Brytyjczycy na każdym kawału ziemi potrafią gospodarzyć, a już szczególnie na 40 hektarach… Tyle przestrzeni do zagospodarowania! Ileż trawy można posiać! Wallington to wiejski dom i ogród, położony niedaleko wioski Combo, Northumberland oczywiście. Posiadłość należała od 1475 roku do rodziny Fenwicków aż do 1688 roku, kiedy to problemy finansowe zmusiły ich do sprzedaży domu. Nowym właścicielem został Sir William Blackett (o tej rodzinie dla zainteresowanych genealogią i badaniami w tej dziedzinie tutaj). On to najpierw zburzył budynek, by odbudować go w stylu palladiańskim (dla przypomnienia tutaj). Przez lata posiadłość pozostawała w rękach rodziny Blackettów i powiązanych z nimi Treveryanów, z których każdy dodawał coś do siebie. od 1942 roku właścicielem jest National Trust.

 

 


Budynek w rzeczonym stylu wybudował architekt Daniel Garret. |Prosty, rytmiczny i stosownie urządzony. Na początek zapewne każdego przytłoczy lekko nie najwyższych lotów mural – 8 przeogromnych malowideł na ścianach głównego holu, przedstawiających historię wydarzeń na granicy, czyli Nortumberlandii, wykonanych przez lokalnego, w sumie szkockiego artystę Williama Bella Scotta:

 

Ciekawsze są zbiory zabawek i domków dla lalek, imponujących rozmiarów i niesamowicie wykonanych:

 

Mieszkańcy Wallington Hall kolekcjonowali również zbieracze kurzu:

Spokojnie – wypchane :). Sprawdziliśmy oczywiście ich bibliotekę :

hmm, byłoby co czytać … A z takim romantycznym widokiem za oknem …

można by w ogóle nie wychodzić z domu. A jednak warto, bo ogród i trasy spacerowe niczego sobie:

a te roślinki…

 

 

 

 

A jak zakręci Ci się w głowie od tych zapachów, to możesz usiąść na ławeczce:

 

Albo na trawie. Chyba że boisz się smoków:

Spokojnie, smoki te zostały przywiezione w 1760 z Londynu, jako obciążenie (balast) na jednym ze statków Balcketta przewożących węgiel. Cóż…

Z informacji praktycznych:
Spokojnie, północ Anglii nie jest jakimś wybrykiem natury i nie kwitną tu kwiaty w październiki – zdjęcia zrobiłam 19 czerwca tegoż roku:)

Członkowie National Trust i Trustów skoligaconych wchodzą za darmo
Strona internetowa tutaj