W Polsce 1 listopada, każdego roku, z całą pewnością można zaobserwować łuny ze zniczy nad miastami i wsiami a w Anglii? Niczym nie skażone ciemne niebo. Wieczór jak każdy. Święto było wczoraj – świeczki w dyni i duchy. Anglicy są powściągliwi w wyrażaniu uczuć wprost, także w stosunku do śmierci. Mniej w nim tej polskiej powagi i płaczu, więcej skupienia się na człowieku, na tym, jakim był za życia, a nie na tym że umarł. Na przykład często na trumnie zamieszczane są obrazy oddające zainteresowania zmarłego, zdarza się iż tematyka rysunku została przez niego wybrana jeszcze w trakcie życia lub w testamencie. Można wybrać gotowy szablon lub go spersonalizować, np.:
źródło: http://www.greenfieldcreationscoffins.co.uk/coffin-detail.asp?ID=844# |
Angielskie zwyczaje pogrzebowe
Ale od początku: Tradycyjnie śmierć danej osoby w nekrologu, często zamieszczanych w lokalnej lub ogólnokrajowej gazecie. Na pogrzeb zazwyczaj przychodzi się ubranym na czarno, ale też zdarza się, że rodzina prosi jego uczestników o kolorowe stroje. Szczególnie często taka prośba zdarza się w kontekście pogrzebów dziecięcych. Praktykuje się też odprowadzanie zmarłych w kondukcie. Za kwiaty pogrzebowe w Anglii uważane są lilie i goździki. Lilie symbolizują niewinność przywróconą duszy zmarłego. Czerwone goździki to wyraz podziwu dla zmarłego, różowe – pamieć o nim, natomiast białe – miłość i niewinność. Szacunek zmarłym oddaje się poprzez wspominanie ich, a nie przez żale i łzy. Po pogrzebie organizuje się tzw. AWAKE, coś w stylu stypy, najczęściej jest to spotkanie w pubie z przekąskami i alkoholem. Z obserwacji nieuczestniczących wiem, iż spotkanie trwa długo. Często także organizuje się tzw. Celebration, spotkanie przyjaciół i znajomych zmarłego, z rozpisanym scenariusze, z modlitwą czy też pieśnią, pokazem slajdów z wydarzeniami z życia, wspominkami i oczywiście jedzeniem i alkoholem.
Największy kontrast w stosunku do polskiej tradycji jest widoczny w sposobie pożegnania ze zmarłym dzieckiem, i to nie tylko tym które zmarło po narodzeniu. Brytyjskie części cmentarzy dla dzieci są kolorowe, pełne zabawek i bajkowych rysunków, tekstów pożegnań:
W dzień urodzin nieżyjącego dziecka, rodzina i przyjaciele przynoszą na grób tradycyjne tutaj kartki urodzinowe z życzeniami:
Myślę sobie, że to dobry rodzaj terapii…
Brak komentarzy