Drugą część spaceru zaczynam u wrót stacji metra Piccadilly Circus (nazwa pochodzi od “picadill” – sztywnego kołnierzyka modnego wśród XVII-wiecznych dandysów), tuż przy tzw. Erosie. Nocą neony oślepiają i oświetlają sporą część placu, ale znajdują się tylko z jednej strony. Po przeciwnej stronie placyku ściany są nagie – a to dlatego, że należą do Korony i Królowa nie zezwala na umieszczanie na nich reklam.

Bez trudu (w tej chwili gdy ja tam byłam z lekkim trudem – bo w remoncie, otoczony płotem) znajdziemy fontannę z Erosem, chociaż fontanna nie działa, a Eros nie jest bogiem miłości, lecz aniołem pracy charytatywnej….

Posążek (Anioł Miłosierdzia) został postawiony dla uczczenia lorda Shaftesbury, za jego pracę na rzecz sierot i ludzi biednych. Rzeźba jest dziełem Alfreda Gilberta.
Ale ruszamy szlakiem naszego fikcyjnego bohatera książek Conan Doyle’a.  Tuż obok Erosa i wyjścia z metra, znajduje się Criterion Theatre i znana restauracja i bar o tej samej nazwie.

CRITERION BAR
2 Jermyn Street, London SW1Y 4XA

To tutaj Watson w pierwszych dniach 1881 roku spotkał swojego znajomego Stamforda, któremu zwierzył się z problemu mieszkaniowego, a ten postanowił poznać go z Holmesem, który właśnie szukał współlokatora (Conan Doyle, Studium w szkarłacie, Toruń 2013, str. 9):

Royal Haymarket Theatre
18 Suffolk Street, London SW1Y 4HT

Miejsce związane z opowiadaniem  Doyle’a “Emeryt” lub “Emerytowany sprzedawca farb” (The Adventure of the Retired Colourman):
On that particular evening. old Amberly, wishing to give his wife a treat, had taken two upper circle seats at the HAymarket Theatre. At the last moment she had complained of a headache and had refused to go. He had gone alone…, Watson
tej nocy żona Amberly’ego zniknęła  w czasie gdy on był w teatrze…

Obecnie stojący budynek został wybudowany w 1820 roku według projektu Johna Nasha.
W tym teatrze Helena Modrzejewska (1840-1909) odniosła duże sukcesy. Była pierwszą polską artystką grającą Szekspira w języku angielskim.

CRAIG’S COURT:

Zaułek w remoncie, ale w głębi widać drzwi po prawej: mieściła się tutaj firma Cox & Co, któa obsługiwała żołnierzy i armię (renta Watsona)

Przecznicę dalej znajdziemy uliczkę: Great Scotland Yard, tutaj mieściła się dawniej (w latach 1829-1890) główna siedziba policji londyńskiej (Sama nazwa ulicy wywodzi się od nazwy pałacu króla szkockiego, który się tu mieścił 1000 lat wcześniej). Obecnie nazwa ulicy stała się potocznym zamiennikiem nazewniczym dla siedziby policji 😉

Sherlock Holmes Pub
10-11 Northumberland Street, London WC2N 5DB

W 1883 roku w tym budynku znajdował się Northumberland Hotel, w którym Sir Henry Baskerville zatrzymał się w czasie swego pobytu w Londynie i zgubił jeden ze swoich butów (z książki “Pies Baskervillów”):
– Zgubił pan jeden ze swoich butów?
– Mój drogi panie! – krzyknął doktor Mortimer – gdzieś się po prostu zapodział. Znajdzie go pan, kiedy wrócimy do hotelu. Jaki sens ma zawracanie panu Holmesowi głowy drobiazgami tego rodzaju?
– No cóż, poprosił mnie o wszystko, co wykracza poza codzienną normalność.”
(…)
Stapleton potrzebował koniecznie jakiegoś przedmiotu używanego przez sir Henry’ego. Gdyby miał wykorzystać psa… (…) Był to bardzo ważny incydent, ponieważ wyraźnie pokazał, że mamy do czynienia z prawdziwym i żywym psem pościgowym

Można się tu napić Ale Sherlocka Holmesa, coś przekąsić i oczywiście obejrzeć mnóstwo gadżetów sherlockowskich;)

Neville’s Turkish Bath
Craven Passage

Wejście do łaźni tureckiej, do chwili obecnej zachowało się tylko wejście dla kobiet, to dla mężczyzn którego używali Holmes i Watson, dawno zostało zniszczone:

 

 

Both Holmes and I had a weakness for the Turkish Bath. It was over a smoke in the pleasant lassitude of the drying – room that I found him less reticent and more human than anywhere else. On the upper floor of the Northumberland Avenue establishment there is a solid corner where two couches lie side by side” (z: “The Illustrious client”)


THE STRAND:
Główna ulica City of Westminster w centralnym Londynie.Strand oznacza wybrzeże – ulica biegnie równolegle do Tamizy, ale nie widzimy rzeki, tak szczelnie odgradzają nas od niej budynki. Na samym jej początku znajduje się stacja kolejowa Charing Cross. Została ona wybudowana w 1864 roku i świadczyła połączenie z Europą. Z ciekawostek polskich: w 1880 roku na tę stację przyjechała polska aktorka Helena Modrzejewska.

Charing Cross Train Station , wybudowana w 1864 roku, byłą kilkakrotnie miejscem odgrywania się akcji powieści, np. stąd Holmes i Watson wyjeżdżali w zgłębiać tajemnice Abbey Grange.

W miejscy świateł dla pieszych niegdyś stał “American Exchange Strand”, w “Studium w szkarłacie” przy włokach znaleziono dwa listy zaadresowane w to miejsce. Tu bok znajduje się Charing Cross Hotel.
Na zdjęciu po lewej znajduje się pomnik Eleonory Kastylijskiej, żony króla
Anglii, Edwarda I. Po śmierci królowej został zorganizowany pochód
pożegnalny z Harby do Westminster Abbey, gdzie miała być pochowana. Król
postanowił postawić krzyż na każdym przystanku pochodu. Krzyż Charing
Cross został ustawiony na ostatniej z nich, był zbudowany z drewna.
Kilka stuleci później został zastąpiony pomnikiem królowej Eleonory w
stylu wiktoriańskim. Rzeźba została zaprojektowana przez angielskiego
artystę Edward’a Barry’iego w 1863 roku, który także postawił hotel nad stacją. Dzieło jest wykonane w
marmurze, ma wysokość 21 metrów.

nazwa: słowo “charing” pochodzi od cerran – zawrócić, tutaj kończył się Strand i w tym miejscu zawracano konie 😉

W hotelowej kawiarni zastawił pułapkę na mordercę i szpiega Hugo Obersteina w opowiadaniu “Plany Bruce’a Partingtona”

Coutt’s and Co Bank
440 Strand, WC2R 0QS

Utworzony w 1692 roku, największy prywatny bank w Wielkiej Brytanii a także najbardziej znany, ponieważ panujący (włączając w to dzisiejszą królową) korzystają z jego usług.

Charing Cross Hospital niegdyś, obecnie Posterunek policji w Charing Cross, budynek pomiędzy ilicą Williama IV a Agar

W miejscu tym np. Holmes był leczony po pokonaniu go przez barona Adelberta Grunera w opowiadaniu “Wybitny klient” (the Illustrious Client)

Adelphi Theatre
413 Strand

Według autobiografi Conan Doyle’a w 1924 roku wystawił tu swoją sztuke “Rodney Stone” zatytułowawszy ją “The house of Temperley”. Nikt jej nie chciał sfinansować dlatego Doyle przez 6 miesięcy utrzymywał teatr . Sztuka była spektakularną klapą.

Savoy Hotel, Strand

Pierwszym kierownikiem hotelu był Cesar Ritz, ten sam, który później założył hotel Ritz (niestety stracił całą fortunę, gdy przygotował bankiet koronacyjny Edwarda VII, a ten został anulowany 48 godzin przed rozpoczęciem). Jednym ze sławnych gości hotelu był Monet, który z piątego piętra malował “Mgły nad Tamizą”.

12 Burleigh Street

Pod tym adresem powstała spora część opowieści o Sherlocku Holmesie, taki święty Graal dla prawdziwych fanów. To tu mieściła się redakcja “Strand Magazine”, w którym wydrukowano pierwsze przygody detektywa.

Lyceum Theatre
21 Wellington Street, London WC2E 7RQ

Teatr West Endu znajdujący się na Wellington Street na 2000 miejsc. Teatr o takiej nazwie istniał w tamtej okolicy od 1765
roku,, obecna wersja pochodzi z 1834 roku, wybudowana według projektu Samuela Beazley’a. Teatr zachował fasadę i portyk
projektu Beazley’a, jednak reszta budynku znacznie się różni (projekt
Bertie’go Crewe z 1904 roku).

Pomiędzy 1794 a 1809,
budynek był używany jako cyrk (kupił go Philip Astley, kiedy jego
amfiteatr spłonął), później jako kaplica, sala koncertowa i jako miejsce
pierwszej Londyńskiej wystawy figur woskowych Madame Tussaud (1802).
W 1834 roku obecny budynek został otwarty na zachód od poprzedniego,
pod nazwą “Theatre Royal Lyceum and English Opera House”.

Miejsce związane z opowieścią “Znak czterech”.

Royal Opera House
Holmes bardzo często odwiedzał operę, szczególnie gdy grano Wagnera.

Można by tak bez końca wędrować po Londynie i odnajdywać miejsca związane z Sherlockiem Holmesem i Arthurem Conan Doylem. Przecież detektyw był wszędzie, w głowie miał mapę zbudowaną z budynków, mostów i kostek brukowych.

I na koniec !!!!
W tej chwili obecnej (od 17 października 2014 do 12 kwietnia 2015)  w Muzeum Londyńskim możemy obejrzeć wystawę zatytułowaną: “Sherlock Holmes. The man who never lived and never die“. Warto uzupełnić swoją wiedzę w ten sposób. Zobaczymy mapy z czasów wiktoriańskich, pierwsze wydania opowieści o wielkim detektywie, poznamy wszystkie filmy jakie kiedykolwiek nakręcono na podstawie powieści Conan Doyla. Obrazy i pocztówki Londynu z tego okresu i inne gadżety…

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE :

Muzeum Sherlocka Holmesa
221B Baker Street, NW1 6XE

strona www http://www.sherlock-holmes.co.uk/
cena biletu: 10 funtów dorosły, 8 ulgowy

Museum Londyńskie
Museum of London, 150 London Wall, EC2Y 5HN
strona www http://www.museumoflondon.org.uk/london-wall/
wystawa stała w muzeum jest za darmo
wystawa czasowa o Sherlocku Holmesie, bilet 10 funtów

Museum of London
150 London Wall
London EC2Y 5HNie
Museum of London
150 London Wall
London EC2Y 5HN
Museum of London
150 London Wall
London EC2Y 5HN
Museum of London
150 London Wall
London EC2Y 5HN