Stolica Jordanii to Amman, ponad 2 milionowe miasto. I nie, nie jest to najbrzydsze miasto na świecie, jak twierdzą niektórzy. Użyłabym bardziej słowa: nijakie. Ale jeśli zdecydujecie się tu przyjechać to znajdziecie parę zaułków wartych zobaczenia. Ale o tym napiszemy oddzielny tekst. Amman, jak każde większe miasto Bliskiego Wschodu na początku zaskoczy Was hałasem, bałaganem i ilością samochodów z szalonymi kierowcami w środku. I nadgorliwością taksówkarzy. Dlatego dobrze przed przyjazdem do stolicy Jordanii przyjrzeć się mapie tego miasta oraz przeczytać informacje na temat tego jak poruszać się po mieście komunikacją publiczną zawarte w naszym poście. Zapraszamy!

 

stolica Jordanii Amman Jordania

 

Stolica Jordanii Amman – plan miasta: orientacja na mapie Ammanu :

Turystyczne centrum to tzw. downtown (tak, Jordańczycy tak z amerykańska określają centrum swojej stolicy), w jego okolicy leży większość zabytków Ammanu oraz targ.  Reszta miasta rozłożyła się na wzgórzach i aby z “downtown” dojść do cytadeli czy na Rainbow Street, trzeba będzie pokonać sporą ilość schodów.

Odległość na wschód  od centrum określa się numerem ronda (kierowcy tak określają odległości). Coś leży przy 1, 4 czy 8 rondzie. Na mapach google widać to bardzo dobrze.

Amman – noclegi:  

Szerokie spektrum jakości i cen. Wybraliśmy opcję w danym momencie najtańszą . Pokój 2-osobowy kosztował nas  14 JOD w Cliff Hotel. Największa zaleta lokalizacja w samym sercu Ammanu i downtown . Warunki mocno akademikowe , ciepła woda tylko rano i wieczorem , przy recepcji zawsze ścisk, bo tylko tam działa internet. 

 Booking.com

 

Jedzenie: ceny, sklepy, popularne tanie restauracje

W downtown ciężko umrzeć z głodu. Na rzuciły się w oczy trzy miejsca.

W uliczce obok hostelu był jedyny sklep monopolowy jaki wiedzieliśmy w Ammanie i można w nim kupić  piwo , niestety akurat nie mieli z lokalnego mikroborowaru  Caracale,  którego piwa chcieliśmy koniecznie spróbować , był tylko  tylko  “popularny” Amstel za 3,5 JOD. Na mapie Ammanu, na końcu tego posta sklep zaznaczyliśmy żółtą ikonką z kuflem

Hashem Restaurant , bardzo popularna wśród turystów jak i miejscowych . Chwalą się, że nawet rodzina królewska u nich gościła.

Amman Jordania

Idąc wieczorem przez Downtown zobaczyliśmy długą kolejkę do małej budki  i tłumy ludzi jedzących na ulicy. Szybko okazało się że to jedna z cukierni  firmy Habibah. Ten oddział jest uznawany za sprzedający najlepsze w Ammanie kunafy.

Amman, Jordania, arabskie słodycze

 

Przykładowe ceny w sklepach i barach w Ammanie:

lody na Rainbow Street: 1 gałka – 1,5 JOD (na Rainbow Street generalnie tanio nie jest )

duża paczka chleba typu pita 0,25 JOD

kunafa 1,4 JOD za dwa kawałki (patrz zdjęcie poniżej)

arak, dzbanek 0,5l w restauracji 10 JOD

 

Informacja turystyczna w stolicy Jordanii:

Brak 🙁    Są dwa miejsca w Ammanie, do których możecie pójść po informacje: po pierwsze, Jordan Tourist Board (nie byliśmy, bo leży na uboczu), po drugie – księgarnia Goodbookshop  w jednej z bocznych uliczek przy Rainbow St.  można otrzymać darmowe mapy Ammanu. Księgarnia jest też świetnie zaopatrzona w anglojęzyczne pozycje dotyczące Jordanii.

 

Amman – jak poruszać się po mieście: transport publiczny a taksówki

 

Najpierw  zła wiadomość: System transportu w Ammanie to taki galimatias, że nawet miejscowi słabo go ogarniają. Na osłodę dwie dobre wiadomości .

Po pierwsze, jeśli zamieszkacie w downtown (gdzie mieści się i tak większość hoteli), to do większości atrakcji możecie spokojnie dojść na piechotę (choć trzeba będzie sporo połazić po schodach). 

Druga dobra wiadomość . Grupa wolontariuszy opracowała świetną mapę transportu miejskiego w Ammanie, którą możecie znaleźć  TUTAJ

albo w wersji interaktywnej TUTAJ 

+ Mamy  więc duże  autobusy  o numerach trzycyfrowych. I tylko one mają tak naprawdę numery ! Cała reszta numerów z mapek to taka robocze liczby. Cena biletu za autobus miejski to 0,4 JOD/os (płatne kierowcy przy wysiadaniu)

+ Minibusy: cena biletu 0,5 JOD 

taxi Amman Jordania

 

+ servis/servis taxi – ten wynalazek, to samochody osobowe pomalowane na biało jeżdżące po z góry określonej trasie, jak autobusy, cena za osobę to ok o,5 JOD/os  Niestety opis na drzwiach jest po arabsku.

+ Taksówki (żółte)  opłata startowa  0.45 JOD +   0.29 JOD/ km, minimum  1,5  JOD. Taksówkarze w Ammanie nie są tak nachalni jak na południu Jordanii.

+ Taksówki (zielone) są trochę droższe, można je też zamawiać prze telefon 

Bardzo popularny w Ammanie jest też uber a jeszcze bardziej  jego miejscowa odmiana Careem.  Na stronach obu firm  można sobie wyliczyć szacowany koszt przejazdu. 

 

Amman, stolica Jordanii – jak dojechać i wyjechać z/do innych miast w Jordanii

Tu też prosto nie będzie 🙂

Jedyne autobusy dalekobieżne, które jeżdżą z godnie z rozkładem należą do firmy JETT

Rozkład i ceny można znaleść na ich stronie : TUTAJ . Autobusy JETT mają  własne przystanki/dworce. Dwa z nich są na zwykłych dworcach autobusowych w Ammanie, a dwa są zupełnie odrębne. Szczególnie trzeba uważać jadąc z Abdalu JETT Bus Station , bo kiedyś stolica Jordanii miała też dworzec Abdali, który był ulokowany trochę  w innym miejscu w mieście (Patrz mapa poniżej ).

Reszta autobusów nie ma rozkładów i trzeba pojechać na dworzec i czekać aż  autobus się zapełni. W Ammanie są 3 główne dworce:

+ Al Mahatta / Mahatta (po arabsku dworzec, tak się nazywa)

+ North Bus Station (Tabarbour) , kierunek Irbid 

+ South Bus Station (Wahdat ), kierunek Wadi Musa

i mały dworzec:

+  Muhajireen Bus Station.

Do Madaby autobusy jeżdżą ze wszystkich czterech dworców!

Przykładowe ceny biletów: Amman – Zarqa: 0,5JOD; Zarqa – Azraq 1,25JOD

 

Amman Jordania mapa atrakcji, dworce autobusowe, sklepy, transport publiczny : 

 

 

Zajrzyjcie również do naszego posta zawierającego kompletne informacje o podróżowaniu po Jordanii

 

Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?