Mogielica, Beskid Wyspowy

 

Niedaleko od Krakowa znajduje się morze wysp, czyli Beskid Wyspowy. Góry nie przytulają się tu do siebie, nie tworzą pasm, tylko każda sterczy sobie oddzielnie. Przez to, albo i dzięki temu każdą trzeba zdobywać oddzielnie i przy sporych różnicach wzniesień. Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielica – 1170 m n.p.m. Szczyt ten należy do Korony Gór Polski.

Korona Gór Polski, Mogielica, Beskid Wyspowy

 

Mogielica – legendy o górze

Każda góra ma swoją legendę. Mogielica ma ich nawet kilka. Co do samej nazwy szczytu to podobno jest to “góra mogił”, czyli Mogielica. W dawnych czasach górale okoliczni nie chcieli chować na swoich cmentarzach ludzi, którzy nie zmarli naturalnie. Wszystkich samobójców, topielców i tym podobnych wywożono na północny stok tej góry, gdzie natura czyniła z ich ciałami swoje. Z innej legendy Mogielica to podobno żona Łopienia, wielkoluda od którego oddziela ją przełęcz Rydza – Śmigłego (Łopień to góra po drugie stronie asfaltu). Inna legenda kusi poszukiwaczy skarbów: podobno spory kamień po zachodniej części szczytu służył za stół dla zbójników. Liczyli oni na nim zrabowane pieniądze. Skarb ten ukryli potem potem w Marszałkowej Studni, czyli w jaskini na polanie Poręba. Nakłonić do poszukiwań powinien Was fakt, że w XVIII wieku ukrywał się na Mogielicy beskidzki zbójnik Józef Baczyński, ze swoim kumplem Świstakiem. A że w każdej legendzie jest źdźbło prawdy, to i ta kasa może być prawdziwa …

 

Beskid Wyspowy, Mogielica

 

Wieża widokowa na Mogielicy 

Do 1980 roku na szczycie stała wieża triangulacyjna, z drabinkami, po których można było się wznieść ponad korony drzew. Jednak drewno zbutwiało i zawaliła się. Dopiero w 2008 roku otwarto nową wieżę widokową, ciągle ze stromymi schodkami, ale solidniejszą. Wieża widokowa na Mogielicy wysoka jest na 20 metrów, cztery kondygnacje i platformę widokową przykrytą daszkiem. Rozciąga się stąd panorama na Gorce, Beskid Sądecki, Tatry, Pieniny, Beskid Żywiecki i Wyspowy. Przynajmniej teoretycznie się rozciąga, bo nie odważyłam się wspiąć na nią. Poddałam się na drugiej kondygnacji.

 

polany pod Mogielicą

 

Korona Gór Polski – Mogielica – pętla szlakiem zielonym, żółtym i czerwonym

Na Przełęczy Rydza – Śmigłego nie ma jakiego konkretnego parkingu, ale w okolicach pomnika i dalej w głąb jest szeroka droga leśna, na której brzegu można zostawić samochód. Drogą szutrową startujemy w górę szlakiem zielonym na Mogielicę. Początkowo przez pole, potem wchodzimy w las. Wędrujemy ciągle drogą leśną i nabieramy wysokości. Podejście jest trochę strome, ale zdecydowanie łatwiejsze niż szlak żółty. Po drodze mijamy polanę Mocurka i Bajorzyska. Podejście robi się bardziej ostre, aż docieramy do Zbójnickiego Stołu, za którym już praktycznie widać wieżę na Mogielicy. Ze szczytu schodzimy najpierw na południowy-wschód szlakiem żółtym i zielonym. Kilkadziesiąt metrów od wieży, jeśli zejdziemy ze szlaku na prawo, znajdziemy punkt widokowy z krzyżem papieskim na Mogielicy, z dalekim pięknym widokiem. Potem szlak schodzi dosyć ostro w dół. Po deszczu niektóre odcinki mogą być bardzo śliskie. W końcu dochodzimy do typowo polskich zabudowań i do asfaltu. Asfalt to już szlak czerwony , skręcamy w lewo i wracamy do parkingu.

czas przejścia całej pętli: 3h 15 minut ,   

odległość do przejścia: 10, 6    km  , 

różnica wzniesień: pod górę  607 metrów, 625  metry w dół

 

Mogielica, Beskid Wyspowy

 

Mogielica – mapa naszej trasy

 

Inne opcje wejścia na Mogielicę: szlaki 

Szlak niebieski: Jurków – Mogielica: odległość: 5,2 km, czas przejścia: 2,25 h

Szlak niebieski: Szczawa-Bukówka – Mogielica: odległość 5,9 km, czas przejścia: 2,25 h

Szlak żółty: Przełęcz Przysłop Gorce – Mogielica: odległość 10,9 km, czas przejścia: 4 h

 

Korona Gór Polski – informacje: 

Potwierdzenie zdobycia góry do książeczki Korony Gór Polski: zdjęcie na szczycie, pieczątka , którą zamontowano na szczycie została skradziona/zgubiona 

 

Beskid Wyspowy, Mogielica, szlaki

 

Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?