Rzym, Włochy, zwiedzanie

 

Zazwyczaj jeśli jesteśmy w jakimś mieście pierwszy raz to zaczynamy od centralnego placu zwanego rynkiem (jeśli oczywiście go ma:)). Tak też przydarzyło się i w Rzymie mnie. Tyle że był to rynek starożytny, nie jeden, nikt tam obecnie nie handlował ani nie uprawiał polityki, i trzeba było kupić bilet. Forum starożytnego Rzymu było centrum życia handlowego, gospodarczego i politycznego, gdzie największymi budowlami były bazyliki służące handlowi, giełdzie i procesom sądowym. Wyobraźmy sobie ten tłok i gwar:)

 

Forum starożytnego Rzumu – Forum Romanum

Forum Romanum, starożytny Rzym, zabytki

 

Trudne? Po lewej stronie budynek Kurii, czyli siedziba rzymskiego senatu z III wieku (zrekonstruowana w 1937 roku co ułatwia nam wyobrażanie sobie). Wchodząc do tego budynku warto klasnąć i posłuchać wspaniałej akustyki (jeśli ówcześni Rzymianie byli równie kłótliwi i głupi co współcześni politycy to harmider musiał być nie do zniesienia). Ledwie wyrastające ścianki po prawej to Basilica Aemilia, olbrzymia sala spotkań rozebrana już w V wieku (ciekawe co tak wkurzyło zarządcę, że zlikwidował budynek?). Poukładane w rzędy kolumienki, a raczej ich resztki to oczywiście Basilica Iulia, wybudowana na rozkaz Juliusza Cezara budowla służyła za salę rozpraw sądowych. Cóż, chyba wiele sądów współcześnie chętnie zobaczylibyśmy w tym stanie… Ale chodźmy się pomodlić:

Forum Romanum, Rzym
 

 

Via Sacra i religijne procesje w życiu starożytnych Rzymian

 

Via Sacra czyli święta droga służyła starożytnym procesjom religijnym, być może ze Świątyni Saturna:

 

Via Sacra, zabytki starożytnego Rzymu

 

To oczywiście te osiem kolumienek na lewym krańcu zdjęcia:). Via Sacra służyła też pochodom triumfalnym, po których pozostały łuki triumfalne, jak ten Septymiusza Sewera widoczny w prawej części zdjęcia lub piękny Łuk Tytusa:

 

starożytny Rzym, łuk Tytusa, Forum Romanum

 

Jeszcze możemy skoczyć po ogień do Westalek, do ich domu lub świątyni:

 

starożytny Rzym, zabytki, zwiedzanie

 

Albo przerazić się rozmachem budowlanym starożytnych:

starożytny Rzym, zabytki, zwiedzanie

 

Można też posiedzieć grzebiąc w zapomnianych pokładach szkolnej wiedzy szukając odpowiedzi na pytanie: jaki to porządek architektoniczny prezentuje ta kolumna?

 

starożytny Rzym, architektura

 

Godzina lub dwie bez pomocy google? 🙂
Po pracy – czas na zabawę. Chodźmy więc zobaczyć co grają w Koloseum.

 

Koloseum – amfiteatr rzymski a igrzyska z Quo vadis Sienkiewicza

Koloseum Rzym Włochy, starożytny Rzym zwiedzanie, zabytki

 

Budowę tego największego amfiteatr Rzymu zadysponował cesarz Wespazjan w 72 roku na miejscu sztucznego jeziora należącego do Domus Aurea (rezydencji Nerona) jako dar cesarza dla ludu (sfinansował go z łupów zdobytych podczas swojej niedawnej wyprawy do Jerozolimy). 8 lat później już nowy cesarz Tytus uczcił zakończenie prac urządzając igrzyska trwające 100 dni bez przerwy podczas których zginęło 20 tysięcy ludzi i 9 tysięcy zwierząt. Wstęp był wolny dla ludzi ze wszystkich warstw społecznych. Był to bardzo dobrze zaprojektowany budynek – 80 arkadowych wejść pozwalało na sprawne wpuszczenie 73 000 osób. Wygląd dzisiejszy budynku jest wynikiem rozbiórek prowadzonych przez papieży budujących z kamieni Koloseum swoje nowe chrześcijańskie miasto.

 

Koloseum Rzym Włochy, starożytny Rzym zwiedzanie, zabytki

 

Koloseum Rzym Włochy, starożytny Rzym zwiedzanie, zabytki
 
Koloseum Rzym Włochy, starożytny Rzym zwiedzanie, zabytki

 

Trochę sztuki znudzonych oczekiwaniem na gladiatorów artystów:

 

Koloseum Rzym Włochy, starożytny Rzym zwiedzanie, zabytki

 

Wzgórze Palatyn, wyścigi i założenie Rzymu

 

W sumie mamy sporo gotówki więc skoczymy na Palatyn wyścigi. Mijamy pałac Dioklecjana zerkając na miejsce gdzie Romulus założył miasto w 753 p.n.e. i jesteśmy na stadionie:

 

Palatyn, Rzym, Włochy

 

I stawiamy na rydwan  z powożącym w czerwonej koszulce:)…. Wygraliśmy! Dlatego wracamy wieczorem do Koloseum na imprezę…

 

Koloseum Rzym Włochy, starożytny Rzym zwiedzanie, zabytki

 

Koloseum bilety: cena, bilet łączony i Roma Pass

Do wszystkich powyższych trzech miejsc można kupić bilet łączony za 26 euro (aktualne ceny sprawdzicie tutaj), najlepiej zacząć od Forum Romanum (brak kolejek do kas biletowych – w Koloseum nawet poza sezonem gigantyczne), można zwiedzać pojedyncze obiekty.
Karta zniżkowa do rzymskich muzeów Roma Pass tutaj

 

Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?