Do tego pociągu nie trzeba biletu, ani też nie trzeba przybyć na konkretną godzinę. Wystarczy być w okolicy Shildon w hrabstwie Durham i mieć chwilkę wolnego czasu. No, może przydałoby się też trochę zainteresowania tematem 🙂 I na dodatek można przebierać w środkach lokomocji. Dosłownie.

W Locomotion, czyli brytyjskim muzeum kolejnictwa (oddział Narodowego Muzeum Kolejnictwa w Yorku) odnajdziemy historię dróg żelaznych w Wielkiej Brytanii. Znów usłyszymy o Georgu Stephensonie, ale poznamy też jego kolegę, wspólnika, inżyniera  Timpothy Hackwortha. Nawet możemy podejrzeć co mógł jeść:) Mało? Możemy podejrzeć wagon królewski wewnątrz lub dorzucić do kotła trochę węgla 🙂 Samo muzeum mieści się w kilku budynkach, rozrzuconych pomiędzy domami mieszkalnymi, współtworząc już niestety tylko historię tego miejsca.


Shildon to miejscowość uznawana za kolebkę brytyjskiego kolejnictwa. Rozwój miasteczka nastąpił wówczas, gdy Stockton and Darlington Railway wybudowało tutaj swoją fabrykę w 1825 roku, a później starania Timothy Hackwortha, inżyniera Stephensona spowodowały związanie losów tego miejsca na dziesiątki lat z kolejnictwem, aż do 2004 roku, kiedy to w części stacji urządzono muzeum.
A w środku same cudeńka:
Duchess of Hamilton:

 

design i technologia z lat 30-tych XX wieku. Piękne art deco.

Inna rzadkość …

a to:

kosmiczna odśnieżarka, nieprawdaż?

i cudownie niepozorna Sans Pareil, nowatorska w swoim czasie lokomotywa zbudowana przez Timothy’ego Hackwortha:

by ostatecznie zachwycić się…

Flying Scotsman. Jeden z tych najbardziej znanych brytyjskich ekspresów pasażerskich kursujących pomiędzy Londynem a Edynburgiem.
W muzeum nie zabrakło też odrobiny z potrzeby podglądactwa królowej, rzut okiem na luksusy w jakich podróżowała Jej Wysokość pra pra ileś tam razy obecnej królowej, czyli Królowa Wiktoria:

 

Cóż, pewnie zaciągała firanki podczas podróży 🙂

I więcej, więcej, więcej.
Wejście do muzeum jest bezpłatne, ale dobrzej jest wydać 20/30p na plan muzeum, dzięki temu łatwiej jest się nam poruszać między budynkami. Co ważne, główna kolekcja lokomotyw znajduje się pod dachem w jednej hali, co jest bardzo istotne przy zmiennej brytyjskiej pogodzie 🙂

Strony powiązane:
http://nationalrailwaymuseum.wordpress.com/
http://www.nrm.org.uk/PlanaVisit/VisitShildon.aspx