Lanzarote nie jest znana ze swoich plaż tak jak Fuerteventura. Tamtą nazywają wręcz plażą Wysp Kanaryjskich. Młodsza siostra Fuerty jest raczej wielkim polem lawowym z poukrywanymi cudownymi zatoczkami. W tych zatoczkach kryją się plaże złociste, czarne i kamieniste. Można spacerować, opalać się na plaży, nurkować czy pływać na desce. Raj dla aktywnych.

 

plaże Lanzarote, plaża El Golfo

 

Czarna plaża z zielonym okiem  w El Golfo

W latach 80-tych hiszpański reżyser Pedro Almodovar zrobił zdjęcie parze, na klifie nad plażą w El Golfo. Kadr tak mu się spodobał, że ponad dwadzieścia lat później ustawił w tym samym miejscu Penelope Cruz i Lluisa Homara i nakręcił scenę do filmu “Przerwane objęcia”. Plaża jest w rzeczywistości wulkanicznym kraterem wygryzionym przez morze, a zielona plama to laguna połączona z oceanem przez rurki lawy ukryte pod piaskiem. Kolor wody w jeziorku Charco de los Clicos pochodzi od glonów i  kontrastuje z czarny piaskami plaży El Golfo.  Niestety dojście do plaży w 2017 roku było zamknięte, dlatego nie mogliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście w czarnym piasku da się znaleźć kryształy oliwinu, zielonego minerału uważanego za kamień szlachetny.

 

El Golfo, czarna plaża, Lanzarote

 

Mroczna Famara – plaża dla aktywnych

Długa, kręta zatoczka, poprzecinana mrocznymi różowymi skałami, zapewnia doskonałe warunki do surfowania, windsurfingu lub kitesurfingu, w zależności od zmian wiatru w ciągu dnia można dostosować się do dyscypliny. Podobno Walijka Kirsty Jones często trenowała na plaży Famara. Z wysokich klifów górujących nad Famarą przy dobrej pogodzie latają paralotniarze. Jeśli postanowicie przenocować w wakacyjnej wiosce Bungalows Playa Famara znów natkniecie się na Almodovara. W bungalowie nr 2, w rzędzie najbliższym do plaży w salonie nakręcono kolejną scenę do filmu. Tutaj bohaterowie oglądają film Rosseliniego “Podróż do Włoch”, w którym to archeolodzy odnajdują szkielety pary w uścisku pogrzebane w lawie. Rozczula ich to tak bardzo, że robią sobie wspólne zdjęcie (ten Almodovar!), które później zostaje podarte na strzępy. Na koniec filmu znów występuje plaża Famara: surferzy na falach, dzieci z latawcami, czyli nowy optymistyczny początek dla każdego z bohaterów filmu, tyle że już oddzielnie. To także w “Przerwanych objęciach” znajduje się scena kręcona na skrzyżowaniu, na którym zginął w wypadku samochodowym Cesar Manrique, wspaniały miejscowy artysta, któremu Lanzarote tyle zawdzięcza. 

 

plaża Famara, Lanzarote

plaża Famara, Lanzarote

 

Plaże prosto z raju na południu Lanzarote: Papagayo, Playa de Mujeres i  Playa de la Cera

Rajskie plaże najczęściej wybierane przez turystów mieszczą się na końcu wyspy, na wschód od miejscowości Playa Blanca. Żeby tu dotrzeć trzeba pokonać parę kilometrów szutrowymi, dosyć dziurawymi drogami. A przede wszystkim na samym początku drogi trzeba zapłacić 3 euro za samochód za wjazd. Na wybrzeżu znajduje się parking i pole namiotowe -czynne tylko przez dwa miesiące w roku. Teren pola  jest ogrodzony i przez resztę roku pilnuje go ochroniarz. Sporo tutaj zatoczek ze złocistymi plażami, lazurową wodą i szlaków wzdłuż brzegu. 

 

południe Lanzarote

południe Lanzarote, pląze

plaża Papagaya Lanzarote

 

Playa Flamingo – znajduje się w centrum miejscowości Playa Blanca. Piasek, parasolki i leżaki. Idealne dla rodzin z dziećmi.

 

Plaże na północy Lanzarote

W okolicach Orzoli na samej północy Lanzarote znajduje się kilka dużych ładnych plaż. Złoty piasek miesza się tu z lawą. Lawa tworzy rafy podwodne, o które rozbiają się oceaniczne fale. Głośno. Na południowym wschodzie od Orzoli, na odległość pół godzinnego spaceru ścieżką wzdłuż wybrzeża znajdują się Playa Caletón Blanco i Caleta del Mojón Blanco. W drugą stronę ukryta pod wysokim klifem Playa de la Canteria. Plaże te są raczej popularne wśród mieszkańców i wśród ludzi w kamperach (przy Caleton Blanco znajduje się spory parking). Mieszkańcy – biegają wzdłuż plaży lub po prostu łowią ryby. 

 

playa de la canteria Orzola Lanzarote

Caleta del Mojón Blanco, Lanzarote

Caleton Blanco, LAnzarote

 

Playa Chica w Puerto del Carmen

Najpiękniejsza plaża w Puerto del Carmen do największych nie należy. Nazywa się Chica i ma tylko 90 metrów długości. Jest popularnym miejscem wśród nurków. Widzieliśmy wiele osób, które wybierały się autobusem z Arrecife właśnie tutaj. Musi być tego warta, ale osobiście tego nie sprawdziliśmy.

 

Plaża w Arrecife

Nazwa stolicy wyspy Arecife podobno pochodzi od raf, których tu pełno. Broniły one niegdyś przed napadami morskich piratów. Dziś chronią miasto prze falami. Stąd też w centrum znajdziecie piękną, dużą plaże. Idealną na dzienne opalanie i wieczorne spacery!

 

Lanzarote, plaża w Arrecife

 

Plaże Lanzarote – mapa

 

Znacie jakieś inne piękne plaże Lanzarote? Pytania, interpelacje, postulaty, sprostowania – piszcie śmiało w komentarzach ?