Grace Darling (1815-1842), miejscowa legenda i bohaterka wybrzeża, jest ważnym punktem programu na trasie turystycznej Brytyjczyków, rozkoszujących się własnym krajem.. W jej muzeum jest zazwyczaj tłoczno, a niektóre rankingi pozycjonują je wyżej od zamku znajdującego się w tej samej miejscowości. Bamburgh jest miejscem jej urodzenia i śmierci, tu jej rodzina spędziła sporą część swojego życia.
W Polsce mogłaby być święta patronką ratowników morskich… Skąd ta sława kobiety w łódce ?

Legenda Grace Darling i początki ratownictwa

Grace Darling

Grace Horsley Darling rodziła się 24 listopada 1815 roku o 8 rano, w małym wiejskim domku, obecnie znajdującym się przy Radcliffe Road w Bamburgh, jako siódme dziecko Williama i Thomasin Darling (ostatecznie mieli 9 dzieci). Jej ojciec był latarnikiem, a jej samej sławę przyniósł współudział w uratowaniu rozbitków ze statku Forfarshire. A było to podobno tak :
Ojciec był wówczas latarnikiem na jednej z wysp Farne Islands u wybrzeży Anglii, gdzie mieszkał z rodziną w Longstone Lighthouse. I z okna tegoż budynku, Grace, 7 września 1838 roku, wypatrzyła statek, który rozbił się o skały podczas sztormu. obudziła ojca i razem ruszyli na ratunek rozbitkom w małej otwartej łodzi z wiosłami, ponieważ z powodu pogody użycie innej nie było możliwe. Kiedy ojciec musiał wskoczyć do wody by wyciągać z niej ludzi, ona sama bohatersko (!) wiosłowała. Uratowali 9 osób, którymi Grace i jej matka opiekowali się później w latarni. Fama o jej bohaterskiej postawie szybko się rozniosła i uczyniła z niej bohaterkę. Powstaniu legendy pomogła również jej przedwczesna śmierć. Zmarła na gruźlicę cztery lata po akcji ratowniczej, w 1842 roku, mając zaledwie 27 lat.
W Bamburgh znajduje się muzeum poświęcone jej osobie oraz szlak prowadzący do miejsc, z którymi było związane jej życie.

 

Grace Darling Museum w Bamburgh

 

Grace Darling Museum (darmowe wejście), którym obecnie opiekuje się Royal National Lifeboat Institution (RNLI), zilustrowane zostało życie Grace w latarni  oraz historię jej bohaterskiego czynu, obrazy, listy, przedmioty, wizualizacje, jak przystało muzeum biograficznemu. Ponadto z muzeum możemy wziąć darmową ulotkę z mapką szlaku wytyczonego po miasteczku, tak by odwiedzić miejsca związane z jej życiem.

 

Szlak Grace Darling w Bamburgh:

Niezbędna mapka:)

 

Bamburgh, szlak Grace Darling

 

Bamburgh mapa

 

Dom jej przyjścia na świat:

szlak Grace Darling, Bamburgh

 

Rodzinny grobowiec na cmentarzu w Bamburgh :

szlak Grace Darling, Bamburgh

 

Pomnik nagrobny samej Grace :

szlak Grace Darling, Bamburgh

 

Oryginalna figura z pomnika nagrobnego w kościele przy którym znajduje się cmentarz (St Aidan’s Church):

 

szlak Grace Darling, Bamburgh

 

Dom, w którym rodzina Darlingów mieszkała po przejściu ojca-latarnika na emeryturę:

szlak Grace Darling, Bamburgh

 

Dom, w którym Grace zmarła:

szlak Grace Darling, Bamburgh

 

Hotel Victoria, dom w którym 4 dni po rozbiciu się statku, odbyła się rozprawa, w wyniku której uznano kapitana oraz załogę statku za winnych śmierci 45 osób :

 

szlak Grace Darling, Bamburgh

 

Z zamku Bamburgh wypatrzono wrak statku i zawiadomiono łodzie ratunkowe, które jednak przybyły już po bohaterskiej akcji Grace …

 

szlak Grace Darling, Bamburgh

Legenda trwa, a gwizdy brytyjskiego rocka opowiadają jej historię śpiewają o niej pieśni, posłuchajcie 🙂
The Strawbs

Jeśli dotarliście aż tutaj, to znaczy że jesteście niesamowicie zdeterminowani i wytrwali, więc może zechcecie odpowiedzieć na pytanie: ile w naszym kochanym kraju mamy podobnych życiorysów osób, które uratowały dziesiątki, czy setki osób i nie mają ani jednego pomnika czy choćby wspomnienia, a złamanych samolotów to potrafimy na pęczki