Przygotowania do wiedzenia zamku w Alnwick trwały dłuższą chwilę, bo drogo, bo trzeba cały dzień na to poświęcić, bo dziś za ładna pogoda na to, by “marnować” dzień siedząc w murach … Aż w końcu nadszedł prawie koniec lata i wymówek. Naprzód!
Żeby nie było, że nam się spieszy – najpierw króciutki piknik na murawie z widokiem na mury:

Zamek w Alnwick – piknik z widokiem na mury

 

zamek Alnwick, Anglia
 
 

Potem krótki piknik wewnątrz murów zamku Alnwick 🙂

 
zamek Alnwick, Northumberland

 

zamek Alnwick, Northumberland

 

zamek Alnwick, Northumberland

 

I o mało nie spóźniliśmy się na wycieczkę z przewodnikiem.. Na początek trzeba go było poprosić by panował nad tempem swojego mówienia, bo jak się okazało miejscowi mówią niesamowicie szybko, co przysparza kłopotów ze zrozumieniem nawet rodowitym Brytyjczykom. Zwolnił.

Zamek w Alnwick – historia

Zamek z długą, bo tysiącletnią historią istnienia, należy do northumberlandzkich książąt o nazwisku Percy (obecnie Ralph Percy jako 12th Duke of Northumberland jest głową rodziny, dla ciekawskich życia wyższych sfer ploteczki pomieszane z faktami: W czerwcu br. odbył się ślub i wesele drugiej córki księcia Percy’ego, i o nieba – żona drugiego w kolejce do tronu , a obecnie też matka trzeciego w kolejce do tronu, księżna Cambridge, czyli Kate Middleton nie mogła brać w nim udziału z powodu tejże ciąży. I o zgrozo, sto osób, które normalnie w sezonie pracują na zamku, z powodu jego zamknięcia przez tydzień dla turystów, nie zarobiło ani grosza. Ot, dzień z życia książęcych sfer …) i jest jedną z największych zamieszkanych ciągle (tak naprawdę to zimą tylko, bo przez resztę roku zamek udostępniony jest zwiedzającym oraz wynajmowany na imprezy, ale zdjęcia rodzinne w komnatach stoją :)) rezydencji. Jakieś 700 lat. A w ich herbie lwy…
Encyclopedia Britannica tak oto streszcza historie rodziny tutaj.

Harry Hotspur – pierwszy sławny Harry na zamku

Jedno co można powiedzieć o ich domu, to że jest duży i że mają przeogromną bibliotekę, zbieraną przez wieki … Chociaż nie wyglądało jakby ktoś coś z niej czytał, bo na półkach nie było wolnych miejsc (czyli nikt nie wziął ze sobą książki, żeby ją potem przywieźć zimą i przeczytaną odstawić na półkę). Zamek był przebudowywany przez wieki i lata, jak to wszystkie zamki mają w zwyczaju oraz unowocześniany. Ciągle gdzieś przenoszono kuchnię, czy zmieniano centralne ogrzewanie. Zostało kilka fajnych gadżetów, jak oryginalne portale:

zamek Alnwick, Northumberland, brama

mechanizmy do zamykania bramy:

zamek Alnwick, Northumberland, brama

Wygód baronom i książętom na pewno w dniu dzisiejszym nie brakuje.I lasów i pól też (te tysiące akrów)…
Tu nasz przewodnik pokazuje nam miejsce za murami zamku w ogrodzie Percy’ch w Alnwick,:

zamek Alnwick, Northumberland

 

gdzie znajduje się boisko do gry w krykieta, na którym co tydzień grają naprzeciwko siebie mieszkańcy jednej ulicy w Alnwick (nazwy niestety nie zapamiętałam) – w jednej drużynie są ci, którzy mieszkają po tej samej stronie ulicy, w przeciwnej ci z drugiej.
Z zamkiem związanych jest dwóch sławnych Harrych, szlakiem których można się udać również z darmowych przewodnikiem. Wycieczka cieszy się tak wielką popularnością, szczególnie hałaśliwych dzieci, że po pięciu minutach zrezygnowaliśmy. Pierwszy Harry to Hotspur (zapaleniec), w rzeczywistości Henry Percy, który wziął udział w rebelii przeciwko królowi Henrykowi IV, stoczył wiele bitew przeciwko Szkotom i Francuzom, aż w jednej zginął. Uwiecznił go w dziele o Henryku IV sam William Shakespeare :).

 

Zamek w Alnwick w Anglii i Harry Potter

Drugi to Harry to wynalazek J.K. Rowling (tutaj jeśli ktoś ma ochotę więcej sobie o Pani poczytać), czyli Potter. Właśnie zamek w Alnwick stanowił scenerię dla serii  filmów z Harrym Potterem, w nim umieszczono szkołę magii Hogwart. Spowodowało to dodatkowe zainteresowanie turystów zamkiem, szczególnie tych z dziećmi. A ile gadżetów można sprzedawać: miotły, stroje uczniów szkoły magii, różdżki (oczywiście te wyglądające jakby grały w filmie :

różdżki, Harry Potter

 

nie są na każdą kieszeń:)). Ale kto by zaczynał od różdżki. Na początek nauczmy się latać. Na miotle. Nauczyciele latania są podwójnie skoncentrowani (pamiętamy że przez wesele księżniczki ponieśli straty więc muszą nadrobić utracone wypłaty), więc mamy szczęście. A lekcja wygląda tak :

 

szkoła latania, zamek Alnwick

 

zamek Alnwick, Northumberland, szkoła latania na miotle

 

 

Harry Potter i sceny filmowe w zamku Alnwick

W filmie o Harrym szło im trochę lepiej:

Harry Potter, szkoła latania, sceny z filmu

 źródło: http://anlwickcastle.files.wordpress.com/2011/11/shh.jpg

 

Moja miotła niestety nie poleciała. Podobno była niedostosowana wagowo…
Postanowiłam więc zostać księżniczką, skoro nie mogę być czarownicą. Wszystko mam, tylko znów środka lokomocji mi brakuje… Który wybrać?

 

karoca, zamek Alnwick, Northumberland

 

zamek Alnwick, Northumberland

 

zamek Alnwick, Northumberland

 

zamek Alnwick, Northumberland

 

zamek Alnwick, Northumberland

Też drogo, niestety. Same przeszkody. Skoro jednak muszę być sobą, to może chodźmy na piwo?!

kara za picie alkoholu, Alnwick

Cóż …

 

Zamek Alnwick w Anglii – zwiedzanie – informacje praktyczne

P.s. Praktyczne info:
strona zamku tutaj
zniżkę 20% na bilety do zamku dają karty członkowskie English Heritage

W Alnwick warto zajrzeć też do słynnych ogrodów i do antykwariatu na starej stacji kolejowej.