Zapragnęli Norwegowie nowego budynku opery w Oslo. Stary był za mały, widowiska ograniczone. Rozpisano konkurs, na który przysłano ponad 200 projektów. Wybrano najlepszy: norweskiej pracowni Snohetta. Tej samej, która jest odpowiedzialna za stworzenie egipskiej Biblioteki Aleksandryjskiej. Krok po kroku, bardzo starannie wybudowano największy, jaki od ponad 700 lat powstał obiekt kulturalny. Budowa trwała  4 lata (2003-2007). Na uroczyste otwarcie norweskiej opery w 12 kwietnia 2008 roku pofatygował się sam król Norwegii Harald V, królowa Danii Małgorzata II, a także pełniąca wtedy funkcję prezydenta Finlandii Tarja Halonen. 

 

Opera w Oslo – architektoniczne cudo na styku morza i lądu

Opera w Oslo mimo, a może dzięki swojej prostocie to cudo. Z marmuru z Carrary (w takim rzeźbił Michał Anioł). Wpasowana w otoczenie, a jednocześnie nowoczesna, ekologiczna i wielofunkcyjna. Fundamenty budynku znajdują się poniżej poziomu morza (nawet do 16 m p.p.m.). W przeszklonych, wysokich na 15 metrów ścianach opery odbija się niebo i woda. Spadzisty dach i otoczenie budynku tworzą deptak, po którym można spacerować, przysiąść z książką z widokiem na fiord czy pojeździć na rolkach (chociaż to chyba jest zakazane). Przez szyby widać drewniane wnętrze – falującą ścianę, panele i inne elementy z drewna, które podobno wpływają na akustykę. Opera w Oslo ma sześć poziomów, z których jeden znajduje się pod ziemią (a raczej wodą). W audytorium głównych znajduje się żyrandol z prawie 6 tysięcy ręcznie robionych kryształów.

 
 
opera w Oslo, Norwegia

budynek Opery w Oslo, Norwegia

 

architektura norweska, opera, Oslo, Norwegia

 

architektura norweska, opera, Oslo, Norwegia

 

Opera w Oslo – nagrody

Budynek norweskiej opery w 2008 roku dostał główną nagrodę na Europejskim Festiwalu Kultury, a  w 2009 nagrodę im. Miesa van der Rohe za wkład w architekturę europejską. 

 

bryła opery w Oslo, Norwegia

 

opera w Oslo, Norwegia

 

opera w Oslo, Norwegia

 

opera w Oslo, Norwegia, widok z wody

Opera wyłania się z morza stając się deptakiem, który jednocześnie jest jej dachem, po którym wspinamy się na górę. Jest to miejsce do spacerowania, jazdy na rowerze czy deskorolce i opalania. Piknik? Żaden problem. Idealne miejsce na odpoczynek…
Więc odpoczywamy.

 

Opera w Oslo – zwiedzanie i informacje:

Opera w Oslo oferuje zwiedzanie budynku z przewodnikiem w języku angielskim i norweskim. Wycieczka taka trwa około 50 minut. W języku angielskim oprowadzanie odbywa się od poniedziałku do piątku i w niedzielę o godzinie 13.00, natomiast w soboty o godzinie 12.00. Cena biletu na zwiedzanie opery z przewodnikiem dla dorosłych to 100 koron norweskich

strona www opera w Oslo