wyspa Lindisfarne i zamek

 

Holy Island of Lindisfarne znajduje się u północno-wschodnich wybrzeży Anglii, administracyjnie jest częścią hrabstwa Northumberland. Aby dostać się na tę wysepkę suchą nogą czy też suchym kołem trzeba najpierw zapoznać się z tabelą przypływów. Bo jest to tzw. wyspa pływowa. Codziennie w innym terminie następuje odpływ, który odsłania drogę na Lindisfarne, tzw. groblę komunikacyjną ( tablica pływów). Samo więc dostanie się na wyspę stanowi niemała frajdę:

 

grobla komunikacyjna po odpływie, Lindisfarne,Northumberland, Anglia

 
 
 
 
 

i te roślinki na poboczu…

grobla komunikacyjna Lindisfarne, obraz po odpływie

Uroczo:)

Wyspa Lindisfarne w Northumberland – kilka faktów

A sama wysepka stanowi kolejną nagrodę w podróży. Piękna. I chociaż niewielka, to dająca wiele możliwości: Sami możecie zresztą przyjrzeć się mapce z zaznaczonymi trasami, spacerami, obiektami tutaj.
Na początek trochę danych. Wielkość wyspy nieimponująca: 2,25 mili ze wschodu na zachód, 1,5mili z północy na południe podczas przypływu, co oznacza jedynie 4,04km kwadratowego. Maleństwo. Dane sprzed 12 lat mówią o 162 mieszkańcach. Mały krakowski blok? Kamieniczka? I na tak małej powierzchni wieś, zamek, opactwo i mnóstwo miejsc noclegowych:) I te romantyczne widoczki …

pływowe wyspy brytyjskie

 

Opactwo Lindisfarne i św. Cuthbert

No dobra, ale wracając do zwiedzania: opactwo. Zostało założone przez irlandzkiego mnicha św. Aidana około 634 roku i szybko stało się centrum chrześcijaństwa na tym terenie, szczególnie iż jednym z biskupów tego miejsca był Cuthbert, później święty, jeden z patronów Anglii.

opactwo Lindisfarne, Northumberland, Anglia

Ponadto miejsce rozsławia manuskrypt z VII wieku, zwany Ewangelią  św. Cuthberta. Jest to najmniejsze “kieszonkowe ” wydanie anglosaskiej ewangelii (138x92mm) jakie się zachowało. Pielgrzymi wydeptali szlak na tę wyspę, którym podążają po dziś dzień.

 

Zamek Lindisfarne i angielski lifestyle

Oprócz tego, zamek. Zbudowany około 1550 roku, przy użyciu kamienia wówczas już z ruin opactwa, na najwyższym wzniesieniu na wyspie, zwanym Beblowe. Przez jakiś czas zamek służył jako forteca obronna, aż w 1901 roku został kupiony przez Edwarda Hudsona, potentata prasowego, właściciela Country Life, magazynu dzisiaj zwanego lifestyl’owym. On to zatrudnił Sir Edwina Lutyena (architekt brytyjski, który m.in. jest znany z tego iż zaprojektował New Delhi w Indiach), który w stylu tzw. Arts and Crafts (ruch artystyczny mający na celu upowszechnienie tworzenia sztuki uzytecznej i funkcjonalnej dla społeczeństwa a jednocześnie wartościowej estetycznie, na jego czele stał William Morris) odremontował zamek, przekształcając go w dom mieszkalny.

wnętrza zamku na wyspie Lindisfarne

Ogrodzony murem warzywny ogródek zaprojektowała na nowo przyjaciółka i współpracownica Lutyens’a Gertrude Jekyll między 1906 a 1912 rokiem.

 

zamek Lindisfarne i ogród
 

 

W 1944 roku Sir Edward de Stein przekazał zamek Lindisfarne w posiadanie National Trust-u. Ot, podarunek.
W kąciku wyspy przycupnęła wioska:

wieś na wyspie Lindisfarne

I chociaż większość to rybacy, to i farma się tu znajdzie:

farmy we wsi Lindisfarne, hrabstwo Northumberland, Anglia Północna

Tak, wrócimy tu jeszcze!

Lindisfarne – ciekawostki:

Z ciekawostek, to tutaj na wyspie w zamku Roman Polański kręcił film “Matnia”, oglądając poniższy trailer, widzimy jego wnętrza:
TRAILER tutaj

Informacje praktyczne:

Opactwo należy do English Heritage, co oznacza darmówkę dla jego członków za wejście
strona opactwa tutaj
Zamek należy do National Trust, co oznacza to co oznacza dla jego członków
strona zamku tutaj
na wyspie sprzedają sławny na cały świat miód z Landisfarne (naleweczkę), dla ciekawych linki do sklepu internetowego tutaj