W pierwszej chwili pewnie uznacie, że  ponad dwumilionowy Amman, stolica Jordanii, to najbardziej chaotyczne miasto jakie widzieliście do tej pory. Nieprawda. Nie jest aż tak źle. Zobaczycie w swoim życiu jeszcze więcej większych, brzydszych, brudniejszych i z większym bałaganem miejscówek. Może Wam przemknąć przez głowę, że nie ma tam niczego, co warto by zobaczyć. Nie jest to prawdą. Może nie zachęcam Was, żebyście się od razu rzucili na kupowanie biletów do Ammanu, ale będąc w Jordanii, warto tam na chwilkę zajrzeć. 

 Amman, Jordanki

 

Amman – krótka historia miasta uchodźców

Amman ma dość długą historię istnienia, chociaż trudno ją znaleźć wśród dzisiejszych zabudowań. . Na Wzgórzu Cytadeli już 2 tysiące lat p.n.e. istniało miasto. 800 lat później Amman był stolicą plemienia Amonitów, którzy najpierw przyjaźnili się z królem Dawidem, a potem z nim walczyli (być może miał na to wpływ rabunek cennego klejnotu ze świątyni ;)). W VI wieku p.n.e. natomiast uniknęli zniszczenia, bo się miasto poddało Nabuchodonozorowi bez walki. Na początku naszej ery miasto włączono do Dekapolis, związku politycznego, kulturalnego i handlowego dziesięciu miast z terenów dzisiejszej północnej Jordanii i południowej Syrii (ale o Dekapolis kiedy indziej).  Wtedy to miasto to zostało Filadelfią (Philadelpia). Po podboju arabskim w 635 roku miasto zaczęło powoli umierać (wtedy tez powróciło do swojej poprzedniej nazwy “Ammon”), a za Turcji osmańskiej w 1516 roku Amman opustoszał całkowicie. Uratowali go uchodźcy z kaukaskiej Rosji: Czerkiesi. Władze tureckie pozwoliły im się tu osiedlić około 1880 roku. I taka własnie czerkieska około 6 tysięczna wieś została po I wojnie światowej stolicą Transjordanii. A potem, po II wojnie  znowu uchodźcy, tym razem Palestyńczycy z Izraela, przyczynili się do rozrostu Ammanu. I do zniszczenia historycznych pozostałości po dawnej Filadelfii. Dziś większość mieszkańców stolicy Jordanii to Palestyńczycy. 

 

Amman – co warto zobaczyć ?

1. Cytadela na Dżabal al – Qala’at

Pozostałości po stolicy Amonitów: kamienny postument i kilka samotnych kolumn z rzymskiej świątyni Herkulesa, ruiny pałacu Amajjadów z VII lub VIII wieku, sporo innych kamieni i Jordańskie Muzeum Archeologiczne. Tak naprawdę wart zobaczenia jest … widok ze wzgórza na blokowiska jordańskiej stolicy i na teatr w dole!

Bilet wspólny 3 JOD (Amman Citadel + Jordan Archaeological Museum), strona www tutaj

 

widok na Amman z Cytadeli

 

2. Teatr rzymski 

Zrekonstruowany, ale wywiera odpowiednie wrażenie: wbudowany w zbocze wzgórza, ma 6 tysięcy miejsc; widownię dzielono według klasy: rzędy dla arystokracji, dla wojskowych i dla plebsu. W bocznych częściach teatru znajdują się dwa muzea: po jednej stronie Muzeum Folkloru Jordańskiego, po drugiej Muzeum Tradycji Ludowych. Z boku znajduje się jeszcze Odeon. W muzeach sporo gadżetów etnograficznych: najpiękniejsze są stroje ludowe i arabska misternie wykonana biżuteria. No i jeszcze wyposażenie domów. Warto zajrzeć, by poznać historię, kulturę i zwyczaje Beduinów. Polecamy, chociaż nie jesteśmy w tym temacie obiektywni, bo przynajmniej ja (Kaśka) odwiedzam każde muzeum etnograficzne i skansen ma mojej drodze 😉

Bilet wspólny  2 JOD (Teatr/Roman Theater + Muzea)

Amman, teatr rzymski

 

3. Downtown (Śródmieście):

Warto pospacerować po targu (i tu zrobić zakupy), zjeść w kultowej restauracji Hashem’s (jednej z najstarszych w śródmieściu), dać się nagabywać sprzedawcom perfum (na Bliskim Wschodzie kochają piękne zapachy ) czy napić się araku.

 

targowisko, Amman, Jordania

 

3. Rainbow Street (Abu Bakr as Siddeeq), Amman:

Z Downtown trzeba wyjść schodami i uliczkami na Wzgórze Amman (Dżabal Amman). dzielnica pełna willi z białego i różowego kamienia głównie wybudowanych pomiędzy 1927 a 1948 rokiem przez zamożnych Ammańczyków (łącznie z rodziną królewską). Sama Rainbow Street to bardzo hipsterska uliczka, pełna mniej i bardziej klimatycznych knajpek, lodziarni z tradycją i kultowych falafeli. Polecamy spacer późnym wieczorem, by podpatrzeć jak się bawi jordańska bogata młodzież.

 

Amman, schody, Rainbow Street

 

4. Meczety (masjid) w Ammanie:

a) Grand All – Husseini Masjid: wybudowany w 1924 roku przez króla Abdullaha I na miejscu starożytnego meczetu. Wstęp do środka tylko dla muzułmanów.

b) Masjid Abu Darweesh z 1962 roku, oryginalny w kolorach i budowie, niestety też tylko dla muzułmanów 

c) Masjid King Abdullah, zwany też Błękitnym Meczetem, z 1989 roku. Wybudował go król Hussejn ku pamięci swego królewskiego dziadka. Jest ogromny, w środku może pomieścić 7000 wiernych, a na dziedzińcu zmieści się dodatkowe 3000 osób. Jest tu też sala kobieca na 500 osób i loża królewska. Wrażenie potęguje niebieska kopuła o średnicy 35 metrów nad salą modlitewną. Znajduje się tu też małe muzeum z pamiątkami po królu i z makietami meczetów.

bilet 2 JOD

DO TEGO MECZETU MOGĄ WEJŚĆ WSZYSCY! Jest szatnia dla kobiet ze strojami zakrywającymi całe ciało, które trzeba ubrać. 

Błękitny meczet, Amman, Jordania

 

Meczet Króla Abdullaha, Amman, Jordania, atrakcje

 

5. The Royal Automobile Museum:

Muzeum znajduje się w bogatej zachodniej części miasta (w tej części stolicy znajdują się budynki rządowe, drogie hotele, ulica milionerów Al-Qahera, Mecca Mall). Wybudował je Król Abdullah II ku pamięci swego ojca Króla Hussejna, który był miłośnikiem motoryzacji i to w sumie on zgromadził kolekcję znajdującą się w muzeum.

Zamknięte we wtorki i święta, w pozostałe dni czynne 10-19, bilet wstępu dla zagranicznych turystów kosztuje 3 JOD, dzieci poniżej 12 roku życia 1 JOD

strona www tutaj

Jak dojechać:  

Z Downtown  autobusem 443 (0,4  JOD ) albo taksówką ok 3/4 JOD 

The Royal Automobile Museum, Amman

 

6. Jordan Hejaz Railway, czyli kolej hidżaska.

W tygodniu można zwiedzić fajne muzeum kolejnictwa znajdujące się na stacji kolejowej a także wejść do hali napraw lokomotyw itp. Wszystko to z przewodnikiem – pracownikiem kolei. W weekend można spędzić uroczy dzień na przejażdżce koleją z tejże stacji w Ammanie do stacji przy lotnisku. Tam pociąg stoi, miejscowi urządzają sobie piknik, a potem następuje powrót do miasta. Bardzo polecamy (oddzielny post z relacją z przejażdżki jordańską koleją powstanie wkrótce).

 

atrakcje Ammanu, kolej hidżaska

 

Zwiedzanie muzeum – bilet wstępu 2JOD – możliwe tylko w tygodniu , wycieczka pociągiem kosztuje 4 JOD od osoby – ale tylko w weekend po wcześniejszej rezerwacji, najlepiej prze FB strona www  tutaj (my rezerwowaliśmy prze FB, sprawna komunikacja)

Jak dojechać : TAXI ok 2 JOD 

muzeum kolejnictwa, Amman

 

7. Carakale Brewing

Pierwszy mikrobrowar w Jordanii założony w 2009 roku . Można go zwiedzać: czwartek-sobota o godzinie 18. Cena 25 JD za 45 minutową wycieczkę i 3 pinty piwa, strona www tutaj .  

Jak dojechać:

Bezpośrenio do browaru  z Ammanu da się dojechać tylko taksówką, cena ok 6 JOD

 

Atrakcje Ammanu, te wymienione powyżej, jak i inne, zaznaczyliśmy na mapie na końcu. Po rozwinięciu (kliknięciu w strzałkę) rozwinie się menu, w którym opisaliśmy zaznaczone punktu na mapie, z informacjami praktycznymi i linkami do ich stron www (jeśli takie posiadają). Informacje o tym, jak się poruszać po mieście i okolicach podajemy w poście tutaj

 

Amman – informacje i mapa atrakcji:

Polecamy również nasz kompletny przewodnik po Jordanii online.

 

Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?