Dziś poleję wodę 🙂 Ale tą ładną. Płynącą, cieknącą i szumiącą na każdym kroku w Rzymie. Czy to środek lata, czy też pełnia zimy w Rzymie się leje. I to nie tylko z nieba… Większość placów i uliczek, ogrodów ma swoje źródełka. Strumyki ujarzmione naczyniem i jego architekturą tak, by nie ciekło zwyczajnie w zgodzie z grawitacją. Już starożytni wiedzieli, że jest to jeden z lepszych sposobów na upamiętnienie swojego imienia. Nie trzeba mieć aż tak dużo pieniędzy, by zaraz fundować pałace. Wystarczy trochę betonu, dobry artysta i rurka z wodą. I już. Mamy swój pomnik. Tyle, że dzięki swej użyteczności latem istnieje spora szansa, że go nie zburzą. Że postoi długo. Dlatego w Rzymie mokro. I zarazem pięknie.

 

Fontana di Trevi w Rzymie – chcesz tu wrócić? Wrzuć monetę!

Najbardziej rozpoznawalną rzymską fontanną jest Fontana di Trevi, zaprojektowana przez Nicola Salviego ukończona w 1762 roku. Postaciami centralnymi są Neptun i dwa trytony. Jeden z nich próbuje okiełznać konia morskiego, przy drugim stoi już uległe zwierzę. W ten sposób artysta wyraził dwa stany morza: spokojne i sztormowe. Podobno w miejscu w którym znajduje się fontanna w 19 roku p.n.e. było ujęcie wody dla akweduktu Aqua Virgo (Jeden z reliefów ukazuje dziewczynkę wskazującą na źródło wody).

 

Fontana di Trevi, Rzym, Włochy

 

Fontana di Trevi, Rzym, Włochy
Di Trevi w świetle dziennym

Fontana di Trevi, Rzym, Włochy
Fontanna wieczorem

Legenda głosi iż wrzucenie monety do fontanny zapewnia w przyszłości powrót do Rzymu. Dlatego też tłumy codziennie wrzucają pieniążki do wody wypowiadając życzenie powrotu. Wieść gminna niesie, iż przez Roberta Cevelette’go w chwili obecnej miejsce to jest strzeżone przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Czym się przysłużył? Otóż będąc bezdomnym bezrobotnym codziennie przez 34 lata przez 15 minut wybierał z fontanny monety, przydarzyło mu się nawet 666 euro dniówki. Natomiast oficjalne czyszczenie fontanny z pieniędzy na rzecz Caritasu,odbywające się raz w tygodniu przynosiło dużo mniejsze dochody. Kiedy odkryto jego działalność zamontowano kamery i zakazano wchodzenia do wody 🙂 Cóż. A takie piękne sceny filmowe kręcono w tym miejscu… Wystąpiła na przykład w filmie La dolce vita, Federico Felliniego i w filmie Trzy monety w fontannie Jeana Negulesco.

 

Rzymska Piazza Navona i jej fontanny

 

Fontana di Trevi to całe szczęście nie jedyna fontanna w mieście. Dla mniej bardziej urokliwym miejscem jest Piazza Navona. Fundamentami budynków otaczających wydłużony owal tego placu są ruiny trybun ogromnego Stadionu Domicjana.

 

Rzym, Piazza Navona

 

Centralne jego miejsce zajmuje Fontana dei Quattro Fiumi czyli Fontanna Czterech Rzek. Budowę według projektu Berniniego zakończono w 1651 roku sfinansowano z podatków nałożonych na chleb i inne artykuły pierwszej potrzeby. Kamienna kompozycja podtrzymuje obelisk pochodzący z Cyrku Maksencjusza na Via Appia. Cztery rzeźby olbrzymów reprezentują wielkie rzeki: Ganges, Dunaj, Nil i La Platę z czterech znanych wówczas kontynentów…

 

Fontanna Czterech Rzek, Rzym, Włochy, Piazza Navona

 

Fontanna Czterech Rzek, Rzym, Włochy, Piazza Navona

 

Zasłonięta głowa Nilu ma wyrażać tajemnicę otaczającą źródła rzeki, legenda jednak mówi, iż woal oznacza niesmak i odrazę w stosunku do pobliskiego kościoła Sant’Agnese in Agone, wzniesionego przez Borrominiego, rywala Berniniego. Także postać La Platy, pochylona, ze wzniesionym ramieniem miała oznaczać lęk przez zawaleniem się kościoła… Nie jest to prawda niestety, gdyż Fontanna Czterech Rzek powstała przed postawieniem kościoła 🙂
W południowej części tego placu znajduje się Fontana del Moro (Maura), której centralną rzeźbę Bernini wykonał osobiście, kunszt pracy widoczny jest gołym okiem nawet dla takiego amatora jak ja:

 

Fontana del Moro, Rzym
 

 

Przedstawia Etiopczyka walczącego z delfinem. Natomiast w części północnej stoi Fontana di Nettuno (Fontanna Neptuna):

 

Fontana di Nettuno, Rzym

 

Fontana di Nettuno, Rzym, Włochy

 

Tu z kolei Neptun walczy z ośmiornicą… Ale chodźmy już z tego rzymskiego Montmartre 🙂
W bocznej uliczce degli Straderari wprawne oko dostrzeże mały wodotrysk z 1927 roku zwany Fontanną Ksiąg:

 

fontanny rzymskie

 

Głowa jelenia to symbol dzielnicy Sant’Eustachio, zaś książki przypominają, iż niedaleko mieścił się uniwersytet.

Panteon w Rzymie i jego fontanna

Rzut beretem stąd jest Panteon i jego fontanna z 1578 roku autorstwa Giacomo della Porta. 

Rzym, Panteon, fontanna

 

Schody Hiszpańskie i fontanna w kształcie łodzi

Przy innych hicie turystycznym Rzymu – Schodach Hiszpańskich- znajdujemy łódź na wodzie i pełną wody:

 

Fontana della Barcaccia, Rzym, Włochy, Schody Hiszpańskie
 

To Fontana della Barcaccia, której głównym motywem jest barcaccia, czyli stara bezużyteczna łódź, zanurzona do połowy w płytkim basenie. Według legendy ma ona przypominać o powodzi z 1598 roku, która podobno przyniosła na plac małą rybacką łódkę dryfującą tu kilka dni. Ponoć wyglądało to tak uroczo, że postanowiono upamiętnić to zdarzenie właśnie w postaci fontanny. W chwili obecnej przykrywają ją urocze rusztowania:)
Dalej. Na Piazza Barberini znajdziemy wspaniałe dzieło Berniniego (a jakże, znów on, można by go nazwać specjalistą od fontann) – Fontanna del Tritone, przedstawiająca morskiego trytona (grecki bóg morski) dmącego w muszlę:

 

Rzym, fontanny, Włochy, małe dzieła sztuki

 

Mniej znane, ale równie piękne fontanny Rzymu, czyli slow travel po raz drugi

No dobra, niemal każdy kamień plujący wodą w tym mieście wygląda niesamowicie. Szybki przegląd:

Rzym, fontanny, Włochy, małe dzieła sztuki

 

Rzym, fontanny, Włochy, małe dzieła sztuki

 

Rzym, fontanny, Włochy, małe dzieła sztuki

 

Rzym, fontanny, Włochy, małe dzieła sztuki

 

Rzym, fontanny, Włochy, małe dzieła sztuki

 

Rzym, fontanny, Włochy, małe dzieła sztuki

 

Rzym, fontanny, Włochy, małe dzieła sztuki

 

Nosale, czyli darmowe ujęcia wody pitnej w Rzymie

 

A najważniejsza informacja to to, iż co prawda woda w fontannach jest niezdatna do picia, to istnieją w całym mieście tzw. nosale: ujęcia wody pitnej, które wyglądają tak:

 

fontanny rzymskie, darmowa woda pitna Rzym

Więc idźcie, zwiedzajcie mniej znane atrakcje Rzymu i pijcie…

 

Pytania, interpelacje, postulaty, sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?