Pasmo Klimczoka i Szyndzielni stoi po drugiej stronie doliny Żylicy zamykając Szczyrk w silnym objęciu. Grzbiety gór są tu dosyć płaskie, więc kiedy już się wygrzebiesz dostatecznie wysoko to wygrałeś.
Klimczok – legenda o dobrym zbójniku
Klimczok był podobno synem księżnej z Bielska Białej i bardzo przyzwoitym zbójnikiem. Łupił bogatych dawał biednym. A to czego nie rozdał trzymał w jaskini pod szczytem Trzy Kopce (1080 m n.p.m.) przez co miejscowi nazywają ją Jaskinią Klimczoka. Jest to druga co do długości jaskinia w całych polskich Karpatach fliszowych, ma ponad 1200 m. Tak samo jak Jaskinia Malinowska, i ta jest zjawiskiem osuwiskowym, ma mały otwór wejściowy i potrzebny jest sprzęt do jej zwiedzania. (1,2).
Szlaki na Klimczok i Szyndzielnię:
Szlak niebieski : Szczyrk (kolejno: ul. Górska, ul. Wrzosowa) – Sanktuarium na Górce – Podmagura – Siodło pod Klimczokiem – szlak czarny na Klimczok (1117m n.p.m.) – szlak żółty na Szyndzielnię (1028 m n.p.m) – szlak czerwony do Schroniska PTTK na Klimczoku – i w dół 🙂
Szlak biegnie przed Podmagurę, gęsto zamieszkaną, drogą którą wspinają się i ludzie i samochody. Trzeba uważać. Dopiero za ostatnimi domami (które odnoszę wrażenie sięgają prawie Siodła pod Klimczokiem). Teoretycznie droga w obie strony nie powinna nam zająć więcej niż 4 godziny (to zaledwie 10 km), ale powodzenia temu kto to zrobi. Mamy do pokonania 632 metry przewyższenia!
To stara pieczątka. Podobno od 2015 roku w chatce znajduje się nowa pieczątka z napisem “Trzy Kopce” (potwierdzenie do książeczki, jeśli ktoś zbiera pieczątki do odznaki „Śladami bielsko-bialskiego PTT” ). W chatce można się schronić przed niepogodą albo obejrzeć dziwny ogród z kamieniami z całego świata i butami turystycznymi, które wiele przeszły. Taki swoisty pomnik.
Na szczycie Klimczoka :
Z Siodła pod Kliczokiem jest 50 minut szlakiem na Szyndzielnię, wcześniej przed szczytem znajduje się Schronisko PTTK na Szyndzielni. Zbudowano je w 1897 roku, co powoduje że jest najstarszym schroniskiem w Beskidach. Użyto kamienia, architekturą nawiązuje do schronisk alpejskich, z charakterystyczną wieżyczką. W pokoju na wieży zamontowano stację meteorologiczną, na parterze była winiarnia, a nieopodal schroniska znajdowała się skocznia narciarska na której odbywały się zawody w skokach narciarskich. Również niedaleko był trzy kilometrowy tor saneczkowy. Dziś funkcjonuje tu nowa kolej gondolowa.
Przy dobrej pogodzie ze szlaku będziemy mieć widok na Skrzyczne 😉
Bibliografia:
(1) http://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/56,88025,20010111,zboj-ktory-mial-sie-urodzil-na-zamku,,1.html
(2) Mirosław J. Barański, Beskid Śląski. Przewodnik, Rewasz 2007
Informacje praktyczne:
strona www Schroniska na Klimczoku tutaj
strona www Schroniska na Szyndzielni tutaj
Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach 🙂
Brak komentarzy