Skalne miasto Petra w Jordanii jest jednym z 7 nowych cudów świata. Jest zabytkiem z listy UNESCO. Jest piękna i zarazem cholernie droga. I nie da się z tym nic zrobić. Przygotowaliśmy szczegółowe informacje praktyczne, aby Wasza wycieczka do Petry i Jordanii była jak najbardziej przyjemna i bezstresowa. Znajdziecie tutaj godziny otwarcia Petry, cennik biletów, wskazówki na temat dojazdu i noclegów. A także literaturę jaką możecie przeczytać przed przyjazdem do Jordanii. Na końcu znajduje się mapa z zaznaczonymi na niej najważniejszymi atrakcjami tego tajemniczego skalnego miasta Petra.

 

Petra Jordania

 

W jakich godzinach otwarta jest Petra? – godziny otwarcia zabytku:

lato 6.00-18.00 , zimą do 16. Tyle informacji z oficjalnej strony Petry . Na inne oficjalnej jordańskiej stronie stronie (Jordan Pass) podane godziny są trochę inne TUTAJ. A w praktyce kiedy byliśmy w marcu można było wejść  od ok 6 i zostać do ok 18 . Jak zwykle lekki jordański chaos 🙂

 

Ile kosztuje bilet wstępu do skalnego miasta Petra w Jordanii i jak go kupić:

+ Bilet do Petry kosztuje 50/55/60 JOD  na 1/2/3 dni. Chodź nigdzie nie znajdziecie tej informacji bilet trzydniowy jest ważny  przez 4 dni (tak jesteśmy tego pewni!)

+ Osoby które przyjechały do Jordanii na jeden dzień płacą za bilet 90  JOD. 

Skąd ta różnica? Teoretycznie, jeśli nie zostajecie na ani jedną noc w Jordanii to zapłacicie 90 JOD, chyba, że nikt nie zapyta i nie sprawdzi Wam paszportów (np. jednodniowy wypad z Izraela do Petry i powrót tego samego dnia). Jeśli zostajecie w Jordanii powinniście zapłacić za bilet jednodniowy 50 JOD. Teoretycznie możliwa jest sytuacja, że danego dnia przyjechaliście do Petry i sprzedano Wam bilet za 90 JOD (bo jest to wasz pierwszy dzień w Jordanii) – wtedy przy wyjeździe w kolejnym dniu możecie się starać o zwrot tych 40 JOD (jak? nie mamy bladego pojęcia)

+ Aktualny cennik zawsze możecie sprawdzić dodatkowo : TUTAJ

+ Za bilet do Petry zazwyczaj można zapłacić kartą (jeśli nie mają akurat awarii terminalu, np. w 2018 przez dłuższy czas nie można było płacić kartą). Radzimy jednak mieć ze sobą gotówkę.

Do zakupu biletu  trzeba mieć ze sobą paszport: przy biletach wielodniowych do Petry jest konieczny (patrz punkt niżej), a przy jednodniowym mogą chcieć sprawdzić czy czasem nie wjechaliście tego samego dnia do Jordanii.

+ Bilety na dłużej niż jeden dzień są imienne (czasem dosłownie imienne). I uprzedzając pytanie, tak, czasem każą pokazać paszport przy wejściu , a czasem nie , nie ma reguły.

Petra, bilet imienny

 

UWAGA:  Zaraz za budką sprawdzających bilet wstępu znajduje się postój koni. Od tego miejsca do początku kanionu Siq przejażdżka koniem jest wliczona w cenę. Jednak widzieliśmy i słyszeliśmy, że  obsługa bardzo natarczywie domaga się napiwku i  tylko osoby bardzo asertywne są w stanie  go nie dać  🙂

 

 

Czy trzeba mieć bilety wstępu do Little Petra (Mała Petra)?

Little Petra:  wstęp jest darmowy (potwierdziłem w Visit Jordan ), ale strażnik przy budce może próbować wmówić wam coś innego.  Nie dajcie się ! .

Mała Petra Jordania – jak dojechać?

Jedyny sposób żeby dostać się z Wadi Musa do Little Petry oprócz własnych nóg  to dojazd taksówką. Cena z godziną oczekiwania na miejscu to  max 15 JOD.

 

Jak dojechać z Aqaby i Ammanu do Petry? Czy można komunikacją publiczną, czy tylko taksówką?

 

Dojazd do Petry/Wadi Musa ( dane orientacyjne, sami doszliśmy i wyszliśmy na piechotę) :

Taxi : do Wadi Musa  (ceny za całą taksówkę ):

Z granicy w  Aqabie   oficjalna cena ok 49 JOD 

Z Aqaby ok  35 JOD , z Ma’an  ok 9 JOD, z Wadi Rum ok 20 JOD

Busy (ceny od osoby , nie ma rozkładów , busy kursują do ok 14.00): 

Aqaba- Wadi Musa kilka bezpośrednich  ok 3 JOD

Aqaba do Ma’an – 0,5 – 2 JOD/os
Ma’an – Wadi Musa (Petra) 1,5 JOD /os

 Amman ok  5 JOD  ,z Wadi Rum  ok 7 JOD

 

Petra w Jordanii

Autobus Amman – Petra – Amman

Rano z Ammanu odjeżdża jeden autobus, którym po południu można się wydostać z Petry z powrotem do Ammanu. To firma JETT  (odjeżdża  z parkingu przy Petrze, a nie z dworca w Wadi Musa ) kursująca na linii Amman – Petra :

+ z Ammanu odjeżdża o 6.30 rano

+ z Petry odjeżdża o 17.00 

+ zawsze aktualny rozkład jazdy autobusów w Jordanii znajdziecie :  TUTAJ

Bilet na autobus z Ammanu do Petry w jedną stronę kosztuje 11 JOD. Czas przejazdu autobusu w jedną stronę na tej trasie to około 3 godzin.

 

Noclegi w Wadi Musa:

Większość hoteli,  w tym wszystkie tańsze, ulokowane  są  w mieście Wadi Musa, ok 1,5-2 km od wejścia do Petry. Trasa nie jest płaska. Wadi Musa leży na wzgórzu. Do Petry schodzi się w dół.  My wybraliśmy najtańszą dostępną opcję: Orient Gate Hostel & Hotel: za 2 osobowy  pokój zapłaciliśmy  6 JOD/os . Jedyna zaleta tego hotelu to fajny widok z balkonu. Niestety w hotelu ciągle były problemy z wodą. Podobno najpopularniejszy wśród plecakowiczów  jest Valentine Inn. Zajrzyjcie na listę hoteli w Wadi Musa.

Jedzenie / woda : w Wadi Musa sklepów i restauracji nie brakuje,  czym bliżej do wejścia do Petry, tym ceny robią się coraz wyższe, szczególnie drogie są restauracje i sklepy na  Tourist St   “na dole ” w okolicach  wejścia  (np falafel kosztuje 3 JOD  –  dla porównania najdroższy   jaki kupiliśmy w  Jordanii kosztował nas  1 JOD) . W samej Petrze jest duża  restauracja i sporo  miejsc, gdzie oferują herbatę, a czasem coś więcej. Ceny są dosyt wysokie (mała herbata 1 JOD)  Najlepiej  zabrać zapas wody  (min 3 litry) i jedzenie na cały dzień ze sobą.

 

Petra w Jordanii, zwiedzanie – ile potrzeba czasu na zwiedzenie, planowanie wycieczki?

Generalnie jeśli ktoś nie lubi tłoku i zgiełku to trzeba wejść ok 6 rano. Wtedy mamy parę godzin spokoju zanim przyjadą grupy zorganizowane.  Większość osób zwiedza Petrę na linii  wejście – Skarbiec/Treasury – Qasr al Bint + ewentualnie wspinaczka do  Klasztoru/The Monastery. Mniej popularne są wspinaczki High Place of Sacrifice (ołtarz ofiarowania) i widok na Skarbiec z góry.  Pozostałe trasy są odwiedzane przez nielicznych.

Proponujemy  trasę, która pozwoli wam dotrzeć we wszystkie ciekawsze miejsca. Potrzebny jest do tego jeden cały dzień od 6.00 do 18.00, ale trzeba być na to dobrze przygotowanym kondycyjnie bo do przejścia jest ponad 20 km, w tym kilka podejść. (Trasa zaznaczona na mapie na końcu tekstu na niebiesko + pomarańczowa) .  

 

Petra, Jordania, Skarbiec

 

Jeśli ktoś chce zostać na kolejny dzień w Petrze, to najciekawiej wygląda wspinaczka na  Jabal Harun / Prophet Aaron tomb + Umm al Biyara  – trasa fioletowa . Przeszliśmy tylko część tej trasy.  Idzie się drogą przez najrzadziej odwiedzane tereny skalengo miasta Petra w Jordanii. Okolice Snake Monument są też ostatnim miejscem w Petrze gdzie oficjalnie mieszkają Beduini.

 

Petra, Snake Monument

Jeśli komuś mało, to proponujemy trasę z Petry do Little Petry (Mała Petra)  ok 12 km (wtedy można sobie odpuścić w pierwszym dniu wspinaczkę do Klasztoru i przejście Wadi Muthlim/Matha, bo to ta sama droga  ) – trasa zielona na naszej mapie. 

 

Poza standardem zwiedzania: Petra by night, czyli Petra nocą

Jeśli będziecie mieli ochotę na Petrę w jeszcze innym wymiarze możecie zafundować sobie za dodatkowe 17 JOD (trzeba kupić oddzielny bilet, można tuż przed pokazem) nocną wycieczkę po Petrze (odsyłam Was do strony przyjaciół, którzy spędzili tak wieczór). Siq i Skarbiec rozświetlą Wam lampiony i … flesze innych uczestników. 

poniedziałki, środy, czwartki od 20.30 do 22.30

informacje na jordańskiej stronie tutaj

  

Petra Jordania: szlaki turystyczne, zwiedzanie + orientacja w terenie 

Na mapce  z Petry  jest zaznaczonych kilka szlaków, są też opisane na oficjalnej stronie. W terenie  oznakowanie  praktycznie nie istnieje. Sporadycznie są jakieś tablice albo strzałki  wskazujące kierunek  . Orientacja na trasie wejście – Skarbiec/Treasury – Qasr al Bint jest bardzo łatwa, bo teren jest  płaski i wystarczy iść prosto. Wspinaczka do  Klasztoru też nie nastręcza problemów. Na wspinaczce do High Place of Sacrifice i na miejsce widokowe na Skarbiec zdarzają się chwile, gdzie ślad gps się przydaje.

 

Petra w Jordanii, grobowce

 

Jak zwykle w przypadku Jordanii radzimy zabrać mapę offline na smartfona. My korzystaliśmy z programu Locus + mapy do niego. Dodatkowo ściągnęliśmy ślady gps. W internecie jest ich bardzo dużo. Te których my używaliśmy znajdziesz na końcu tego posta.

 

Petra Jordania szlaki

 

Petra w Jordanii: mapy,  przewodniki i książki

Ulotki przy kasach są chyba w 20 językach, ale  tylko chińska miała  w miarę sensowną mapkę z opisem po angielsku . Od 2018 roku podobno pojawiła się ta sama mapka w pełni po angielsku. Na innych mapach z mapą atrakcji Petry pokazany był tylko  “szlak główny” :

 

Petra mapa szlaki Petra mapa szlaki

 

Najlepszą dostępną  w internecie mapę Petry ( i trasy do Little Petry / Mała Petra ) do wydruku znajdziecie  : TUTAJ

W każdym przewodniku po Jordanii jest duży rozdział o Petrze.  Zainteresowani mogą zajrzeć  także do takich książek w języku polskim jak:

+ Fabio Bourbon, Petra. Sztuka i historia. Przewodnik po stolicy Nabatejczyków , Arkady 2001

+ Wojciech Machowski , Petra , Ossolineum  2007 

+ Marguerite van Geldermalsen , Żona Beduina , Imprint 2011

 

Petra w Jordanii – mapa atrakcji:

Na mapce zaznaczyliśmy ważniejsze miejsca na terenie Petry. Na żółto wyróżniliśmy te które nam się najbardziej podobały.

 

Do chodzenia po Petrze w Jordanii i  opracowania mapy użyliśmy  następujących śladów gpx  :

Szlak  po całej Petrze – ślad niebieski na mapie

Wspinaczka do miejsca gdzie widać Skarbiec z góry  – ślad pomarańczowy

Droga na  Jabal Harun ( Prophet Aaron tomb  ) – ślad fioletowy 

Petra  do Little Petra – ślad zielony

 

Historia skalnego miasta Petra w Jordanii, opis wycieczki i nasze subiektywne opinie co warto zobaczyć znajdziecie w poście na naszym blogu atrakcje i zwiedzanie Petry Jeśli potrzebujecie kompletnych informacji na temat podróży do Jordanii zajrzyjcie do naszego darmowego przewodnika online.

Oficjalna strona Petry : http://visitpetra.jo/

Pytania, interpelacje, postulaty, sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?