Cóż, żeby użyć teleskopów i na dodatek zobaczyć gwiazdy pod okiem profesjonalisty muszą zaistnieć łącznie wszystkie wymienione w tytule elementy. Nieba nad Wielką Brytanią nie brakuje, nawet dość ciemnego w związku z niezbyt gęstą zabudową (profesjonalnie mówiąc, nie ma tu “zanieczyszczenia nieba światłem”), jak jest niebo to i są gwiazdy. A to oznacza, że występują dogodne warunki do obserwacji astronomicznych. I stąd też pomysł, by w Northumberland National Park, w lesie na wzgórzu Black Fell, brzegu Kielder Water & Forest Park wybudować obserwatorium astronomiczne. I tak się stało.
.jpg)
Obserwatorium astronomiczne w Kielder – architektura i ekologia
W 2008 roku zakończono budowę obserwatorium według projektu Charles Barclay Architects. Budynek wybudowany z miejscowego drewna zasilany jest prądem z turbiny wiatrowej oraz z paneli słonecznych. W dwóch obrotowych wieżach mieszczą się dwa duże teleskopy. Kielder Observatory zostało ufundowane przez Northumberland Strategic
Partnership, One NorthEast, European Regional Development Fund i Northern Rock Foundation.
Szlaki piesze do obserwatorium Kielder, czyli jak tam dotrzeć ?
Żeby dostać się do Obserwatorium trzeba wspiąć się na górę maszerując drogą leśną w ciągu dnia (jeśli chce się obejrzeć budynek w świetle dziennym) z małego parkingu przy drodze głównej biegnącej wzdłuż jeziora między Bellingham a Kielder lub szlakiem ze wsi Kielder oznakowanym:
.jpg)
Dróżka wije się dość uroczo, ale monotonnie w górę, po drodze mijamy Skyspace, mała architektura-rzeźba, w środku której możemy obserwować przez otwarty dach światło i zmianę tonów i kolorów pod jego wpływem:
.jpg)
Po przebyciu kilku mil (trudno dowierzać wskaźnikom odległości ustawionym przy drodze gdyż niekoniecznie oddają wiernie odległości :)) docieramy do obserwatorium:
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Fajnie wkomponowuje się w otoczenie i ukształtowanie terenu, nieprawdaż? I z góry mamy całkiem niezły widok na zalew Kielder Water :
.jpg)
Obserwacje nieba i zwiedzanie obserwatorium astronomicznego Kielder
Co do samych gwiazd, to niestety, ale więcej udało nam się ich zobaczyć wychodząc przed budynek naszego pubu w sierpniowa noc spadających perseidów, kiedy to gołym okiem widoczna była Droga Mleczna, przepiękna i imponująca. A to dlatego, iż niestety obserwowanie gwiazd zależy oczywiście od pogody i kupując bilet (12£ osoba dorosła) nie sposób przewidzieć zmiennej angielskiej pogody, co oznacza czasem spore zachmurzenie i miły 3- godzinny wieczór w obserwatorium, jednakże bez gwiazd. No czasem znajdzie się jakaś ludzka gwiazdeczka, ale to nie to samo 🙂
Z informacji praktycznych:
strona www obserwatorium tutaj
ciekawa artykuł z projektem architektonicznym i zdjęciami tutaj
o parkach ciemnego nieba i innych : tutaj
Pytania , interpelacje , postulaty , sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach
Brak komentarzy