Mówisz: Wylam. Myślę: piwo. Do tej pory miejscowość ta kojarzyła mi się z browarem. A jednak. I oni mają swoją sławna postać, której nie omieszkali zorganizować małego muzeum (kolejne muzeum biograficzne), wykorzystując fakt, iż urodził się tu George Stephenson. Postać, którą pewnie znają wszyscy miłośnicy kolei oraz gier planszowych.

 

George Stephenson – historia kolejnictwa angielskiego

 

Trochę trudno odnaleźć drogę do muzeum. Z darmowego parkingu w centrum musimy się udać “leśną drogą”, znaczy częściowo bez asfaltu, i po przebyciu pół kilometra jesteśmy na miejscu:

miejsce urodzenia George

źródło:  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/Cottage_in_which_George_Stephenson_was_born.jpg

 

Nie, no oczywiście dziś dom wygląda tak:

Muzeum George Stephenson

 

Wewnątrz pani przewodnik, przebrana (?) w strój z epoki, z angielskim poczuciem humoru opowiada historię Stephensona:

 

Muzeum George Stephenson

 

Wynalazki George’a Stephensona

I tak naprawdę to ona, i szklana rura do prostowania ogórków są esencją muzeum. Całość to tylko jedna izba, w której mieszkała rodzina Stephensonów, wypełniona łóżkiem paleniskiem i kilkoma gadżetami przywołującymi XIX wiek.Warto jednak posłuchać tej radosnej staruszki i przyjrzeć się rurze, która choć sprzed ponad wieku, to powinna być bardzo przydatna w rolnictwie Unii Europejskiej (naturalny sposób prostowania ogórków, które zdaje się według przepisów unijnych powinny być proste:)).

więcej o narzędziach ogrodniczych typu powyższego tutaj

 

Rakieta Stephensona – lokomotywa

 

Ale to nie z prostownicy ogórków zasłynął inżynier George Stephenson, ale z tego, że wybudował pierwszą na świecie międzymiastową publiczną linię kolejową. I chociaż jego projekt lokomotywy parowej nie był pierwszy (25 lat przed nim zrobił to inny Brytyjczyk Richard Trevithick, który jednak nie odniósł on sukcesu finansowego), to właśnie jego nazywa się ojcem brytyjskich kolei parowych. Najbardziej znaną jego lokomotywą jest tzw. rakieta Stephensona :

parowóz Stephensona

źródło: http://www.bbc.co.uk/schools/primaryhistory/famouspeople/george_stephenson/images/stephenson_rocket.jpg

 

Jako pierwszy dokonał też: przewozu pasażerskiego wagonem osobowym 🙂 (wagon z VIP-ami doczepiono do wagonów z węglem w 1925 roku na trasie 15km pokonanych w 2 godziny z prędkością 39km/godz – powinnam z tego zrobić zadanie maturalne, ale nie wydaje mi się żebyśmy umieli to jeszcze liczyć:)). Spowodował też pierwszy wypadek ze skutkiem śmiertelnym: prowadzona przez niego “rakieta” potrąciła Przedstawiciela Parlamentu z Liverpoolu, który zmarł w skutek odniesionych obrażeń.
Dla tych którym mało kontaktu z koleją i George’m Stephensonem polecam grę planszową STEPHENSON ROCKET, więcej o niej tutaj

 

Muzeum George’a Stephensona – INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 posiadacze kart National trust lub Bermuda National Trust wchodzą za darmo.
Więcej o muzeum tutaj
I jeszcze fantastyczna BBC strona nawet z quizem, raczej edukacyjna dla dzieci, chociaż wyzwaniem może być język tutaj