Malta wyspa rybaków, Marsaxlokk

Może i niekoniecznie jestem pływakiem pierwszego sortu, ale świat morza mnie fascynuje. Nie jestem też fanem plażowania całymi godzinami, ale już spacer brzegiem morza sprawia mi sporo przyjemności. Dlatego lubię małe wyspy. Na krótką chwilę. Tak by pogapić się parę godzin w morze. Dać się zahipnotyzować falom. I nałykać świeżego powietrza, którego w Krakowie z roku na rok nam coraz bardziej brakuje. Wszystkie powyższe życzenia spełniła Malta. Wyspa tak mała, że w godzinę można przejechać z jej jednego końca na drugi …

Marsaskala – co warto zobaczyć?

Nad zatoką świętego Tomasza w Marsaskali w południowo – wschodniej Malcie w listopadzie cisza. Mimo że jest już po 10-tej większość sklepów i kawiarni ciągle zamknięta. Chodnikiem nad wodą wolno wędrują emerytki z psami. Większość znika za niebieskimi drzwiami kawiarni z angielskim szyldem:…. Drzwi pochłaniają i nas. Stoliki okupują Brytyjczycy. Spodziewaliśmy się ich zastać na wyspie, ale żeby tak w pierwszy dzień? Marsaskala zamieszkiwana jest głównie przez maltańską klasę średnią. Reszta lubi tu przyjeżdżać, bo i plaża tu piaszczysta, i póki co mało turystów. 

 

Marsaskala, Malta, co zobaczyć

 

Piraci z Morza Śródziemnego a wieża św. Tomasza w Marsaskali

W późnym średniowieczu w zatoce ukrywali się korsarze. Żeby ich móc przepędzać rycerze maltańscy (o których nie raz będzie tu mowa) wybudowali potężną, dość dobrze zachowaną strażnicę. Dzięki fortyfikacjom i uporowi w tępieniu piratów berberyjskich Joannici znacznie przyczynili się do zmniejszenia ich działalności na morzu! Wieża św. Tomasza robi wrażenie swym potężnym wymiarem. I chyba ktoś starannie ukrył wejście, bo go nie znaleźliśmy…

Malta, Marsaskala, wieża Tomasza

 

Ruiny hotelu Jerma Palace – urbex

Jerma Palace w Marsaskali był 4-gwiazdkowym hotelem, największym w południowej części wyspy, Otwarto go w 1982 roku, by zakończył swój żywot w 2007 roku. Miał zostać przerobiony na apartamenty, ale jak na razie to służył przemytnikom uchodźców z Libii za punkt przerzutowy uchodźców (w grudniu 2015). Miał zostać wyburzony w zeszłym roku, ale jak widać ciągle stoi!

urbex Malta

street art, Malta

 

Produkcja soli morskiej – panwie solne: 

W wielu miejscach na wybrzeżu Malty i Gozo znajdują się poletka do uprawy soli morskiej. Kwadratowe rynienki wyżłobione w piaskowcu latem służą do odsalania wody morskiej i uzyskiwania w ten sposób soli. Używanej zapewne przez rybaków i sprzedawców za targu do konserwacji ryb.

 

panwie solne, salt pans, Malta

 

Marsaxlokk wioska rybaków i kolorowych łódek – co warto zobaczyć?

Malta w listopadzie potrafi być bardzo przyjemna. Przed wyjazdem naczytałam się o rozczarowaniach zatoką w Marsaxlokk. A tu: piękne słońce i pusto na ulicach. No i oczywiście tradycyjne maltańskie łodzie i rybacy naprawiający swoje sieci.

 

Marsaxlokk Malta łodzie luzzu

 

Zatoka z Marsaxlokk – galeria tradycyjnych łódek

Zatokę wypełniają po brzegi pomalowane na ostre kolory luzzu (albo trochę inny typ: dghajsa) – tradycyjne maltańskie łodzie. Ich kolory to żółty, niebieski, czerwony i biały. Przez całe pokolenia są malowane na te same barwy. Wszystko dlatego, by nie przyciągnąć do siebie nieszczęścia niepotrzebnymi zmianami. Nie zwrócić na siebie uwagi złych duchów. Dodatkowo każda łódka nazwana jest imieniem jakiegoś katolickiego świętego. Sporo tu Matek Teres, Świętych Helen i innych. Luzzu oddana zostaje pod opiekę swojego patrona. Na wszelki wypadek każdą łódź zaopatrzono w parę oczu – oczu Ozyrysa, po jednym oku na każdą stronę dziobu. Oko Ozyrysa (albo Horusa) chroni rybaka na morzu. Oko jest zawsze czujne i gotowe odpędzić najgorsze. Taki rybak spokojnie może wypływać w morze na połów.

 

tradycyjne kolorowe łodzie, Malta

luzzu w zatoce Marsaxlokk

luzzu, Marsaxlokk, oko Ozyrysa

kościół w Marsaxlokk, wyspa Malta

 

Targ w Marsaxlokk

Codziennie na portowym molo w Marsaxlokk odbywa się targ warzywno – owocowy i są kramy z pamiątkami dla turystów. W niedzielę do południa odbywa się tu większe targowisko.

 

targ marsaxlokk Malta

 

Pretty Bay w Birzebbugia – Malta wyspa piaszczystych plaż?

Dosłownie Pretty Bay znaczy ładna zatoka. Czy rzeczywiście jest taka ładna? Plaża jest duża i piaszczysta, co na Malcie jest rzadkością. Niestety całe jej piękno zabija olbrzymi port Kalafrana, zabudowania i kontenery. Bardziej “pretty” plażą jest blue lagoon na Comino, kolejnej maltańskiej wyspie.

 

Pretty Bay, plaże na Malcie

Pretty Bay, Malta

 

Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?