówkę za około 30 NIS do granicy w Aqabie.

My poszliśmy tam na piechotę – nie jest daleko  ok 1h  ;)).

Transport do/z granicy  po stronie  jordańskiej :

Niestety po stronie jordańskiej nie ma transportu publicznego , a oficjalnie nie można opuścić granicy na piechotę, ponieważ odcinek od przejścia granicznego do najbliższej głównej drogi to teren wojskowy.  Za bramą przejścia stoją taksówki, które za 10 JOD (dinarów jordańskich, jest to cena oficjalna ustalona przez rząd za CAŁĄ taksówkę) zawiozą was do centrum Aqaby lub w każde inne miejsce:

granica Aqaba Wadi Araba cennik taksówk

Ceny są zawyżone o ok 30 %,  ale że to monopoliści , negocjacje nie wchodzą w grę. Trzeba się raczej nieźle nagimnastykować żeby nie zapłacić więcej (od naszej dwójki chcieli na dzień dobry 18 JOD,  dopiero jak zagroziliśmy, że pójdziemy na posterunek policji turystycznej, który jest na granicy,  to okazało się, że możemy jechać za 10 ).  W drodze powrotnej z Aqaby działają już prawa wolnego rynku i można zbić cenę do 5-7 JOD . 

Przekracznie granicy: 

Przekraczanie nie jest zbyt skomplikowane , wystarczy iść do przodu, pokonując kolejne przeszkody ;). Idąc od strony izraelskiej pokazujemy najpierw paszport ochronie i wchodzimy na przejście graniczne. Następnie  w okienku płacimy podatek wyjazdowy z Izraela 100 NIS/os + opłata manipulacyjna 5NIS (niezależnie od ilości osób, czyli np za 2os 205 NIS, płaćcie razem, a nie każdy za siebie!). W zamian dostajemy małą karteczkę –  !. W tym samym okienku można wymienić zbędne szekle na dinary po mało korzystnym kursie. Potem podchodzimy do odprawy paszportowej. Otrzymujemy karteczkę wyjazdową z Izraela (nie ma pieczątek, patrz wyżej). Przechodzimy obok toalet (ostatnia okazja na dłuższym odcinku). Potem przez strefę wolnocłową. Za nią czeka Was ostatnia kontrola izraelską i bramka, w której skanujemy karteczkę opłaty podatku. Przechodzimy przez pas ziemi niczyjej. Po stronie jordańskiej  wchodzimy do budynku,  gdzie dokładnie jest opisane,  do którego okienka mamy iść, w zależności od tego czy mamy Jordan Pass czy nie:

 

przekraczanie granicy jordańskiej, wiza Jordania

Potem czytamy dalej: tzw. procedurę przekraczania granicy:

Wypełniamy”deklarację indywidualnego turysty“, tzn. dużą białą kartkę, na której przybijają nam pieczątkę:

wiza Jordania deklaracje

Nie wolno jej zgubić (Zabierają ją przy wyjeździe). Deklarujecie na niej, jak długo pozostaniecie w Jordanii .

Koszt wizy do Jordanii w Aqabie

W Aqabie Jordania wiza przyznawana jest  na 30  dni ( z możliwością przedłużenia ) i kosztuje :
Dla osób przyjeżdżających do Jordanii na :

min 2 noce/3dni  : 0 JD (decyduje data ze stempla granicznego)
krócej niż 2 noce/3dni  : 60 JD (płatne przy wyjeździe z Jordanii)
krócej niż 2 noce, ale mających potwierdzenie biletu z Petry : 40 JOD  (trzeba przybić pieczątkę w kasie w Petrze,  na kartce którą  otrzymaliście na granicy ) 
Osoby  wyjeżdżające Jordanii przez Aqabę, które były w Jordanii 3 noce (4 dni )  są zwolnione z podatku wyjazdowego (10 JOD ) UWAGA: jeśli ktoś ma Jordan Pass to obowiązują trochę inne reguły gry: jeśli nie spędzą one 3 nocy/4 dni w Jordanii, to przy wyjeździe zapłacą one 60 JOD + podatek wyjazdowy 10 JOD

W następnym okienku stemplują paszport . ALE jeśli poprosimy, to zamiast stempla w paszporcie wypełniamy zieloną karteczkę,  na której zostaje nam przybita pieczątka wjazdowa (czyli Jordania wiza: zdjęcie jej obu stron na początku posta). Jeszcze tylko kontrola przy bramie wyjściowej i koniec. 

W części jordańskiej przejścia jest kantor, ale kurs nie zachęca do wymiany większych sum za 20$ dostaliśmy 13, 5 JOD  (  kurs dinara  do dolara jest sztywny  i normalnie  dostaje się za  10$ = 7 JOD )

 

Przejście graniczne Sheikh Hussein Bridge / Nahar Hayarden (Jordan River Border

Transport  do/z  granicy:

W Izraelu trzeba dojechać do miejscowości Beit She’an.

Z Tel Avivu najprościej pociągiem za ok 40 NIS ,abo autobusem nr 843 za 35 NIS. 

Z Jerozolimy  autobusem nr  961 (943 i 966 jadą prawie godzinę dłużej  )  37,5NIS

Godziny odjazdu , czas przejazdu i  ceny:

Pociąg: link do strony tutaj 

Autobus Egged link do strony tutaj

Autobus inna firma, link do strony tutaj

Dalej (z miejscowości Beit She’an) bierzecie autobus/minibus  nr 16 linii Superbus  w kierunku Kfar Ruppin przez Maoz Chaim   (przystanek początkowy ma przy stacji kolejowej, a jeden z przystanków niedaleko miejsca, gdzie wysiada się z autobusów z Tel Avivu/ Jerozolimy ). Bilet kosztuje 6,90 NIS. Busy odjeżdżają o: 06:00, 07:20, 08:40, 12:45, 16:40 i 18:20. Podobno autobus jeździ od niedawna częściej, ale nie  udało się potwierdzić tej informacji. Nie mają w zwyczaju odpowiadać na FB, a stronę mają tylko po hebrajsku tutaj ). Autobus ten przejeżdża niedaleko granicy, nie ma tam oficjalnego przystanku trzeba poprosić kierowcę żeby się zatrzymał.

Druga opcja taxi , cena  25-50 NIS (za całą taksówkę)

Poruszanie się po granicy Sheikh Hussein Bridge / Nahar Hayarden (Jordan River Border)

Z terminalu izraelskiego trzeba pojechać autobusem do terminalu jordańskiego cena: 5,5 NIS . Nie można iść na piechotę  ( w drugą stronę  drożej 1,6 JOD//10NIS)

Po odprawie po stronie jordańskiej trzeba wziąć taksówkę,  żeby opuścić teren przejścia granicznego. Nie można iść na piechotę .  Powinien tam być oficjalny cennik tak jak w Aqabie ale z ostatnich doniesień z XII 2017 wynika że zniknął więc lepiej zapisać sobie ceny podane niżej. Ceny za całą taksówkę: 

+ do bramy  1,5 JOD ,  Irbid 22 JOD ,  Amman  Wschodni 45 JOD , Amman Zachodni 36 JOD , Amman lotnisko 57 JOD, Jerash 33 JOD , Salt 32 JOD , Ajloun 26 JOD , Morze Martwe 57 JOD , Petra 142 JOD

Przy głównej drodze na pewno kursują busy do Irbidu, ale niestety nie udało mi się ustalić nic więcej. Busy w Jordanii nie mają rozkładów .

Są też autobusy kilka razy w tygodniu  z Nazaretu do Ammanu za 80 NIS. Informacje znajdziecie tutaj.

Jadący w przeciwną stronę : np z Ammanu:

Bierzemy taksówkę z centrum na North (Tabarbour) Bus Station za 2 JOD (za całą ) albo servis taxi 1 JOD/os. Łapiemy autobus   do Irbidu 1,2 JOD/os . W Irbidzie przyjeżdżamy na dworzec ammański i musimy przedostać się na zachodni – jest autobus z jednego dworca na drugi 0,2JOD/os.  Tam trzeba znaleźć busa, który przejeżdża główną drogą obok przejścia granicznego i powiedzieć kierowcy, gdzie chcemy wysiąść. Cena  ok 1 JOD/os

Jordania wiza koszt: na tym przejściu kosztuje 10 JOD (jeśli zostajecie w Jordanii więcej niż dwa dni: nie jesteśmy na 100% pewni, że akurat minimum wynosi dwa dni, traktujcie tę informację jako “najprawdopodobniej” dwa dni) albo 40 JOD, jeśli zadeklarujecie krótszy pobyt niż te “dwa” dni

 

Przejście graniczne The Allenby  / The King Hussein Bridge 

Jordania nie traktuje tego przejścia jako granicy z Izraelem (Uznaje Zachodni Brzeg za część swojego terytorium). Dla nas, jako turystów,  ma to kilka ważnych konsekwencji :

+ Na tym przejściu nie można otrzymać wizy. Wjeżdżając tędy do Jordanii trzeba wyrobić wizę wcześniej w ambasadzie jordańskiej, np :w Berlinie , Tel-Avivie albo w przedstawicielstwie w Ramallah.  Ale uwaga ! w sieci można znaleźć kilka raportów od osób które wjechały tędy do Jordanii  w 2017. Bez wizy, posiadając tylko  Jordan Pass. Mimo, iż oficjalna strona JP twierdzi że nie ma takiej możliwości.

+ Jordańczycy nie wbijają tu pieczątek  wyjazdowych do paszportu

+ Wyjazd tym przejściem z Jordanii nie powoduje automatycznego wygaśnięcia wizy. Czyli jeśli w momencie wjazdu na Zachodni Brzeg Wasza wiza ważna była jeszcze np 14 dni zostaliście na  Zachodnim Brzegu, bądź w Izraelu  5 dni, to ciągle możecie wrócić do Jordanii na 9 dni.

 

Przekraczanie granicy w kierunku Jordania – Izrael na przejściu granicznym The Allenby/ King Hussein Bridge – Sprawdzone w praktyce informacje z 2019 roku:

 Tomek, jeden z członków naszej fejsbukowej grupy spędził w Jordanii trochę czasu i postanowili wybrać się do Izraela. Na moją prośbę wypisał, jak to zrobić i jakie są tego koszty. Poniżej relacja Tomka:

Jordania>Izrael>Jordania

Przelecieliśmy do Jordanii z córką. My wykupiliśmy Jordan Pass, córce, z racji tego, że nie miałaby korzyści z JP kupiliśmy normalną wizę [40JD] na lotnisku. Teoretycznie wiza jest jednokrotnego wjazdu (z JP lub bez niego).

Przejście graniczne The Allenby/King Hussein Bridge.

Kierunek do Izraela: Najpierw opłata wyjazdowa [10JD/os.], następnie opłata za autobus [23 JD za 3 os. + 2 bagaże pakowane do luku bagażowego]. Po stronie izraelskiej żadnych opłat. Bus do Jerozolimy: 42 ILS z Terminala.

Uwaga 1. W tą stronę nie można płacić za nic kartą.

Uwaga 2: Na przejściu w tą stronę nie ma bankomatu.

Uwaga 3 Nie wypłacajcie za dużo pieniędzy w Terminalu (choć to jest jedyna możliwość: Milgam Ltd) gdyż kurs i opłata prowizyjna jest paskarska. Przy wypłacie ok. 800 zł koszt opłaty wynosił 97 zł. Sprawdzałem specjalnie w banku i dzwoniłem na infolinię. Bank odpowiedział mi, że jest to opłata narzucona przez stronę Izraelską. Podczas wypłaty nie ma informacji o prowizji. Nie komentuje nawet tego.

Czas całego przejścia: ok. 1,25h
Kierunek do Jordanii: Najpierw opłata wyjazdowa [174 ILS/os.] później opłata za autobus: [23 JD za 3 os. + 2 bagaże pakowane do luku bagażowego].
Czas całego przejścia: ok. 1,5h

Informacje wspólne: Nikt nam nie zadawał żadnych pytań. Czas przejścia zależy od “trafienia” w moment zapełnienia autobusu. Na tym przejściu nie musieliśmy kupować żadnej dodatkowej wizy.

 

Dojazd do granicy

Od strony izraelskiej  :

+Jerozolima (Brama Damasceńska ) – przejście graniczne: żólte busy, cena ok 42 NIS/os  , + Jerycho – granica: autobus : 13 NIS/os

Raczej nie  da się od strony izraelskiej opuścić przejścia na piechotę!

Od strony jordańskiej :

+ Z Ammanu:  z dworca Tabarbour/North  Bus Terminal  shared taxi  ok 6 JOD/os lub autobusem firmy JETT na granicę : 10 JOD. JETT ma tylko jeden kurs  dziennie, rano , ale podobno jadąc nim  nie płaci się za  autobus między terminalami.

Terminale na granicy są od siebie oddalone  o ok 5 km . Nie można iść na piechotę , trzeba jechać autobusem .Cena :   7,5 JOD /os  + 1,5 JOD za każdy  bagaż  włożony do luku (opłaty za bagaż od Tomka nie pobrali) 

 

I na koniec dodatkowo:

Amman Queen Alia International Airport – wiza do Jordanii na lotnisku w Ammanie

Macie kilka opcji:

Jednokrotna wiza na lotnisku w Ammanie:

za  40 JOD oficjalnie niby na 2 miesiące (spójrzcie tutaj LINK)! Chociaż wiza na zdjęciu poniżej, którą w tym roku dostałą moja kumpela temu przeczy ;), bo jest tylko na miesiąc:

Jordania wiza, Amman

Po prostu po przylocie płacicie za wizę i ją dostajecie do paszportu. 

kupiliście wcześniej Jordan Pass, wówczas pokazujecie go i na jego podstawie dostajecie wizę do paszportu

darmowa wiza do Jordanii na lotnisku w Ammanie: 

po przylocie deklarujecie na lotnisku, że w ciągu 48 godzin dotrzecie do Aqaby i stawicie się tam w biurze specjalnej strefy ekonomicznej ASEZA. Powinniście otrzymać pieczątkę wjazdową do paszportu za darmo, mogą prosić o pokazanie zarezerwowanego noclegu w Aqabie (ale nie muszą). W biurze ASEZA (adres pod linkiem)) wypełniacie druk i tyle. Powinni go żądać przy wyjeździe z Jordanii, ale istnieje duża szansa, że nikt o to nawet nie zapyta

 

Jak dojechać z/do  Ammanu:

Sariyah Airport Express , duże żółte autobusy  ,  cena 3,2 JOD/os . Odjeżdżają na lotnisku z terminalu 2 i jadą przez centrum Ammanu aż do North Bus Station

taxi : ok 15 JOD

Jeszcze nie napisaliśmy tekstu, a już pojawiło się pytanie co się stanie, jeśli wjedziemy do Jordanii przez granicę w Aqabie, a wyjedziemy przez inne przejście graniczne. Jest o tym mowa w informacji na granicy (patrz punkt 8 na procedurze – zdjęcie powyżej: “w przypadku opuszczania Jordanii innym przejściem granicznym niż Aqaba, będą miały zastosowanie procedury danego przejścia granicznego”, co to oznacza w praktyce, niestety nie wiemy. Jeśli Wy wiecie, albo się dowiecie, prosimy dajcie nam znać 😉)  . W XII 2017  grupa która wjechała przez przejście Jordan River i wyjechała przez Aqabę nie zapłaciła podatku wyjazdowego. Byli w Jordanii 3noce/4dni.

 

Na mapie znajdziecie zaznaczone wszystkie miejsca opisane powyżej.

 

Jeśli macie jakieś pytania, albo byliście w Jordanii, macie jakieś informacje na temat wiza Jordania, przekraczanie granic, dojazdy i wiecie, że coś napisanego wyżej jest do poprawy, nie krępujcie się i piszcie proszę, w komentarzu. Razem ogarniemy ten bałagan 😉