Widzieliście brzydszy pomnik? Baba w hełmie? Czy co to miałoby być? Może i ona piękna nie była, ale na pewno też nie taka paskudna!

 
muzeum marii konopnickiej w żarnowcu

 

Lubię Konopnicką. Nie jako autorkę “O krasnoludkach i sierotce Marysi” czy “Naszej szkapy”, czy też cholernego “Mendla Gdańskiego” (ciekawe ilu z Was pamięta, gdzie dzieje się jego akcja?), ale jako kobietę, która żyła jak chciała. I dzięki temu jej biografia gra na nosach polskim pseudopatriotom, którzy z “Rotą” na ustach  czegoś tam chcą. I nie mogą pogodzić się z tym, że to postać nie dająca się opisać w czarno – białych kolorach. Co napisała, to napisała, większość jej rzeczy dziś trąci myszką, ale dzięki temu możemy zobaczyć sposób myślenia ludzi XIX-wiecznych, poznać mentalność i wartości tamtych czasów. A to jak żyła? To chyba jej sprawa?
Okazuje się, że niekoniecznie, że w ponad 100 lat po jej śmierci, w muzeum jej imienia, przewodniczka raz po raz podkreśla, iż to co się twierdzi o jej seksualności to nieprawda. Po co? Przecież nikt jej nie pyta?

 

Co Maria Konopnicka robiła w Żarnowcu na Podkarpaciu?

To może idźcie i zapytajcie 😉
Skąd się wzięła Konopnicka w małej miejscowości na Podkarpaciu? I dlaczego naród dał je coś w darze?
W 1902 roku Konopnicka obchodziła 25-lecie pracy pisarskiej, piękny jubileusz. Jej przyjaciółka Orzeszkowa wiedziała, iż podróżująca po Europie poetka marzy o jakimś kawałku własnej ziemi. Zawiązał się oczywiście szybko komiteciki jubileuszowe, które rozpoczęły zbiórkę pieniędzy i poszukiwanie miejsca, w którym ta zechciałaby zamieszkać. Typy były różne, podobno najbliżej było do zakupu willi  na Śląsku Cieszyńskim, w Wiśle. W ostatniej chwili sprawa przepadła i kupiono posiadłość z XVIII – wiecznym dworkiem w Żarnowcu. We wrześniu 1903 pisarka zamieszkała w tym miejscu wraz ze swoją przyjaciółka malarką Marią Dulębianką, zwaną “Pietrkiem”. Spędzały tu wiosny i lata aż do śmierci Konopnickiej w 1910 roku. Do 1943 majątkiem władały jej dwie córki Zofia Mickiewiczowa i Laura Pytlińska, potem był szpital wojskowy. Po wojnie Zofia powróciła do Żarnowca i tuż przed śmiercią podarowała majątek narodowi polskiemu (czyli oddała podarek darczyńcom ;)).

 

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu – zwiedzanie

 

I tak w 1957 roku utworzono  Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu na Podkarpaciu. Zwiedzać je możemy od 1960 roku, a od 1991 w dawnym spichlerzu (“Lamus”) urządzono bibliotekę i sale wystawowe.
W Lamusie znajdują się również kasy i tu rozpoczynamy zwiedzanie. W sporej sali na parterze znajdują się gabloty z książkami Konopnickiej, zdjęciami i różnymi pamiątkami po poetce. A wszystko to oglądamy przy dźwiękach “Roty” (przewodniczka zamaszystym ruchem włącza nam muzyczkę na magnetofonie;))

 

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
 
Żarnowiec, Maria Konopnicka, dzieła

 

Żarnowiec, Maria Konopnicka

 

Po obejrzeniu pamiątek o poetce przewodniczka zabiera nas do głównego dworku. Tu pachnie świeżo pastowanymi podłogami, na własne życzenie zakładamy muzealne kapcie (!)  (wspomnienia z dzieciństwa;)) i suniemy po pokojach, po których chadzały Konopnicka z Dulębianką:

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Podkarpackie

 

Żarnowiec, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Podkarpackie

 

Żarnowiec, Muzeum Marii Konopnickiej, Podkarpackie

 

kuchnia, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Podkarpackie

 

Wnętrza pełne są bibelotów z epoki pisarki, zdjęć i obrazów Dulębianki. A także różnorakich dowodów wielkości poetki i uwielbień od fanów i narodu. Lubiła ładne rzeczy, jak chociażby kufer – waliza marki Luis Vuitton! No kto może się posiadaniem takiej pochwalić?!

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Podkarpackie, waliza Vuitton

 

Spacer śladami Marii Konopnickiej po parku w Żarnowcu

 

Maria Konopnicka była kobietą jak na swoje czasy nowoczesną, mimo iż wyszła za mąż i urodziła ośmioro dzieci, to nieszczęśliwa w małżeństwie wyprowadziła się. Utrzymywała siebie i swoje potomstwo z pracy pisarskiej, miała czas na romanse i miłości, podróże po Europie. Nie przejmowała się opinią sobie współczesnych – była mało wierząca, a skandale z jej udziałem spowodowały, iż jej pogrzeb odbył się bez udziału duchowieństwa.
Wokół dworku znajduje się spory park, idealny na spacer śladami Konopnickiej😉

 

Żarnowiec, Muzeum Marii Konopnickiej, plan parku

 

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Podkarpackie



Muzeum Marii Konopnickiej, Żarnowiec – informacje praktyczne

adres: Żarnowiec 133

godziny otwarcia:
od 1 października – 30 kwietnia :
wtorek-piątek 9-15 (ostatnie wejście)
sobota – niedziela 10-15
od 1 maja do 30 września:
wtorek-piątek 9-16 (ostatnie wejście)
sobota – niedziela 10-16

ceny biletów:
dorośli 11 zł
dzieci 8 zł
w cenie biletu jest obowiązkowy przewodnik (zwiedzanie zaczyna się o pełnej godzinie)

strona www muzeum w Żarnowcu

Może wyczerpałam temat, może nie. Pytania, interpelacje, postulaty, sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach 🙂