Plaża Północna w Ejlacie, Izrael
 

No dobra, przeszliśmy ten 1000 km i co? Jakieś fanfary, nagrody, uścisk ręki prezesa? O nie, lepiej! Pierwszą nagrodą był sklep z chłodnym piwem zaraz przy ostatnim znaku szlak w Ejlat. Drugą to, że następnego dnia nie trzeba było iść.  Po trzecie – woda! Nie ta na plecach, ale ta w kranach i w morzu, bez ograniczeń! Spędziwszy tyle dni na pustyni, każdy, nawet taki co nie za bardzo potrafi pływać (czyli ja), marzy o zanurzeniu się w wodach morza. Nawet jeśli miałoby to być Morze Czerwone, które jak wiemy z Biblii czasem się rozstępuje. A i tak nawet gdyby się rozstąpiło, to z całą pewnością dalej nie zamierzałam iść. Poczekałabym aż wróci. Wystarczy, żadnego Egiptu na piechotę. I chociaż już wiedzieliśmy, że Ejlat nie jest najpiękniejszym miastem Izraela (z tymi bloczyskami byle gdzie i bałaganem architektonicznym to w sumie jak Polska) to był magiczną metą. Na jego korzyść przemawia położenie nad ciepłym morzem i wysokie temperatury przez cały rok, a także niedalekie kasyno na Synaju (w Izraelu hazard jest zakazany) przyciągające masy Izraelczyków w każdy weekend. Czyli tłoczno.

Atrakcje w Ejlacie: Rezerwat Rafy Koralowej i snorkeling

W związku z tym, że z tym pływaniem to u mnie różnie (czyli nurkowanie mogłoby mnie zabić), a wzdłuż całej plaży, przy której leży Ejlat i ta, przy której rozbiliśmy namiot znajduje się Rezerwat Rafy Koralowej (oczywiście nazywa się ona Plażą Koralową, w przeciwieństwie do Północnej nad którą znajdują się hotele) to Piotrek poszedł do niego za darmo, czyli wszedł do morza popływać. I wtedy wszedł w bliski kontakt z koralowcami obijając sobie o nie nogi. Ja wybrałam kosztowniejszą opcję bez moczenia się;)

Tuż obok znajdowało się Park Rozrywki (tak bym to nazwał po naszemu;)) i podwodne obserwatorium rafy koralowej, basen z rekinami i inne cudeńka. Dla ludzi z dziećmi. Dzieci wprawdzie w okolicy żadnych do wypożyczenia nie było, ale nic nie mogło mnie powstrzymać przed popatrzeniem na rybki, po tylu dniach patrzenia w skały. Zapłaciłam prawie sto nowych złotych polskich (109 NIS osoba dorosła) i sforsowałam bramki.

Z perspektywy patrząc to na moje szczęście żółte łodzie z przezroczystym dnem pływają tylko w weekendy albo dla całych grup zorganizowanych, więc ominęła mnie ta atrakcja i przyoszczędziłam (P. zobowiązał mnie do popróbowania wszystkiego;)). Choroba morska i tak mnie dopadła, i to w kinie… Ale po kolei.

 
Coral Underwater Observatory in Eilat Israel

 

Podwodne obserwatorium rafy koralowej w Ejlacie Izrael

Na pierwszy rzut poszło wymarzone podwodne obserwatorium: przewodnik sprzed 20 lat sprawił, że wyobrażałam sobie długi szklany tunel, którym powoli będę schodzić pod wodę, niczym jakaś łódź podwodna… Niestety tutaj też nastąpiło zanurzenie, ale raczej gwałtowne w dół, po schodach. Obserwatorium Rafy Koralowej mieści się w czymś na kształt wieży, gdzie na poziomie morza znajdują się sklepiki z biżuterią i kawiarnia (gdybyś się człowieku zmęczył tymi kilkudziesięciu metrami od bramy do wieży) i można pójść w dół pod wodę albo na punkt widokowy. Schodzi się po wąskich żelaznych schodach pomalowanych – jakże by inaczej: na niebiesko, woda na zewnątrz dudni obijając się o blaszane ściany. Robi się ciemno…. A na dole: znajdujemy się w czymś na kształt wielkiego akwarium z małymi szybkami, za którymi rafa i rybki:

 
Coral Beach Nature Reserve Eilat Israel

 

Coral Beach Nature Reserve Eilat Israel
 

Szybki są trochę obdrapane z obydwu stron, i woda mętniejsza, więc jest mniej kolorowo niż w rzeczywistości. Pod okienkami rozmieszczono tabliczki ze schematycznymi rysunkami ryb oraz korali i ich nazwami, tak więc można się i poduczyć rozróżniania gatunków. I wszędzie ślady małych lepkich dziecięcych rączek…

Jak już się znudziłam gapieniem na podwodny świat rafy koralowej przybudynkowej, wspięłam się na wieżę widokową, z której można się było zorientować jak daleko pod wodą rozciągają się koralowce.

 
Coral Beach Nature Reserve Eilat, Ejlat Izrael
 

A że wiało na górze, to szybko zeszłam na dół do basenu z żółwiami i płaszczkami (wypatrzyłam tylko te pierwsze, może dlatego że były ogromne).

 

Rezerwat Rafy Koralowej w Ejlacie w Izraelu

 

Ale żółwie, jak to żółwie wolne i nudne były, i miały mały basen. I jakoś tak się pchały jeden na drugiego.  Zbliżała się godzina mojej pierwszej zaplanowanej atrakcji: “Show at Oceanarium”. Pobiegłam więc do niego, razem z grupą Rosjan i Koreańczyków. Na co? A na film. I to jeszcze do kina ileś tam “D”. A tym kinie … boksy z krzesełkami z pasami bezpieczeństwa, ruchome. I film: o tatusiu i synku, oceanografie i nurkowaniu, lataniu helikopterem i pływaniu łodzią, ratowaniu rekina białego, bohaterstwie i przekazywaniu pasji z pokolenia na pokolenie. Szczerze to było mi niedobrze nie tylko od ruszającego się krzesła 😉

Karmienie rekinów – atrakcje dla dzieci w Ejlat Izrael

A potem biegusiem na karmienie rybek w basenie z rekinami:

 
Shark Pool, basen z rekinami, Rezerwat Rafy Koralowej w Ejlacie w Izraelu

 

Shark Pool
 

Jakaś pani coś mamrotała do mikrofonu po hebrajsku i angielsku, ale nie dało się tego zrozumieć. Rekin nie zjadł nurka, poszłam więc wyprzedziwszy tłumy z dziećmi do akwarium z rzadkimi rybkami:

 
Rare Fish, Rezerwat Rafy Koralowej w Ejlacie w Izraelu

 

Rare Fish, Ejlat Izrael
 

Jeszcze połaziłam między akwariami i sklepami, ale zaczynało być tłoczno (zbliżało się południe – już czas na rodziny z dziećmi), tak więc nie poczekałam na inne atrakcje:

– karmienie żółwi o 12.30;

– otwieranie małży, by wydobyć perły o 13.00;

– karmienie małych żółwików o 13.30;

– karmienie rekinów o 14.30

ani na jedzenie;).

Ach spokojne cztery ściany własnego namiotu!

 

A jeśli mielibyście ochotę na wycieczkę na pustynię, to zapraszam na post o trekkingu po pustyni Negew

PRAKTYCZNE INFORMACJE:

 

strona www Coral World / Underwater Observatory

godziny otwarcia Oceanarium w Ejlacie: codziennie: 8.30-16.00

Ile kosztuje bilet do Oceanarium? cennik:

Park+Oceanarium : dorośli 109 NIS, dzieci 3-16 lat płacą 89 NIS, poniżej 3 roku życia 10 NIS

łódź ze szklanym dnem: dorośli 35 NIS, 3-16 płacą 29 NIS, poniżej 3 roku życia 15 NIS

tylko PARK: dorośli 89 NIS, dzieci 79 NIS

Bilet wstępu do Parku w Ejlat Izrael jest ważny przez 3 dni !