Z cyklu: Dobre rady zawsze w cenie 🙂

karty członkowskie, zwiedzanie Anglii tanio

 

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zwiedzili wszystkiego, co oferuje nam nasza okolica, tak więc ofiarą naszych poczynań stało się wiele zamków, wieżyczek, domów obronnych, domów mieszkalnych, lasów i innych zwykłych czy niezwykłych miejsc. A wszystko to oczywiście przy założeniu wydania jak najmniejszej ilości pieniędzy (Nasi przyjaciele doskonale wiedzą o czym w tej chwili myślę:)).

I w ten oto sposób staliśmy się “członkami” czy też “przyjaciółmi” różnych organizacji funkcjonujących na Wyspach. I tak:
Dwie najważniejsze, czy też największe organizacje to English Heritage oraz National Trust.
Roczne członkostwo English Heritage dla dwóch osób kosztuje 85£ (cena biletu na osobę np. do Stonehenge to 8£, co oznacza że po 4-5 zabytkach zwraca nam się koszt karty, a zwiedzać można przez cały rok…), można oczywiście zaszaleć i wykupić członkostwo na całe życie za jedyne 1550£ dla dwóch osób, przy założeniu że się spędzi w tym kraju resztę swojego czasu:).
National Trust jest droższy. Łączone członkostwo dla dwóch osób to wydatek 92£, oczywiście też z tzw. szybką stopą zwrotu (tak szybko się zwróci. jak szybko coś zwiedzisz).
Odkryliśmy, że istnieje jeszcze tańsza alternatywa dla szczęśliwych posiadaczy adresu w Wielkiej Brytanii. Otóż można wykupić kartę członkowską Bermuda National Trust za około 30£. Bermudy jako terytorium zależne Wielkiej Brytanii i wynegocjowanej zapewne umowie, pozwalają na darmowe wejścia po okazaniu karty członkowskiej do zabytków, które należą lub którymi opiekuje się National Trust.
Organizacji czy stowarzyszeń tego typu w Wielkiej Brytanii jest mnóstwo, tak iż trudno je zliczyć, dlatego warto zanim się gdzieś wybierzecie, trzeba trochę poszukać w internecie, bo można sporo zaoszczędzić…

Kilka przydatnych linków :

English Heritage
http://www.english-heritage.org.uk/

National Trust
http://www.nationaltrust.org.uk/

Historic Houses Association
http://www.hha.org.uk/

Bermuda National Trust
http://www.bnt.bm/

Historic Royal Palaces
http://www.hrp.org.uk/SupportUs/Membership/